Gyvenimas

2019.09.12 16:55

Antras šansas maisto likučiams: kokteilis iš košės, desertas iš ryžių ir kitos gudrybės

LRT.lt2019.09.12 16:55

„Vien Europoje perniek nueina tiek maisto, kiek pakaktų pamaitinti 200 milijonų žmonių“, – sako Lietuvos vartotojų instituto (LVI) prezidentė Zita Čeponytė ir dalijasi patarimais, kaip kūrybiškai panaudoti maisto likučius ir produktus ilgiau išlaikyti šviežius, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Pasaulyje maisto trūksta kas devintam gyventojui. Kiekvienoje šalyje yra daugybė žmonių, kurie neišgali nusipirkti tinkamo maisto, kai kiti jo perka per daug, leidžia jam sugesti arba išmeta dar gerą. Net trečdalis viso pagaminto maisto iššvaistoma“, – pažymi Z. Čeponytė.

Gyventojų skaičiui pasaulyje didėjant, ši problema tik aštrės, ypač dėl klimato kaitos ir stiprėjančios konkurencijos dėl išteklių.

„Kiekvienas galime prisidėti prie maisto švaistymo mažinimo. Tinkamas maisto laikymas ir kūrybiškas požiūris į nesuvartotą maistą padės išvengti maisto švaistymo namuose“, – optimistiškai taria LVI prezidentė, pristatydama vartotojams aktualius maisto tausojimo patarimus.

Laisvę daržovėms

Pasaulyje daugiausia išmetama vaisių ir daržovių. Kad negestų, vaisiams ir daržovėms būtina kvėpuoti, todėl nelaikykite jų hermetiškuose plastikiniuose maišeliuose. Vaisių ir daržovių nelaikykite suslėgtų – palikite vietos orui cirkuliuoti.

Salotų lapai ir prieskoninės žolės ilgiau išliks švieži, jei apšlakstysite juos vandeniu, suvyniosite į popierinį rankšluostį ir šaldytuve laikysite įdėję į maišelį arba dėžutę. Dėl to jie išliks traškūs visą savaitę.

Prieskonines žoles, kaip antai bazilikus, petražoles arba pipirmėtes, pamerkite į vandenį (kaip merkiate gėles). Laikyti jas galite šaldytuve arba kambario temperatūroje atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių. Taip jos ilgiau išliks šviežios.

O apsipirkdami verčiau rinkitės neįpakuotas daržoves ir vaisius – kad įsigytumėte lygiai tiek, kiek reikia (o ne tiek, kiek nori įbrukti prekybininkai).

Mažiau NSO

Daug klausimų vartotojams kyla dėl maisto laikymo šaldymo kameroje – čia užsibuvęs maistas gali virsti nebeatpažįstamu sušalusiu objektu (NSO)... Maisto produktus patartina sudėti į sandarias dėžutes ar maišelius, kurie nepraleidžia oro ir neišleidžia drėgmės – kad maistas neapšaltų. Ant maišelio ar dėžutės užrašykite maisto užšaldymo datą.

Maistą užšaldykite padaliję į nedideles porcijas, kurias galima iš karto suvalgyti. Pavyzdžiui, įsigiję daug mėsos, ją užšaldykite supjaustę nedideliais gabaliukais.

Jei parduotuvėje pirktas maistas pažymėtas terminu „Tinka vartoti iki...“, iki tos datos jį galite bet kuriuo metu saugiai užšaldyti – taip „įšaldysite“ ir vartojimo terminą! Atšildę maistą suvartokite per 24 valandas.

Sriubas, troškinius, makaronus, ryžius ir kitą paruoštą maistą šaldiklyje galima saugiai laikyti net iki 3 mėnesių.

Likučių likimas mūsų rankose

Kokia nauda iš nesuvalgytos avižinės košės? Ji puikiai tiks blynams, spurgoms, sausainiams ir net tirštiesiems kokteiliams ruošti.

Kartais lieka šiek tiek duonos, kuri begulėdama gali sužiedėti. Paverskite ją traškiais skrebučiais salotoms, panaudokite mėsos kukuliams.

Net italai nesigėdi kūrybiškai panaudoti makaronų likučių, kodėl negalėtumėte ir jūs? Sunaudokite likusius makaronus salotoms, sriubai arba apkepkite su aštriais prieskoniais.

O nesuvalgytus ryžius visada galite panaudoti gamindami naujus patiekalus: nelygu nuotaika, apkepkite ryžius su daržovėmis arba pasigaminkite desertinį ryžių pudingą „Negaliu sustot“.