Gyvenimas

2019.09.01 14:38

Bendražygiai apie vasarą žuvusį kapitoną Romaldą Adomavičių: tikras jūrų vilkas

žiūrėkite laidą
LRT TELEVIZIJOS laida „Nacionalinė ekspedicija“, LRT.lt2019.09.01 14:38

Pirmoje šių metų „Nacionalinės ekspedicijos“ laidoje bendražygiai prisiminė skaudžią liepos 2-ąją, kai juos pasiekė žinia apie tragediją Kuršių mariose ir dalijosi prisiminimais apie žuvusį kapitoną Romaldą Adomavičių.

Liepos antrą dieną „Nacionalinės ekspedicijos“ keliautojai pradėjo Telšiuose. Ryte linksminosi Turgaus aikštėje tarp gausybės Žemaitijos vėliavų, ragavo žemaitiškus patiekalus, skaičiavo mieste pasislėpusias meškas.

Popietę gamtininkas Selemonas Paltanavičius klampojo po Kamanų rezervato pelkę, o profesorius Alfredas Bumblauskas iš savo gimto miesto važiavo Šatrijos kalno link. Išgirstos naujienos pakeitė planus. Kuršių mariose apvirto kurėnas „Zuid 1“. Du įgulos nariai išsigelbėjo, tačiau kapitonas Romaldas Adomavičius – dingęs.

„Smūgis baisiausias. Tragedija. Išėjo žmogus, kuris buvo, bent jau pirmas 3 ekspedicijas, vienas svarbiausių mūsų ekipažo žmonių, be jo nepaplauktume gi“, – sakė A. Bumblauskas.

R. Adomavičius iš Klaipėdos plaukė Nemuno žiočių link. Po to, plaukdamas aukštyn upe, jis turėjo pasiekti Raudondvarį ir Liepos 6-ąją susitikti su visais „Nacionalinės ekspedicijos“ dalyviais.

Šių metų ekspedicija Dauguva, Baltijos jūra ir per Žemaitiją – penktoji... ir paskutinė. Keliautojai apsuko ratą per istorines Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemes bei istoriją. Kaune suplanuotas visų ekspedicijos dalyvių susitikimas, visų ekspedicijos laivų suplauka bei iškilmingas kelionės finišas.

Juk būtent Kauno senamiestyje, Senojoje prieplaukoje, 2015 metais prasidėjo „Nacionalinė ekspedicija“. Be R. Adomavičiaus ir jo vairuojamo kurėno „Zuid 1“ tokia šventė buvo sunkiai įsivaizduojama. Kai į krantinę nusileido profesorius A. Bumblauskas, S. Paltanavičius, Zita Kelmickaitė, kurėnas jau suposi Nemune, o jame laukė Romas.

„Romą Adomavičių aš pažįstu labai seniai, jo iš tikrųjų dar nepažinodama. Mes matydavom barzdotą vyrą, kuris plaukdavo su kurėnu, – nežinojom nei jo vardo, nei pavardės, nors aš esu klaipėdietė, – ir žavėdavomės: „O... va šitas vyras – tikras jūrų vilkas.“ Todėl, kad jo visa povyza buvo... atrodo, jam net bluostas nesudrebės. Jis nebuvo žmogus, kuris žvalgytųsi į krantą, jis visą laiką žiūrėdavo tiesiai“, – pasakojo Z. Kelmickaitė.

„Aš jį pažinojau nuo septyniasdešimt kažkelintų metų. Įstojau į Vilniaus universitetą 1974, o jis buvo vienu kursu vyresnis. Žodžiu, nuo studijų metų pasižinojom. Po universiteto jis nuėjo dirbti į Jūrų muziejų“, – prisiminimais dalijosi A. Bumblauskas.

„Taip jau išėjo, kad daug gerų mano draugų kūrė Klaipėdos jūrų muziejų – pastatą statė, rinko ekspoziciją. Romas buvo ten. Jis istorikas, aš bendravau daugiau su biologais, gamtininkais.

Bet visas tas darnus, sakyčiau, pulkas visą laiką buvo atviras: bendravom, buvom pažįstami. Buvo paskui labai smagu prieš 5 metus susitikti tokiems žilaplaukiams Kaune“, – sakė gamtininkas S. Paltanavičius.

Istorikas R. Adomavičius – Lietuvos jūrų muziejaus darbuotojas. Kolegos jį prisimena kaip labai kuklų žmogų, kuris niekada nesiverždavo į pirmą planą. Vis dėlto jis atsidūrė televizijos projekte, sėdėjo kartu su ekspedicijos žvaigždėmis išlydinčių kauniečių būryje.

Prasidėjus kelionei Nemunu ekspedicijos dalyviai pradėjo stebėti nuostabą keliančius kurėno kapitono įpročius. Visi nakvoti lįsdavo į palapines, tačiau R. Adomavičius su sūnumi kaskart likdavo laive.

R. Adomavičius su „Nacionaline ekspedicija“ plaukė trejus metus. Įveikė Nemuną nuo ištakų iki Kuršių marių, Narevą ir dalį Vyslos Lenkijoje. Kiekvieną sykį, kai stovyklavietė įsikurdavo atokiau nuo upės, kapitonas likdavo saugoti laivo.

Daugiau apie kapitoną R. Adomavičių žiūrėkite specialiai jam atminti skirtoje pirmojoje „Nacionalinės ekspedicijos“ laidoje:

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.