Gyvenimas

2019.09.09 06:54

Į Černobylio avarijos vietą plūstantiems turistams labiausiai rūpi asmenukės

žiūrėkite reportažą
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.09.09 06:54

Visame pasaulyje išpopuliarėjęs serialas „Černobylis“ tūkstančius žiūrovų paskatino ne tik domėtis atominių elektrinių istorija, bet ir aplankyti nelaimės vietą. Tačiau gidai pastebi, kad nemažai daliai turistų labiau rūpi asmenukės, o ne nelaimės aplinkybės.

„Ekskursijos į uždarą zoną tapo masinės. Tačiau anksčiau žmonės klausdavo informacijos, o dabar jie daugiausia atvyksta dėl įspūdžių“, – teigia Černobylio informacijos centro darbuotojas Jevgenas Gončarenko.

Pasak gido, Černobylyje turistai dažniausiai bando rasti seriale matytas vietas. Kai kurie nustemba, kad dalis jų – netikros. Penkiose serijose atkuriama 1986-ųjų balandį įvykusi nelaimė, kai, atliekant bandymą, sprogo vienas Černobylio atominės elektrinės reaktorius.

Debesis, susidaręs dėl 10 dienų degusio reaktoriaus, išnešiojo radioaktyviąsias medžiagas po beveik visą Europą, vėliau – ir šiauriniame planetos pusrutulyje. Labiausiai buvo užterštas regionas į šiaurės rytus nuo jėgainės dabartinėje Baltarusijoje, Rusijoje ir Ukrainoje.

Dabar, išaugus turistų srautams, socialiniuose tinkluose padaugėjo ir nuotraukų iš apleistos, negyvenamos zonos. Tačiau, pasak gidų, čia fotografuojantis pirmiausia reikėtų prisiminti, kad Černobylis – nelaimės vieta.

„Tapo madinga atvykti į Černobylio zoną ir nusifotografuoti seriale matytoje, žinomoje vietoje tam, kad patvirtintum, jog čia buvai. Labai dažnai, kokius 60–70 procentų čia atvykstančiųjų, mes pakalbiname. Pagrindinis jų tikslas Ukrainoje – aplankyti Černobylį, – teigia J. Gončarenko. – Anksčiau vasarą atvažiuodavo kokie 5 autobusai per dieną, dabar atvyksta po 20 ir daugiau.“

Socialiniuose tinkluose gerbti ten gyvenusių ir žuvusių žmonių atminimą prašė ir serialo kūrėjai. Vis dėlto Černobylio gidų asociacijos vadovas džiaugiasi išaugusiu turistų skaičiumi – anot jo, tai įrodymas, kad Ukrainai pavyko atsitiesti po sunkios nelaimės.

Išsamiau – reportaže:

Serialo įtaka – Černobylyje turistams svarbiau pasidaryti įspūdingas asmenukes, o ne prisiminti istoriją
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.