Gyvenimas

2019.08.31 20:09

„Ypatingas būrys“ įsikūrė kareivinėse: žinojome, kad nevažiuojame į 5 žvaigždučių viešbutį

LRT TELEVIZIJOS laida „Ypatingas būrys“, LRT.lt2019.08.31 20:09

„Erzina nuomonė, jog sėdintis neįgaliojo vežimėlyje asmuo yra nenaudingas. Norisi parodyti, kad esi toks pats, kaip visi, tik judi kitaip. Mūsų nereikia nurašyti ir gailėti“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Ypatingas būrys“ sako lengvaatletis Ramūnas Verbavičius. Kariškas „Ypatingo būrio“ gyvenimas prasideda.

Dvylika geriausių Lietuvos paralimpinių atletų su sužeistais kariais priėmė kariuomenės mestą iššūkį – 4 savaites šie vyrai ir moterys gyvens karišku ritmu, mokysis kariuomenės taisyklių ir principų. Jie pasiruošę įrodyti: ten, kur valia ir ryžtas, žodžiui „negaliu“ vietos nėra.

„Ypatingo būrio“ nuotykiai kariuomenėje prasidėjo Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalione, Alytuje. Vieni dalyviai nuo pat pradžių buvo gerai nusiteikę, kitų veidai išdavė nerimą. Kai kurie atletai prisipažino, net ir prieš svarbias varžybas jaučiantys mažiau jaudulio. Tiesa, civilių rikiuotė batalione matoma pirmą ir paskutinį kartą.

Dauguma „Ypatingo būrio“ narių vieni kitus pažįsta: susitinka sporto stovyklose, varžybose, treniruotėse. Visi jie – „Ypatingas būrys“, sudarytas iš dviejų skyrių. Kiekviename jų – septyni žmonės.

Atvykę į kariuomenę dalyviai puikiai suprato, kad jaukius namus ir savą lovą kuriam laikui teks pamiršti. Tačiau tikriausiai ir metalinės lovos nėra visai tai, ko jie tikėjosi. „Važiavau be išankstinių nuostatų. Labai patenkinta, kambarys erdvus, šviesus – gražiai gyvena kariai“, – sakė šaulė Raimeda Bučinskytė.

Jai antrino ir lengvaatletis Andrius Skuja: „Nėra ko tikėtis, nevažiuojam į 5 žvaigždučių viešbutį. Sąlygos neblogos, lovos normalios, truputį man trumpos. Bet nemiegu visu ūgiu išsitiesęs.“

Kai kam kariškos uniformos raštai gerai pažįstami: krepšininkas Mažvydas Butkevičius prieš daugiau kaip 16 metų atliko privalomąją karo tarnybą; Egidijus Valčiukas nuo 6 klasės – Šaulių sąjungos narys. Bet yra ir tokių, kuriems kareivio uniforma buvo nepasiekiama svajonė.

„Pagaliau tai išsipildė. Mano pirma svajonė buvo eiti į tarnybą ir pirma tragedija, kai supratau, kad man nebus galima Visada pavydėjau žmonėms, dėvintiems uniformas, žmonėms, kurie nešioja ginklus“, – sako Lietuvos tinklinio rinktinės sėdint kapitonas Eduardas Strasunskas.

O sužeistas karininkas, vyr. seržantas Algimantas Valaitis įsitkinęs, kad karys yra ne tik tas, kuris dėvi uniformą: „Karys ir tas, kuris myli Tėvynę kaip karys ir prisideda prie karių gerovės, mokėdamas mokesčius ir pan. Svarbiausia būti širdyje kariu.“

Kai kurie dalyviai sako, kad labiausiai erzina nuomonė, jog sėdintis neįgaliojo vežimėlyje ar kitą negalią turintis asmuo yra nenaudingas. Jie nori parodyti, kad jie tokie patys, kaip visi, tik juda kitaip.

„Per šį projektą, manau, žmonės pamatys, kiek daug galim su tais vežimėliais. Mūsų nereikia nurašyt ir gailėti“, – sako lengvaatletis Ramūnas Verbavičius.

Projekto dalyviai tikisi savo pavyzdžiu įkvėpti negalios neturinčius žmones. „Sveiki žmonės, kurie sėdi namie ir skundžiasi, gal bus įkvėpti, pamatę šio projekto dalyvius. Gal pakeis požiūrį ir kitaip elgsis. Gal žinią paskleis draugams – pažiūrėkit, kokių žmonių yra ir kaip jie daro“, – svarsto triatlonininkas Ernestas Česonis.

Pirmieji „Ypatingo būrio“ pietūs: žirnienė, kepta jautiena su padažu, bulvių koše ir šviežios daržovės. Keptos žuvies gabalėlis, sultys. Desertas – bananas ir kriaušė. Nors kai kurie juokavo, kad mamos maistas gardesnis, po pietų visi vieningu „Ačiū“ padėkojo valgyklos darbuotojoms.

Po pietų „Ypatingo būrio“ laukė pažintis su Birutės ulonų bataliono ginkluote. Jie buvo supažindinti su saugumo taisyklėmis. Tiesa, kariuomenėje grožėtis ginklais ir juos pakilnoti neužtenka, karys privalo mokėti ginklą išardyti, surinkti ir, žinoma, tinkamai valdyti. „Ypatingo būrio“ – ne išimtis.

Po vakarienės „Ypatingo būrio“ laukė dar viena kiek netikėta užduotis – po bataliono teritoriją judės nepratardami nė žodžio. Susipažinę su pagrindiniais kariuomenėje naudojamais nebylaus valdymo signalais, patys bando informaciją perduoti ne žodžiu, o gestu.

Nebylius valdymo signalus kitaip būtų galima vadinti garso maskuote. Ji naudojama pasaloje, žvalgyboje ar veikiant priešo teritorijoje. Taip kariai stengiasi sumažinti tikimybę būti išgirsti ar pastebėti.

Pirma „Ypatingo būrio“ diena Lietuvos kariuomenėje baigėsi, bet tikrieji iššūkiai tik prasideda!

Daugiau – vaizdo įraše.

Ypatingas būrys. Tikro kario jėga – ne kūno tvirtumas, o dvasios stiprybė: paralimpiečiai traiško stereotipus
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.