Gyvenimas

2019.08.30 20:21

Pramoninis Londono rajonas virto madingiausia dizainerių ir architektų traukos vieta

žiūrėkite reportažą
LRT TELEVIZIJOS laida „Euromaxx“, LRT.lt2019.08.30 20:21

Londono rajone Klerkenvele aktyviai buriasi architektai ir dizaineriai. Kadaise buvusį pramoninį rajoną jie pavertė madingų biurų, prašmatnių loftų ir studijų bei išskirtinės gastronomijos vieta.

Klerkenvelas – spalvingą praeitį turintis Londono rajonas. Šiandien jį itin pamėgo architektai, dizaineriai, menininkai ir šiaip kūrybingi žmonės. Vos už kelių kvartalų nuo finansų centro esantis rajonas žavi tiek jo gyventojus, tiek lankytojus. Viešųjų ryšių agentūros rinkodaros vadovė Megan Burroughs Klerkenvele gyvena jau penkerius metus.

„Šio rajono dizainas fantastiškas. Gal ir keistoka: čia viename kvadratiniame kilometre gyvena tiek architektų kaip niekur kitur. Čia visiems labai svarbus dizainas, estetika. Šio rajono bendruomenė nuostabi“, – pastebi Megan Burroughs.

Dizaineriai sukūrė ypač patrauklias erdves dirbti menininkams ir architektams. Pavyzdžiui, Bourno ir Holingsvorto pastatai. Šį rajoną architektai atrado praeito amžiaus dešimtojo dešimtmečio viduryje. Kūrybingos sielos senas alaus daryklas, knygų spaustuves ir spirito varyklas pavertė biurais.

Kadaise pramoninis, žemų nuomos kainų rajonas atgimė ir tapo madingų biurų ir rezidencijų kvartalu. Architektų biuras „Studio Egret West“ čia įsikūrė 2004-aisiais. Dabar jie mato savo pastangų kilstelėti šio rajono įvaizdį vaisius.

„Miestui reikia padėti vystytis. Nesinori, kad jis liktų statiškas. Juk nenorime, kad architektai dar 100 metų būtų toje pačioje vietoje? Aišku, nenorime“, – teigė Christophe Egret, architektas.

Klerkenvelas atsirado viduramžiais, kai už Londono miesto ribų buvo pastatytas vienuolynas. Iš tų laikų išlikę Šventojo Jono vartai. Vėliau čia kūrėsi amatininkų dirbtuvės ir gamyklos. Klerkenvelas tapo britų laikrodžių gamybos ir kitokių amatų centru.

Klerkevelo gidė Karen Lansdown supažindina atvykėlius su praėjusių amžių reliktais: senaisiais laikrodžių gamintojų namais ir dirbtuvėmis.

„Matot palėpėje įrengtus langus? Jie buvo vadinami laikrodininkų langais, nes pro juos į namus patekdavo daugiausia šviesos. Tokie langai buvo reikalingi, kad būtų galima dirbti nuo aušros iki saulėlydžio“, – sako Karen Lansdown, gidė.

Šiais laikais, vidurinės klasės atstovams Klerkevelas tapo nebeįperkamas. Užtat architektūros mėgėjai čia turi kur paganyti akis.

Nuo 2009-ųjų Klerkenvele vyksta kasmetinė dizaino savaitė. Menininkai pristato savo idėjas, projektus, rengia parodas, seminarus ir diskusijas. Viena iš Dizaino savaitės dalyvių – papuošalų dizainerė Amanda Li Hope. „Hatton Garden“ kvartale esančiose dirbtuvėse Amanda demonstruoja, kaip kuriami juvelyriniai dirbiniai. Nors studijavo architektūrą, jau 10 metų ji kuria papuošalus.

„Hatton Garden“ – vienintelis kvartalas Londone, kuriame dar išliko juvelyrikos dirbtuvių, kuriose gaminami papuošalai. Dirbdama čia kaip juvelyrė jaučiuosi privilegijuota“, – teigia Amanda Li Hope, dizainerė.

Menininkai ir kūrybingi amatininkai lankytojų pritraukia ir čia įsikūrusiems barams bei restoranams. Geriausia vieta paragauti išskirtinių britiškų kokteilių – „Zeter Taunhaus“.

Po sunkios darbo dienos geriausiai atgaivina pinta alaus. Vakarais darbuotojai palieka savo agentūras, studijas ir traukia į barus bei restoranus, esančius „Exmouth Market“.

Klerkenvelas traukia kūrybiškumu ir draugiškumu. Rajono dvasią kuria čia gyvenantys, dirbantys ir tiesiog apsilankantys žmonės.

Išsamiau – laidos įraše (nuo 32.00 min.):

„Laba diena, Lietuva“
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.