Gyvenimas

2019.08.26 13:44

Minėdama Baltijos kelio 30-metį užsienio žiniasklaida atkreipė dėmesį į rekordinę LRT radijų instaliaciją

LRT.lt2019.08.26 13:44

Baltijos kelio 30-mečiui skirta LRT radijo imtuvų instaliacija, tapusi rekordine, sudomino pasaulio žiniasklaidos atstovus. „Kaip prieš 30 metų paprasto radijo imtuvo bangomis siunčiama informacija suvienijo trijų šalių piliečius siekti laisvės?“ – kelia klausimą „Forbes“ ir „Euronews“ žurnalistai.

Naujienų portale „Forbes“ skelbiamas pranešimas apie tris mažas šalis suvienijusią akciją, kurios metu žmonės iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos susikibo į gyvą žmonių grandinę. Pagrindine šios publikacijos nuotrauka pasirinktas senas radijo imtuvas, prieš 30 metų tapęs laisvės šaukliu ir vienybės simboliu.

Jam antrina ir tinklalapis „Euronews“, kuris skelbia, kad į vieną instaliaciją sujungti seni lietuvių radijo imtuvai tapo rekordinės konstrukcijos dalimi.

„Euronews“ taip pat paminėjo, kad radijo imtuvų instaliaciją Lietuvos sostinėje Vilniuje sumanė du jauni menininkai – Viačeslavas Mickevičius ir Ieva Makauskaitė, dirbę su Lietuvos nacionaliniu transliuotoju LRT, o instaliacijai reikalingus radijo imtuvus noriai dovanojo Lietuvos gyventojai.

„Forbes“ taip pat skelbė, kad 30-ųjų Baltijos kelio metinių minėjimas Lietuvoje visam pasauliui priminė: stipriai visuomenei nereikalingi išmanieji telefonai, socialiniai tinklai ar GPS ryšiu „varomi“ žemėlapiai, tam kad būtų suorganizuotas masinis pilietinis protestas. Radijo imtuvas tapo pagrindine komunikacijos priemone, kuri suvienijo trijų tautų žmones.

„Forbes“ priduria, kad radijas ir jo bangomis siunčiama informacija ilgą laiką ir po Baltijos kelio akcijos vaidino svarbų vaidmenį įvairiuose socialiniuose judėjimuose.

Naujienų portalo pranešime svarstoma, kad net ir šiandien naudojantis išmaniosiomis 21 a. technologijomis užtikrinti, kad masinėje žmonių grandinėje nebus nė vienos tuščios spragos, taptų didelio kruopštumo reikalaujančiu darbu, o Baltijos kelio akcija tapo to meto vienybės pavyzdžiu.

Pasaulio žiniasklaida gyrė beveik dviejų milijonų paprastų Baltijos šalių piliečių iniciatyvą sudaryti gyvą žmonių grandinę, ir pastebėjo, kad ji driekėsi tokį patį atstumą, koks būtų tarp JAV miestų Vašingtono ir Bostono.

Užsienio žiniasklaida taip pat pastebėjo, kad panašus idėjinis judėjimas buvo atkartotas ir Honkonge, kai žmonės Baltijos kelio 30-mečio dieną susikibo į gyvą žmonių grandinę protestui prieš regiono vyriausybę.