Gyvenimas

2019.09.01 21:19

Šių laikų žmonių rykštė – metabolinis sindromas: kas tai ir kaip gelbėtis

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2019.09.01 21:19

Antsvoris, padidėję kraujospūdis, trigliceridų, gerojo cholesterolio ir cukraus kiekis kraujyje. Jei turite bent 3 iš šių 5 požymių, gali būti, kad jums – metabolinis sindromas, kuriam esant padidėja sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis bei diabetu, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas.

„Įdomus faktas – blogasis cholesterolis čia net neminimas. Deja, šie požymiai turi kai ką bendra. Kiekvieną iš jų sukelia atsparumas insulinui. Pradėkime nuo pirmo punkto – antsvorio. Kuo daugiau kraujyje insulino, tuo didesnis svoris”, – teigia A. Unikauskas.

Kuo mes atsparesni insulinui, tuo didesnė gliukozės dalis paverčiama riebalais ir jie kaupiami riebalų ląstelėje. Susidaro uždaras ratas, nes visceraliniai riebalai didina atsparumą insulinui.

Kuo daugiau sergantysis diabetu leidžiasi insulino, tuo didesnis jo kraujospūdis.

„Bet yra dar svarbesnis mechanizmas. Jis atitinka koncepciją „skystis eina paskui druską”. Jeigu kraujyje daug druskos, daug ir vandens kraujyje – aukštas kraujospūdis. Nes insulinas „liepia” inkstams sulaikyti druską, t.y. paima druską iš pirminio šlapimo ir grąžina į kraują“, – kalba A. Unikauskas.

Padidėjęs kraujospūdis (pirminė hipertenzija) yra nuo insulino priklausanti būklė. Sumažėjus insulino prarandamas vanduo ir mažėja kraujospūdis.

Kuo kraujyje daugiau insulino, tuo didesnis trigliceridų kiekis kraujyje.

„Kuo didesnis atsparumas insulinui, tuo labiau išsenka kasa. Ateina juoda diena, kai insulino pradeda trūkti ir tada pradeda didėti cukraus kiekis kraujyje – nustatomas cukrinis diabetas.

Prieš 33-ejus metus tirti diabetu sergantys Australijos aborigenai – 7 savaites jie maitinosi jiems būdingu maistu, kuriame mažai angliavandenių, bet daug baltymų ir riebalų. Pagerėjo visi rodikliai“, – sako A. Unikauskas ir vardija, kad sumažinti blogųjų angliavandenių vartojimą verta, nes:

– mažėja svoris,

– mažėja kraujospūdis,

– mažėja trigliceridų kiekis kraujyje,

– daugėja gerojo cholesterolio,

– mažėja gliukozės kiekis kraujyje.

Išsamiau – laidos įraše (nuo 21.26 min.):

Klauskite daktaro. Kolageno svarba: kodėl nepakeičiamas ir kaip jo neprarasti? Metabolinis sindromas: kas tai ir kaip nuo jo pasveikti?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt