Naujienų srautas

Gyvenimas2019.08.28 21:56

Daktaras Unikauskas paaiškino, kokie kūno signalai įspėja apie vėžį

Jei be jokios aiškios priežasties nuolat skauda tam tikrą kūno vietą, reikėtų nenumoti į tai ranka ir kreiptis į gydytojus, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ patarė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas ir įvardijo kūno siunčiamus signalus, įspėjančius apie rimtas ligas.

Jei be jokios aiškios priežasties nuolat skauda tam tikrą kūno vietą, reikėtų nenumoti į tai ranka ir kreiptis į gydytojus, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ patarė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas ir įvardijo kūno siunčiamus signalus, įspėjančius apie rimtas ligas.

Į gripą panašūs simptomai kartais gali būti onkologinės ligos signalai. Jie gali reikšti, kad sergate limfoma, arba limfmazgių vėžiu.

Trečiadienį apie tai, kad serga I stadijos limfoma paskelbė šalies ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

Taip pat skaitykite

Šis vėžys atakuoja baltuosius kraujo kūnelius, labai svarbią mūsų imuninės sistemos dalį. Limfomos simptomai ne tik panašūs į gripo simptomus – apie šią ligą gali informuoti ir nepaaiškinamas kūno svorio mažėjimas, naktinis prakaitavimas ir karščiavimas.

Vėliau gali atsirasti kraujavimas iš nosies ir dantenų, padidėti limfmazgiai. Jei simptomai neišnyksta per savaitę ar dvi, būtina kreiptis į gydytojus.

Taip pat skaitykite

Laidoje „Klauskite daktaro“ A. Unikauskas pasakojo, kad kartais tam tikros kūno dalies skausmas gali signalizuoti apie ligą visai kitoje kūno vietoje. Pavyzdžiui, nuolatiniai peties ir rankos skausmai gali reikšti, kad žmogus serga plaučių vėžiu.

Skausmas gali atsirasti vidinėje rankos pusėje ir nuolat stiprėti, nes augdamas plaučių navikas pradeda dirginti nervinius rezginius.

Kai kurie neskausmingi, bet nepatogumų keliantys simptomai taip pat gali įspėti apie rimtą ligą. Pavyzdžiui, pilvo pūtimas gali būti storosios žarnos vėžio požymis. Šis požymis atsiranda, nes augdamas navikas pamažu blokuoja ir sutrikdo išmatų ir dujų šalinimo procesą tiesiojoje žarnoje.

Apie storosios žarnos vėžį gali signalizuoti ir kraujas išmatose, išmatų konsistencijos pokyčiai ir nuolatinis noras šlapintis.

Jei kasdienė veikla yra ne iš tų, kurios gali sukelti nugaros skausmą, bet jūs jį vis tiek jaučiate, tai gali reikšti kasos vėžį, sako gydytojas A. Unikauskas. Ši liga yra vadinama tyliąja žudike, nes sunku ją pastebėti iki tol, kol ji aptinkama.

Kasa yra tam tikra liauka, kuri gamina virškinimo fermentus. Kadangi kasa yra giliai už skrandžio, tai jos auglius, kol jie nedideli, pastebėti sunku. Kai navikas užblokuoja kasos lataką, fermentai negali toliau tekėti.

Taigi nebeturėdami, ką skaidyti, fermentai pradeda naikinti pačią kasą. Tuo metu atsiranda pilvo skausmai ir jie dažnai pereina į nugarą.

Visgi lengva supainioti, kada nugaros skausmą sukelia fizinis negalavimas ar patempimas, o kada tai gali būti kasos vėžys. Pasak A. Unikausko, kasos vėžį išduoda vaistų nenumalšinamas nugaros skausmas.

Skausmas gali sumažėti tik atsisėdus ir pasilenkus į priekį, nes tuo metu padidėja atstumas tarp saulės rezginio ir kasos. Kitas požymis – jei navikas pasiekia tulžies lataką, žmogaus oda gali pagelsti. Tai vienas iš svarbiausių požymių, sako gydytojas. Kasos vėžį išduoda ir blyškios išmatos.

Plačiau apie kūno siunčiamų signalų reikšmę – laidos „Klauskite daktaro“ įraše:

Limfoma – itin klastingas vėžys, kurį išduoda į gripą panašūs simptomai
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi