Gyvenimas

2019.08.31 16:01

Automobilius „Trabantus“ kolekcionuojantis paauglys laiko juos gyvais padarais

žiūrėkite reportažą
LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.31 16:01

Legendinis, itin pigaus sovietinių laikų automobilio įsikūnijimas – rytų vokiečių „Trabantas“ Bulgarijoje turi ištikimą gerbėją. 16-metis Kristjanas Dimitrovas, tėvui leidus, nusipirko pirmą, senutėlį „Trabantą“ dar būdamas 11-os. Dabar jis jų turi net 7 ir visus atgaivino pats.

16-metis K. Dimitrovas iš Železnos gyvenvientės dar negali važinėti savo „Trabantais“ miestų gatvėmis ir greitkeliais, bet tai jau ne pirmas jo atgaivintas sovietinių laikų motorizacijos reliktas.

Tai vienas retesnių – visureigio tipo „Trabantų“ gamintų Cvikau gamykloje. Kiti 6 jaunuolio restauruoti „Trabantai“ yra įprastinės formos ir komplektacijos.

„Neretai galvoju apie „Trabantus“, kaip apie gyvus padarus, todėl suteikiu jiems vardus“, – sako K. Dimitrovas, „Trabantų“ kolekcininkas.

Standartinis „Trabantas“ – vokiečių kalboje reiškia – palydovas, pavadintas pagal 57-aisiais į kosmosą paleistą rusų „Sputiniką“. Sugalvotas kaip kuo pigesnė mašina, jis gavo motociklo variklį ir kėbulą, pagamintą iš antrinių žaliavų.

Rytų vokiečiai planavo gaminti jį 10 metų, bet dėl pinigų ir medžiagų trūkumo, naujų modelių taip ir nepavyko pradėti gaminti, todėl 57-ųjų „Trabantus“ kepė be didesnių pakeitimų iki pat 1990ųjų.

Tik suvienijus Vokietiją, į „Trabantą“ nuspręsta įdėti „Volkswagen Polo“ variklį. Tai reiškė, kad senesni dvitakčiai „Trabantai“ atsidūrė šiukšlyne, nes visiškai neatitiko taršos normų Vokietijoje. O tokių „Trabių“ buvo prigaminta daugiau kaip 3 milijonai.

„Idėja pirkti pirmą „Trabantą“ buvo spontaniška. Sūnus atėjo ir pasakė, kad nori „Trabanto“ ir turi susitaupęs tam pinigų. Sutikau, bet pirma išdėsčiau, kokią atsakomybę prisiima automobilio savininkas. Pamatę jo entuziazmą ir kaip gerai jis restauravo automobilį su žmona nutarėme, kad gerai padarėme dėl sūnaus ir jo pomėgio“, – sako K. Dimitrovas, jaunuolio tėtis.

Teoriškai, ant plieninio rėmo sumontuotas plastikinis „Trabanto“ kėbulas yra gana atsparus, todėl 30-ies metų senumo mašinos dabar tapo paklausia preke kolekcininkams.

Tačiau didelė tikimybė, kad jaunojo kolekcininko automobiliai, ypač su senais dvitakčiais varikliais, ateityje bus jam nenaudingi, nes dėl taršos jie neatitinka šių laikų techninio patikrinimo reikalavimų. Kita vertus, jis visada gali parduoti šiuos sovietinių laikų „motociklus su stogu“ kitiems kolekcininkams.

Išsamiau – laidos įraše (nuo 3.10 min.):

Žinios. Nuo rugsėjo „Sodra“ galės inicijuoti papildomą asmens sveikatos patikrinimą
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.