Naujienų srautas

Gyvenimas2019.08.25 11:03

Prekybininkų triukai, arba kodėl dažniausiai nusiperkame didžiausią puodelį kavos

LRT.lt 2019.08.25 11:03

„Juk vidutinio dydžio puodelis kainuoja beveik tiek pat, kiek ir didelis“, – dažnai pagalvojate jūs ir nė nepastebite, kaip iš tiesų įsigyjate brangiausią variantą iš pateiktų trijų. Tai viena iš gudrybių, kurias naudoja prekybininkai, rašoma BBC.

Ar pastebėjote, kad, kai renkatės kokio dydžio kavos puodelį pirksite, dažniausiai pasirenkate didžiausią? Kai galite rinktis mažą, vidutinį ar didžiausią, dažniau pasirenkate didžiausią, kuris yra ir brangiausias.

Prekybininkai gudrūs – vidutinio dydžio puodelis dažniausiai kainuoja beveik tiek pat, kiek ir didelis, tad jums atrodo, kad jį pirkti apsimoka labiausiai. Tai vadinama masalo efektu (angl. decoy effect).

„Taip yra todėl, kad pateikiami trys galimi variantai, tačiau du iš jų pirkėjui atrodo ne tokie patrauklūs, taigi ji, manydamas, kad elgiasi apgalvotai ir gudriai ima brangiausią“, – BBC sako Harvardo universiteto psichologė Linda Chang.

Be to, ji sako, kad pirmiausia masalo efektas buvo ištirtas kaip rinkodaros strategijos dalis, priverčianti pirkėjus rinktis brangiausias prekes, tačiau, psichologė pastebi, kad ši strategija gali būti naudojama ne tik parduotuvėse. Ji svarsto, kad masalo efektas gali būti panaudojamas net ir politikoje.

„Tai parodo, kaip galima lengvai paveikti mūsų sprendimus. Nors geriau pagalovoję neretai pamatytumėte, kad rinktis brangiausią variantą ne visada protingiausia. Tačiau tik žinodami apie tai, kas yra masalo efektas galite susimąstyti apie jo įtaką jūsų sprendimams“, – sako L. Chang.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą