Gyvenimas

2019.09.02 15:46

Tarpusavyje susirungė ir jurginai: vienas gražiausias auginti, kitas – skinti

LRT.lt2019.09.02 15:46

Vienas už kitą gražesni, bet gražiausiais tik vienas. Tarptautinėje jurginų parodoje išrinkti geriausi metų jurginai. Iš beveik 700 žiedų po gražiausią rinkosi ir lankytojai, atskirai – vaikai, sau mieliausią išsirinko ir žurnalistai.

Lietuvos jurginų selekcijos centru vadinamas Vytauto Didžiojo universiteto botanikos sodas Kaune surengė didžiausią Lietuvoje jurginų šventę. Net dvi dienas VDU didžiosios salės fojė skendo žieduose: tarptautinėje parodoje buvo demonstruojama beveik 700 įvairių jurginų veislių ir pavyzdžių, konkurse varžėsi daugiau kaip 100 veislių jurginai, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Edukacine prasme šis renginys buvo labai sėkmingas. Tarptautinę jurginų parodą sudarė jurginų ekspozicija ir jurginų konkursas. Šiemet net dvi žiuri – botanikos sodus ir universitetus atstovaujančių ekspertų bei selekcininkų – išrinko jurginus nugalėtojus keturiose nominacijose“, – sakė VDU botanikos sodo Ekspozicijų ir kolekcijų skyriaus vadovas dr. Arūnas Balsevičius.

Beveik dvi dešimtys kompetentingų žiuri narių, atstovaujančių Lietuvai, Latvijai, Baltarusijai ir Sakartvelui, nusprendė, kad geriausia metų veislė – „Freda Kristina Pink“ (A. Balsevičius), geriausia veislė gėlynams kurti – „Mįslė“ (M. Mociškytė), geriausia žemaūgė veislė – „VDU 2019“ (D. Simonaitienė), geriausia veislė skinti – „Vaidilos Ainis“ (V. Gasiūnaitė).

Po parodos uždarymo paskelbta ir „Publikos jurgino“ nominacija. Juo tapo „Paslaptinga naktis“ (V. Gasiūnaitė), o jaunieji lankytojai „Vaikų jurginu“ išrinko jurginą „Amalvas“ (A. Balsevičius). „Žurnalistų jurginu“ tapo „Vytautas Magnus University“ (A. Balsevičius).

Tarptautinės jurginų parodos lankytojai galėjo apžiūrėti jurginus, suvežtus iš Rokiškio (M. Mociškytė), Panevėžio (V. Gasiūnaitė), Marijampolės (D. Simonaitienė), Trakų (O. Kairienė), Šiaulių universiteto botanikos sodo, Latvijos nacionalinio botanikos sodo Salaspilyje, Baltarusijos nacionalinės mokslų akademijos centrinio botanikos sodo Minske.

Didžiausia dalis eksponatų – daugiau kaip 110 jurginų veislių – buvo eksponuojama iš VDU botanikos sodo kolekcijos, kurioje iš viso puoselėjama daugiau kaip 1 500 kultivarų ir hibridų. Nemažą dalį VDU botanikos sodo jurginų sudaro selekciniai sėjinukai, kurie auginami, atrenkami, stebimi ir vėliau registruojami kaip naujos veislės.

Pasibaigus parodai visi parodos eksponatai – beveik 4 000 žiedų – buvo išdalyti lankytojams ir praeiviams.

Parodos organizatoriai jau rengiasi ir kitų metų parodai – nuspręsta, kad paroda ir toliau vyks VDU didžiosios salės fojė, o trečiasis jurginų konkursas bus organizuojamas VDU botanikos sode.

„Jurginų parodoje dalyvavę selekcininkai nutarė susiburti į jurginų mylėtojų sambūrį prie VDU botanikos sodo. Į konkursą atsivežti žiedų iš tolimesnių kraštų sudėtinga, o gumbus atsiųsti galima iš bet kur“, – sakė dr. A. Balsevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt