Gyvenimas

2019.08.30 08:03

Vien žvyrkeliais šalį pervažiavęs fotografas: pamačiau visai kitokią Lietuvą

LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2019.08.30 08:03

Iš Joniškio kilęs fotografas Darius Šulčius nutarė leistis į kelionę tokiais Lietuvos keliais, kokius paprastai vairuotojai stengiasi aplenkti. „Pamačiau visai kitokią Lietuvą“, – LRT RADIJO laidoje „60 minučių“ pasakojo D. Šulčius, 700 kilometrų automobiliu įveikęs per Lietuvos žvyrkelius.

– Kaip jums kilo idėja leistis į šią kelionę?

– Nors ir neturiu motociklo, širdyje esu motociklininkas. Kartą socialiniame tinkle „YouTube“ pamačiau, kad per visą Europą tęsiasi motociklams skirta žvyrkelių trasa „Trans Euro Trail“ (TET). Greitai sužinojau, kad sunkiai pravažiuojamų kelių trasa vingiuoja ir per Baltijos šalis.

Kadangi gyvenu netoli Latvijos sienos, pradžioje rengiausi įveikti tik trumpą trasos atkarpą nuo Joniškio iki Biržų, tačiau pasitarę su broliu nusprendėme pabandyti pervažiuoti visą per Lietuvą besitęsiančią trasą.

– Per kiek laiko nuvažiavote 700 kilometrų?

– Per dvi dienas. Tačiau jos buvo tarsi pilnos darbo dienos – pradėję važiuoti ryte, sustojome tik vakare. Kadangi buvome prigąsdinti, jog važiuosime daug ilgiau, skubėjome, beveik niekur nestojome ir stengėmės toli nuo kelio nenusukti.

– Kokią Lietuvą pamatėte važiuodami žvyrkeliais, kurių įprastai vairuotojai stengiasi išvengti?

– Pamačiau visai kitokią Lietuvą. Įdomiausia buvo tai, kad praradome vietos nuovoką. Važiuodami stebėjome navigaciją – matai, kad nuvažiavai, pavyzdžiui, 200 kilometrų, tačiau to nejauti, nes nelabai suvoki, kokioje vietoje esi. Kaimų, pro kuriuos pravažiavome, pavadinimai mums buvo visai negirdėti.

Teko važiuoti pro tokius kelius, kurie vedė per senas sodybas. Nors šiais keliais mus vedė navigacija, važiuojant per žmonių kiemus vis neapleido jausmas – gerai čia, ar negerai važiuojame.

– Vaizdo reportaže iš jūsų kelionės mačiau, kad regėjote daug gamtos ir sutikote nemažai gyvūnų.

– Taip. Kadangi išvažiavome labai anksti ryte, matėme ne tik medžius ir miškus, bet sutikome ir laukinių gyvūnų – lapiukų, elniukų.

– Kaip jūsų automobilis atlaikė žvyrkelius?

– Į kelionę leidomės specialiai tam pritaikytu automobiliu – pusiau džipu su keturiais varomais ratais. Jei kas nors norėtų pakartoti šią kelionę, rekomenduočiau daryti tą patį ir važiuoti tik tokiems keliams pritaikytu ir paruoštu automobiliu. Bent jau iki šiol problemų mašina mums nesukėlė ir kelionėje nesugedo.

– Ar žinote daug kitų entuziastų, kurie taip pat važinėtų Lietuvos žvyrkeliais?

– Prieš leisdamasis į kelionę ieškojau informacijos ir domėjausi, ar išvis įmanoma tuos žvyrkelius įveikti automobiliu. Kiek žinau, anksčiau niekas nėra bandęs to padaryti ir šią trasą yra įveikęs nebent motociklu. Turbūt mes su broliu esame pirmieji, kurie išdrįs pervažiuoti trasą mašina.

Iš tiesų didžioji dalis trasos kelių yra lengvai įveikiami. Tiesa, pasitaikė ir pelkynų, kelių, vedančių per miško smėlį. Jais nevažiavome, nes nenorėjome rizikuoti. Kadangi buvome toli nuo namų, pamanėme, kad tokiu atveju būtų sudėtinga išsikviesti pagalbą.

– Kadangi esate fotografas, ar buvo vietų, kurias įamžinote?

– Žinoma. Padarėme keletą kadrų, nes kelyje pasitaikė tikrai įspūdingų vietų. Važiuojant žvyrkeliais gali pamatyti daug įdomesnių ir gražesnių vietų, viskas atrodo nauja ir nematyta, priešingai, nei, pavyzdžiui, važiuojant keliu Vilnius–Kaunas.

– Ar kitiems rekomenduotumėte išbandyti šią žvyrkelių trasą?

– Taip. Ši kelionė suteikia galimybę išvysti visai kitokią Lietuvą. Tiesa, ketinantiems leistis į šią išvyką rekomenduočiau vykti vasarą, kai sausa, nes rudenį greičiausiai kelius įveikti būtų sudėtingiau ir tam prireiktų daugiau laiko.

Visas pokalbis – laidos įraše (nuo 46.30 min.). Laidos vedėjas – Simonas Bendžius.

Parengė Viktorija Lideikytė.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.