Gyvenimas

2019.08.26 11:51

Apsipirkimas su autistišku vaiku gali tapti rimtu iššūkiu: kaip padėti jam ir šeimai?

patarimai ir mokomasis filmukas
LRT.lt2019.08.26 11:51

Net ir paprasčiausia kelionė į maisto prekių parduotuvę su autistišku vaiku gali tapti tikru išbandymu visai šeimai. Siekiant padėti tėvams paruošti autistiškus vaikus šioms situacijoms, Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kartu su prekybos tinklu „Rimi“ sukūrė mokomąjį filmuką apie apsipirkimą maisto prekių parduotuvėje, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Tokie mokomieji filmukai angliškai vadinami „video modeling“ ir yra skirti modeliuoti tinkamą elgesį įvairių situacijų metu. Jie kuriami pagal specialią metodiką ir specialistų rekomendacijas, atsižvelgiant į autistiškų vaikų poreikius.

Autistiškų vaikų sparčiai daugėja

Autistiškus vaikus Lietuvoje jau skaičiuojame ne šimtais, o tūkstančiais: statistika rodo, kad visame pasaulyje jų sparčiai daugėja, nors priežastys dar nėra iki galo aiškios. Pasak mokslininkų, kol kas žinoma tiek, kad autizmo spektro sutrikimą lemia ne tik genetiniai, bet ir aplinkos veiksniai.

Autistiški vaikai vizualiai nesiskiria nuo kitų vaikų, tačiau jie turi kalbos suvokimo, elgesio ir sensorinės integracijos sutrikimų. Pavyzdžiui, dėl sensorinio „triukšmo“ – šviesos, muzikos, didesnės nei įprastai minios žmonių parduotuvėje – vaikas gali patirti vadinamąją sensorinę perkrovą ir tai pašaliniam atrodys kaip isterija, kaprizai.

Pasak Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ valdybos pirmininkės Kristinos Košel-Patil, tokiu atveju šeimos dažnai susilaukia iš aplinkinių nemalonių komentarų: „išlepintas vaikas“, „tėvai nesusitvarko“ ir pan. Blogiausia, kad dėl to dažnai nustojama vaiką vestis kartu į viešas vietas ir taip jis dar labiau praranda socializacijos įgūdžius.

Patarimai tėvams

Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai” taip pat ragina ir tėvus į apsipirkimą pasižiūrėti per autistiško vaiko prizmę – pagalvoti, kaip jam praktiškai padėti. Pasak asociacijos valdybos pirmininkės K. Košel-Patil, tai nuims dalį streso ir nors patirtis gali nebūti tobula iš pirmo karto, kelionė į parduotuvę bent jau bus įmanoma. Keli patarimai:

– Skirkite laiko pasiruošti išvykai į parduotuvę. Pažiūrėkite kartu mokomąjį filmuką tiek kartų, kiek reikės. Aptarkite jūsų vaikui sudėtingiausius momentus.

– Ar galite važiuoti į parduotuvę anksti ryte arba prieš uždarymą, kai būna mažiau žmonių?

– Iš anksto apgalvotas pirkinių sąrašas padėtų apsipirkti greičiau. Jeigu sąrašas bus pateiktas paveikslėlių pavidalu, į procesą galėsite įtraukti ir vaiką.

– Autizmas – tai negalia. Jūs turite teisę naudotis pirmenybe specialiose kasose bei žmonių su negalia parkavimo vietomis (parkavimo lengvatos priklauso asmenims su sunkiu negalios lygiu).

– Gal verta turėti su savimi užkandžių ar gėrimo vaikui, jeigu situacija komplikuotųsi?

– Jeigu vaiką dirgina ryškios šviesos, padėtų akiniai nuo saulės, kapišonas ar kepurė su snapeliu. Negalvokite, kaip tai atrodo aplinkiniams, svarbu jūsų vaiko savijauta.

– Garsui nepralaidžios ausinės vaikams padeda susidoroti su garsais atvirose, triukšmingose erdvėse.

– Pagalvokite apie ramesnę vietą, į kurią galėtumėte nueiti, jei situacija taptų sudėtinga. Tai gali būti ir šeimos automobilis.

– Gal vertėtų paprašyti pagalbos iš kito šeimos nario, kuris galėtų pasivaikščioti su vaikais po jiems įdomius skyrius, kol kitas apsipirkinės?

– Iš anksto su vaiku sutarkite, kokią smulkmeną jis galės nusipirkti sau ir plano laikykitės. Taip išvengsite kovų ir derybų saldainių ar žaislų skyriuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.