Naujienų srautas

Gyvenimas2019.08.28 21:52

Papasakojo, kur prieš išskrisdamos renkasi gervės

pranašauja artėjantį rudenį

Šimtai pilkųjų gervių būriuojasi Žuvinto ežere – jos ruošiasi ilgam skrydžiui į žiemavietes. Aukštapelkę pamėgę šie stambiausi Lietuvoje perintys paukščiai į Afriką ar Artimuosius Rytus išskris spalį. Artėjantį rudenį pranašauja ir pilkosios žąsys, baltieji garniai.

Vos brėkštant pirmieji pilkųjų gervių pulkai palieka naktinio poilsio vietas Žuvinto ežere ir suka aplinkinių laukų link. Atskiromis šeimomis išsibarsto ieškoti lesalo. Dažniausiai renkasi javų ražienas ir nušienautas pievas.

Didžiausioje Lietuvos pelkėje, šiemet itin sausoje, nakvoja beveik 1200 pilkųjų gervių. Pasak gamtosaugininkų, paukščiai į Žuvintą pradėjo skristi liepą, iš jų – du trečdaliai nakvynei pasirinko ežerą – greičiausiai dėl nusekusio vandens lygio ir atsiradusių seklumų.

„Daug kas stebisi, ar įmanoma suskaičiuoti paukščius. Žinoma, vieneto tikslumu mes nesuskaičiuojam, tačiau apskaitos galimybės yra labai didelės, nes išskrendančias ryte į laukus gerves galima suskaičiuoti, nes jos išskrenda nedideliais būriais, taip pat vakare galima suskaičiuoti ganėtinai tiksliai“, – aiškina Arūnas Pranaitis, Žuvinto biosferos rezervato direktorius.

Pilkosios gervės – stambiausi Lietuvoje perintys paukščiai, jų balsai, primenantys trimito garsus, gerai girdimi net kelių kilometrų spinduliu.

Tikimasi, kad į Raudonąją knygą įrašytos gervės čia rinksis iki spalio. Prieš išskrisdamos į šiltuosius kraštus jos apsistoja tik keliose vietose – Žuvinte, Noaraisčio pelkėse ir Sulinkių durpyne. Nuskridusios porą šimtų kilometrų ilsisi, o skrenda 50–70 kilometrų per valandą greičiu.

„Gervės yra šeimyniniai paukščiai ir kiekvienas pulkas susidaro iš atskirų šeimynų. Jeigu matai skrendančią šeimyną, tai dažniausiai pirmas ir paskutinis būna suaugęs, o per vidurį skrenda jaunikliai“, – pasakoja A. Pranaitis.

Atvykus į Žuvintą galima stebėti ne tik šimtus pilkųjų gervių – virš ežero ratus suka apie pusantro tūkstančio pilkųjų žąsų, didieji baltieji garniai, varnėnai, jūriniai ereliai. Rudenį pranašauja besibūriuojančios kregždės, tūkstančiai pempių.

Žiūrėkite nuo 37 min.

Panorama. Virginijus Sinkevičius su Ursula von der Leyen aptarė eurokomisaro prioritetus: viršuje – klimato kaita ir skaitmenizacija
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi