Gyvenimas

2019.09.04 09:49

Reto amato atstovas kapšadirbys dėl tinkamos odos gali derėtis ir kelias valandas

žiūrėkite reportažą
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.09.04 09:49

Pagal specialybę biologu turėjęs būti Martynas Švedas sako toli nuo mokslų nenutolo, o ir įgytos žinios praverčia. Kad jau prisijaukino ir įvaldė meistrystę kurdamas gaminius iš odos, vaikinas sako pajutęs prieš šešetą metų, po ilgo bandymų ir ieškojimų etapo.

M. Švedas – reto amato atstovas, jis yra kapšadirbys.

Savo profesiją Martynas apibūdina kaip istorinės medžiagos paieškas ir bandymus atkurti senovėje naudotus kapšus. Taip siekia, kad išvaizda ir medžiagiškumu jie būtų kuo panašesnis į originalus, kurių išlikę pavyzdžiai leidžia išlaisvinti fantaziją.

Dabar meistras kaip sunkiausią amato dalį įvardija geros žaliavos įsigijimą. Pirkti kokybiškos odos savo dirbiniams Martynas keliauja nuo Švedijos iki Maroko. Kartais ne vieną valandą tenka derėtis vietos kalba ne tik dėl odos kainos, bet ir siekiant gauti aukščiausios kokybės žaliavą.

„Negali pirkti internetu. Privalai pačiupinėti odą, atvažiuoti pas meistrą“, – sako M. Švedas.

Meistras pasakoja, kad net nesiartina prie darbų, jeigu būna blogos nuotaikos ir pavargęs. Geriau viską daryti iš pirmo karto ir gerai, negu gaišti laiką taisant. Iki šiol jam teko taisyti vos du daiktus. Susidėvi siūlai, bet tai viskas, kas gali nutikti dirbiniui iš odos kuris tikrai žmogui tarnaus ne vieną dešimtmetį.

Reto amato atstovas sako, kad šioje veikloje realizuoja save visomis prasmėmis. Pasak jo, čia svarbu ir kūryba, ir istorija, neužtenka rastą medžiagą nukopijuoti, tai primityvu. Vaikinui daugybę dalykų tenka išjausti. Tai meninis saviraiškos būdas pagrįstas istorija ir archeologija, taip apibūdinti tai, ką aš darau yra tiksliausia, sako reto amato atstovas.

Išsamiau – Simonos Stanapėdytės reportaže (nuo 23.45 min.):

„Labas rytas, Lietuva“ I d. Lietuvos aviacijos išskirtinumas: skraidyti galima anksčiau, nei įgyti vairuotojo pažymėjimą – nuo šešiolikos metų
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt