Gyvenimas

2019.09.14 13:47

Lino Kojalos atmintin įsirėžusi knyga, filmas ir daina: žavi laisvės ir išsivadavimo temos

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.09.14 13:47

Politologas Linas Kojala savo įtemptoje darbotvarkėje randa laiko ir koncertams, knygoms bei filmams. Skirti laiko knygai – privaloma, įsitikinęs Rytų Europos studijų centro vadovas, tačiau nenuostabu, jog visi įsimintiniausi dalykai, nori nenori, susiję su profesija, sako jis.

Nors dažniausiai skaito politines ir istorines knygas, politikos ekspertas laiko randa ir kitokio pobūdžio literatūrai. Labiausiai jo atmintin įsirėžusi perskaityta knyga – Aldous Huxley „Puikus naujas pasaulis“.

„Ši knyga gali praturtinti ir išplėsti akiratį skirtinguose gyvenimo etapuose“, – teigia politologas. Anot jo, knygoje vaizduojamas blogiausias galimas mūsų pasaulio vystymosi scenarijus. „Nemanau, kad autorius siekė parodyti, jog pasaulis eina šia linkme. Tiesiog norėjo įspėti, kas gali nutikti, jeigu žmogus vien dėl kažkokio dirbtinio saugumo atsisakys to, kas galėtų būti pavadinta žmogiškumu, laisve ar netobulumu“, – mintimis apie įspūdį palikusia knygą dalijasi L. Kojala ir priduria, kad, jo nuomone, knygoje aprašoma dilema itin aktuali šiais laikais.

Filmai gali būti naudingi tiek semiantis naujų minčių veikloms, tiek tiesiog gerai leidžiant laiką, įsitikinęs politologas. Paklaustas apie įsimintiniausią matytą filmą, L. Kojala įvardija „Trumeno šou“. Nepaisant to, kad ši kino juosta pasirodė prieš keletą dešimtmečių, politologą sužavėjo ne tik Jimo Carrey`io ir kitų aktorių vaidyba, bet ir filmo mintis.

„Man patiko mintis, kad žmogus visuomet siekia būti laisvas, net jei iki galo nesupranta, kad yra suvaržytas ir gyvena dirbtiniame pasaulyje. Žmogų į priekį veda vidinis noras pajausti, ką reiškia išsilaisvinti. Taip padarė ir pagrindinis filmo veikėjas Trumenas, kuris nepabijojo išsilaisvinti ir žengtį į tamsą bei nežinomybę“, – pasakoja L. Kojala.

Filmą politologas pasakoja matęs bent porą sykių, o kartais mėgsta tiesiog pasižiūrėti vieną kitą filmo epizodą. „Manau, scena, kai Trumenas renkasi išsivaduoti iš dirbtinai sukurto realybės šou, yra labai stipri ir kiekvienam reiškia kažką savito“, – sako politologas. Pasak jo, skirtinguose gyvenimo tarpsniuose šį epizodą galima suprasti vis kitaip.

Muziką L. Kojala sako mėgstantis įvairią – tiek klasikinę, tiek šiuolaikinę. Anksčiau mėgo lankytis ir muzikos festivaliuose. Koncertai – puiki galimybė atsipalaiduoti, sako politologas.

„Manau, kad man nuo pat vaikystės labai stiprų įspūdį paliko filmas „Liūtas karalius“ ir jame atliekama Eltono Džono daina „Circle of Life“, – sako L. Kojala. Jo nuomone, šis filmas ir daina dar ir dabar gali pradžiuginti ne tik vaikus, bet ir vyresnio amžiaus žiūrovus.

„Dar vaikystėje man stipriai įsiminė gyvenimo ratas, skirtingų gyvenimo etapų ir jų matymo perspektyva. Visada domėjausi gyvenimo tendencijomis. Mėgau ne plaukti pasroviui, o bandyti garsiai ir kritiškai kalbėti apie mūsų ateičiai įtakos turėsiančius procesus. Noriu, kad nesijaustumėme įsprausti į tam tikrus rėmus ir negalintys nieko padaryti. Juk tokia, turbūt, ir yra demokratijos ir laisvos visuomenės esmė“, – pamąstymais dalijasi politologas L. Kojala.

Išsamiau – laidos įraše (nuo 38.35):

„Labas rytas, Lietuva!“ I d. Rimvydas Širvinskas-Makalius: turiu tik vieną baimę – pramiegoti skrydį
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt