Gyvenimas

2019.08.28 20:20

Įrenginėjame terasą: kaip iš mažos erdvės išpešti maksimalią naudą

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.08.28 20:20

Nedidelis kiemo plotas – ne kliūtis įkurti jaukią, estetišką ir visos šeimos poreikius atitinkančią lauko erdvę. Tuo įsitikinusi kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė, kuri dalijasi idėjomis ir patarimais, kaip įrengti mažą terasą.

Kava rytais nuosavoje namų terasoje – tokią svajonę turėjo vilnietis Ervinas Langis, prieš trejus metus su žmona atsikraustęs į naujai pastatytą kotedžą Vilniaus pakraštyje. Pamena, tuomet norėjo nedidelio būsto su kiemeliu, kurio dydis jiems svarbus nebuvo, tačiau jame norėjo ne tik rytais gerti kavą, bet ir puoselėti augalus ir turėti vietos vaiko žaidimams.

„Projektuotojai buvo suplanavę kiemelį tik su žole. Mums tas variantas netiko, nes vien žolė nekelia jokio džiaugsmo, ja reikia rūpintis, pjauti. Buvo sumanymas pasidaryti augalų oazę ir rūpintis augalais. Pasodinome žemuogių, šilauogių – yra vaikui ko pavalgyti“, – sako Ervinas.

Kiemelis trisdešimties kvadratinių metrų ploto, Ervino teigimu, vietos jiems visiškai pakanka. Sako laimėję erdvės, kai prailgino terasos lentų plotą, kuris pradžioje buvo numatytas tik prie svetainės langus.

Pokyčius šeimai padėjo įgyvendinti kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė, kurios teigimu, veja čia negalėjusi atrodyti puikiai dėl rangos ir apšvietimo problemų. Be to, vejai reikalinga nemažai priežiūros, o kartu – ir tam būtinų įrankių bei vietos jiems laikyti.

„Kai įsivaizduojame veją, įsivaizduojame tobulą žalią kilimą. Čia tokio vaizdo neturėjome ir svarstėme, ar bandyti ją atgaivinti, ar sukurti kažką naujo. Terasą šiek tiek padidinome, kad nereikėtų mums vejos ir likusį plotą apžaidėme augalais tam, kad būtų jaukiau.

Didžiausias diskusijų objektas buvo medis, nes žmonės bijo didesnių objektų – medžių, krūmų. Bet kamienas daug vietos neužima, o nedidelėje erdvėje yra svarbu turėti galimybę susikurti lają viršuje, kuri šiek tiek užmaskuoja aukštą tvorą, kaimyninių kotedžų langus – suteiks daugiau privatumo. Aukštų objektų nereikėtų bijoti nedidelėse erdvėse“, – sako L. Puodžiūtė.

Nedideliame plote įkurdinta keliasdešimt augalų rūšių, dalis jų – prieskoniniai ir valgomieji, kurie darniai įterpti tarp dekoratyvinių, taip neskaidant erdvės atskiromis lysvėmis.

Augalus kraštovaizdžio architektė rinko pagal priežiūros niuansus. Čia susodinti tokie, kuriems daug priežiūros nereikia. Svarbu buvo ir tai, kad jie galėtų išgyventi šešėlyje – saulei per dieną sukantis, dėl aukštos tvoros čia susidaro daug šešėlių. Pasak pašnekovės, sprendimus sufleravo ir tvoros pilka spalva, ir erdvės uždarumas.

Perprojektuojant terasą, šeimininkai jau turėjo lauko baldus, tačiau norėjo vietos ir kepsninėj. Įrengta aikštelė toliau nuo namo ir šeima gali saugiai kepsninę naudoti. Kompaktiškos terasos šeimininkas teigia – bent jau šiuo metu didesnės namų lauko erdvės net nenorėtų – jiedu su žmona daug dirba, tad negali daug laiko skirti terasos priežiūrai, o ir nesantys dideli sodo darbų mėgėjai.

Išsamiau – Ievos Žigaitės reportaže:

Nedidelis kiemas jaukiai terasai – ne kliūtis: čia gali tilpti ir ryto kava, ir įvairūs augalai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.