Gyvenimas

2019.09.11 21:36

Lietuvoje išdygs dar vienas apžvalgos bokštas – atsivers Kuršių marios, Ventės ragas ir net Nida

Viktorija Lideikytė, LRT.lt2019.09.11 21:36

„Galite tik įsivaizduoti, kokie vaizdai atsivers prasidėjus pavasarinei – rudeninei paukščių migracijai“, – apie panoramas, kurias bus galima išvysti nuo naujo Rusnės apžvalgos bokšto, LRT.lt portalui pasakojo Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorius Albertas Stanislovaitis. Pasak jo, iki 2021 m. Lietuvoje turėtų atsirasti ir daugiau apžvalginių aikštelių.

Tiesa, į naują bokštą nekantraujantiems užkopti lankytojams kurį laiką dar teks palūkėti. „Šiuo metu vykdomi Rusnės apžvalgos bokšto projektavimo darbai. Džiaugsimės, jeigu projektą pavyks paruošti iki šių metų pabaigos – kitų metų pradžios, – teigė A. Stanislovaitis. – Šio bokšto projektavimas dėl pasirinktos jo statybos vietos yra nestandartinis, mat teko net keletą mėnesių laukti, kad galėtume įvažiuoti, atlikti geologinius grunto tyrimus, sklypo formavimo darbus.“

Jei bokšto statybos projektas bus sėkmingai paruoštas, pavasarį bus galima skelbti viešąjį darbų pirkimą. Vertinant realistiškai, bokštas lankytojams duris atverti turėtų 2021 m. pavasarį – rudenį, teigė A. Stanislovaitis.

Nuo Rusnės bokšto atsivers Nemuno priešakinės deltos gamtinio rezervato teritorija, Atmatos upė, Kuršių marios. Gražiu oru matysis ir Ventės ragas, tolumoje bus galima įžiūrėti Nidą, Krokų lanką. „Galite tik įsivaizduoti, kokie vaizdai atsivers prasidėjus pavasarinei – rudeninei paukščių migracijai, – kalbėjo A. Stanislovaitis. – Jeigu pavyks įgyvendinti šį projektą, bokštas turėtų būti vienas efektyviausių objektų. Tiesa, užduotis nėra lengva, o turimų pinigų suma – ribota.“

Planuojama, jog į bokštą ves takas, vingiuojantis palei Atmatos upę. Keliaujant taku bus galima susipažinti su vietove ir jos saugomomis vertybėmis. Sprendžiama ir tai, kaip į bokštą galės patekti judėjimo negalią turintys asmenys. „Kaip visada, susiduriame su judėjimo negalią turinčių žmonių pakilimo į apžvalgos bokštą problema. Šį klausimą gvildena architektai, turime minčių, kaip jį išspręsti, kad žmonės galėtų pakilti bent iki tam tikro aukščio. Viską lems techniniai sprendimai ir finansai“, – teigė A. Stanislovaitis.

Vietą, kur statyti naują apžvalgos bokštą, net keletą metų rinko Šilutės rajono savivaldybė, Nemuno deltos regioninio parko direkcija, gyventojų bendruomenės. Iš pradžių bokšto statyboms buvo siūlomos kelios vietos, virš jų buvo skraidinami dronai, žvalgomasi, iš kurio taško matyti įspūdingiausias kraštovaizdis.

„Statydami apžvalgos bokštus siekiame, kad žmonės turėtų galimybę pamatyti mūsų unikalią vietovę. Būsimą Rusnės apžvalgos bokšto vietą supa daug saugomų objektų – Nemuno deltos rezervatas, Kuršių marios, jas juosiantys draustiniai, Krokų lanka. Tiesa, turime labai ribotą galimybę parodyti juos žmonėms, todėl Rusnės apžvalgos bokštas ir jo link vedantis takas padės lankytojams susipažinti su mūsų saugomomis gamtos vertybėmis“, – planuojamo statyti Rusnės bokšto paskirtį įvardijo A. Stanislovaitis.

Pastaruoju metu šalyje vis dygstantys nauji apžvalgos bokštai turi ir kitų pliusų: regione padidėja turistų srautai, ima kelstėti smulkusis vietos verslas.

„Idealiausias to pavyzdys – Anykščiai, o dabar jau ir Birštonas. Jeigu žmonės dvi valandas laukia, kad galėtų užlipti į Birštono apžvalgos bokštą, matyt, tokių statinių poreikis yra didelis, – apžvalgos bokštų populiarumu džiaugėsi A. Stanislovaitis. – Nors Lietuvoje turime išties nemažai apžvalgos bokštų – lajų taką Anykščiuose, Kirkilų, Mindūnų apžvalgos bokštus ir t.t. – iki šiol stebime nenutrūkstančius lankytojų srautus.

Vadinasi, žmonėms jų reikia, o mes džiaugiamės, kad norintys pasigrožėti kraštovaizdžiu netrypia ir nemindo kalvų, o tvarkingai užlipa į bokštą, pasidairo ir nepadaro jokios žalos aplinkai.“

Daugiau aukštuminių apžvalgos bokštų Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba šiuo metu statyti neplanuoja. Tiesa, iki 2021 m. Pagramantyje prie lankytojų centro kraštovaizdžiui apžvelgti bus įrengta speciali pakyla, nuo kurios atsivers Akmenos ir Jūros upių santakos vaizdas.

Taip pat šiuo metu Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba kartu su „Lietuvos geležinkeliais“ atlieka Lyduvėnų tilto projektavimo darbus ir siekia jį pertvarkyti taip, kad lankytojai galėtų grožėtis Dubysos slėnio kraštovaizdžiu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.