Gyvenimas

2019.09.16 19:47

„Popamokinė“ veikla suaugusiems: pirmosios fortepijono pamokos – 30-ies, dailės pamokos – 50-ies

Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.09.16 19:47

LRT RADIJO kalbinti pašnekovai sako, jog rugsėjis – būrelių pasirinkimo metas ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. Jų teigimu, dailės ar fortepijono pamokas renkasi teisininkai, medikai ir kitų profesijų atstovai.

Ignas Rusilas, neseniai pradėjęs groti pianinu, teigia visą gyvenimą mėgęs mokytis iš patyrimo, dėl ko ir nusprendė užsiimti šia veikla.

„Prisilietimas prie fortepijono yra kažkas nepaprasto, kai po 45 minučių darbo matai rezultatą. [...] Mane moko mano sesė, kuri be galo gražiai groja. [...] Mes susitinkame Martyno Mažvydo bibliotekoje, kurioje galima rezervuoti laiką klasėse“, – sako I. Rusilas.

Kaip teigia pirmosios fortepijono studijos suaugusiems „TonArt“ įkūrėja Eglė Andrejevaitė, pati pagrindinė priežastis, kodėl norima išmokti groti jau suaugus, yra mėgstama daina, kurią žmonės nori išmokti atlikti.

„Aš suskaičiavau 32 žmones, kurie ateina mokytis kas savaitę ar bent 3–4 kartus per mėnesį. [...] Kalbant apie kitus resursus, matomas didelis poreikis groti Martyno Mažvydo bibliotekoje.

Pas mus ateina kadaise muzikos mokyklas lankę ir primiršę, kaip groti, asmenys arba tie, kurie turėjo labai blogas patirtis. Mums tenka pabūti ir gerais psichologais, nes, pasidaliję nekokiais prisiminimais, žmonės kartais ir apsiverkia“, – sako E. Andrejevaitė.

Paklausta, kodėl moko suaugusiuosius, o ne vaikus, E. Andrejevaitė atsako, jog darbas su vyresniais labiau įkvepia.

„Vaikams, kurie nori pasiekti rezultatų, būtinas pastovumas, o suaugusieji įkvepia savo gyvenimo patirtimi, kurią pamokose galima išnaudoti.

Dirbdami su suaugusiais mes daugiau bendradarbiaujame, nei aš juos kažko mokau. Apsikeitimas informacija ir suvokimas, kaip jie dirba ir kas jiems įdomu, įkvepia ieškoti įvairių kelių, kaip jie muzikuodami gali pasiekti savo tikslų“, – aiškina E. Andrejevaitė.

Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokyklos pavaduotojos ugdymui Kristinos Stančienės teigimu, šioje mokykloje egzistuoja gausus save išbandančių dailėje suaugusiųjų skyrius.

„Pas patyrusius menininkus jie mokosi piešimo, tapybos ir grafikos pagrindų, o po trejų metų gauna mokyklos baigimo pažymėjimą.

Visa tai žmonėms kelia pasididžiavimą ir praplečia akiratį, dėl ko mes labai džiaugiamės. Jie tampa lygiaverčiais meno mylėtojais ir po kiek laiko sutinkame juos meno festivaliuose ar parodose“, – teigia K. Stančienė.

Anot J. Vienožinskio dailės mokyklos pavaduotojos, tradicija prie pagrindinio vaikų skyriaus suburti ir suaugusių klausytojų grupę puoselėjama nuo 1958 metų.

„Turime tokių legendinių menininkų kaip Arvydas Šaltenis ir Povilas Ričardas Vaitiekūnas“, – priduria ji.

Neretai dailės būrelius pasirenkantys suaugusieji vaikystėje jau būna lankę panašaus profilio mokyklas, tačiau, K. Stančienės teigimu, daugelį jų atgena troškimas kurti.

„Pastebima tendencija, jog žmonės, kurie dirba visiškai kitose srityse – teisininkai, medikai ir kitų solidžių profesijų atstovai – jaučia poreikį įgyti dailės žinių, kaip kultūringo žmogaus bruožų. Smagu, kad tai imama suvokti kaip būtinybę“, – džiaugiasi K. Stančienė.

Išsamiau – laidos „10–12“ įraše (klausytis nuo 00:56:42).

Parengė Gabrielė Sagaitytė.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.