Gyvenimas

2019.09.02 17:33

Tarp Švedijos ir Lietuvos gyvenančios papuošalų kūrėjos įkvėpimo šaltinis – gamta

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.09.02 17:33

Tarp Švedijos sostinės Stokholmo ir Lietuvos gyvenanti papuošalų kūrėja Marija Strazdaitė-Balčė įsitikinusi – mūsų nuotaika kuria spalvas. Net jei jūsų spintoje spalvų nėra – vienaip ar kitaip jos mus gyvenime apsupa. Lietuvoje trumpai viešėjusią menininkę pakalbino LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“.

Papuošalų kūrėja Marija Strazdaitė-Balčė įsitikinusi, kad spalvos gali daug apie mus papasakoti, paveikti mūsų emocijas. Menininkės papuošaluose vyrauja dviejų spalvų deriniai, kurie galvoje gimsta stebint įvairius procesus gamtoje.

„Aš labai sąmoningai rinkausi daryti ne klasikinę juvelyriką, kurioje dažniausiai beveik nėra spalvų. Pastebėjau, kad Lietuvoje labai visi privengia spalvų, tiek rūbuose, tiek aksesuaruose ir norėjau kažką kitokio sukurti. Man pačiai buvo iššūkis, nes tas spalvas pati turėjau prisijaukinti“, – sako M. Strazdaitė-Balčė.

Marija baigė skulptūros studijas – tai ir padarė įtaką jos dabar kuriamų papuošalų formoms. „Norėjosi rasti formas, kurios tiktų daugumai“, – pasakoja menininkė. Visgi, svarbiausias akcentas – spalvos, kurių neturi nustelbti Marijos pasirinktos minimalistinės – cilindro ar rutulio formos.

Marijos kuriami papuošalai – šiuolaikiški, spalvingi ir minimalistiniai, gaminami iš skystojo molio ir sidabro. Visus Marija kuria pati savo rankomis, vėliau padengia įvairiomis spalvų kombinacijomis. „Jos gali labai daug papasakoti“, – įsitikinusi Marija.

„Man buvo labai įdomu, dariau tokias mini studijas per psichologinę prizmę, ką vis dėlto reiškia kiekviena spalva. Yra labai daug informacijos, kad mėlyna aprašoma kaip ta spalva, kuri yra raminanti, geltona nuteikia mus pozityviai, įneša kažkokios saulėtos nuotaikos“, – kalba M. Strazdaitė-Balčė.

Stebint gamtos virsmus, Marijos kuriamuose papuošaluose atsiranda naujų spalvų kombinacijų. Papuošalų kūrimas nėra meditacija, sako menininkė. Tai – kelionėje patirtų įspūdžių įprasminimas, kuriuos vėliau Marija, kaip sako pati, ištransliuoja papuošalų formomis.

Tarp Vilniaus iš Stokholmo gyvenanti menininkė juokiasi, kad kūryboje kliūčių nėra – veikiau tik logistinės. Į svečius atvykdami draugai turi atvežti ir įvairiausių priemonių papuošalų gamybai. „Esu lietuvė ir noriu būti šalies dalimi“, – tvirtina Marija. Nors Švedijoje ieškoti įkvėpimo taip pat nereikia. Nauji spalvų deriniai gali užgimti ir netikėčiausiose vietose.

Išsamiau – Gabrielės Kloniūnaitės reportaže (nuo 24.12):

„Labas rytas, Lietuva“ I dalis. Vestuvių industrija: planuotojus keičia išmaniųjų programėlės, o tūkstančius kainuojančias sukneles – kuklios ir paprastos
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.