Gyvenimas

2019.08.27 17:53

Rokiškietės kvapų kolekcininkės svajonė – sukurti gydantį kvapų sodą

Rasa Keliuotytė, grokiškis.lt2019.08.27 17:53

„Netikėtai tapau vedle norintiems leistis į kelionę po kvapų pasaulį, sklidiną magijos, netikėtų atradimų, naujų potyrių“, – sako rokiškietė Toma Vyšniauskienės, šią vasarą gimtajame krašte surengusi keletą kvapų degustacijų ir priduria, kad iš 5 įprastinių juslių, uoslei skiriame mažiausiai dėmesio, nors jos galimybės – beribės.

Toma pasakoja, kad tas pirmasis žingsnelis, pastūmėjęs ją į kvapų pasaulį, buvo žengtas jos vestuvių išvakarėse 2010–aisiais.

„Atsitiktinai Vilniuje, Užupyje, užsukau į „Visokių daiktų“ krautuvėlę, kurioje prekiaujama nišiniais kvepalais. Ten tikrai galima rasti unikalių kvepalų, o viena kvapų kompozicija mane taip sužavėjo, kad neatsispyriau.

Kadangi tai buvo vyriški kvepalai, nupirkau juos savo vyrui, bet džiaugiausi jais labiau pati, nei jis. Tai buvo „Krigel 66“, dabar jau jie negaminami“, – prisimena pašnekovė.

Taip į Tomos ir jos vyro gyvenimą atkeliavo nišiniai kvepalai.

„Sukaupiau nemažą kolekciją. Vyras man juos dovanodavo vestuvių metinių, gimtadienio, Kalėdų, įvairių švenčių proga. Aš jam – taip pat. Supratau, kad pasidaviau kvapų kerams ir negaliu jiems atsispirti“, – sako Toma.

Dėl motinystės atsisakė sintetinių kvepalų, bet atrado natūralius

Vis dėlto motinystė pakoregavo Tomos įpročius.

„Kai viena po kitos gimė mano mergaitės, sintetinių kvepalų atsisakiau, nes žinojau, kad maitinant kūdikius, tai nėra gerai. Nesikvėpinau visai ir tai buvo tikra detoksikacija mano uoslei. Kai nustojau mergaites maitinti, supratau, kad sintetiniai kvepalai man tapo nebepatrauklūs“, – prisimena Toma, netrukus atradusi natūralių botaninių kvapų pasaulį.

Pirmoji pažintis su natūralių kvapų magija prasidėjo Tomai apsilankius botaninių kvapų dirbtuvėse.

„Man pasisekė, nes dirbtuvėse buvo pristatyta labai plati kvapų paletė. Iš augalų išgautų natūralių substancijų pasaulis mane tiesiog užbūrė. Grįžusi visą naktį naršiau internete ir skaičiau apie visas tas substancijas, kurios man padarė didžiausią įspūdį. Apie tuberozą, iš kurios gaminami rytietiško tipo kvepalai, apie įvairias dervas“, – pasakoja Toma.

Ėmė kaupti kvapų kolekciją

Pašnekovė sako, kad informacijos apie natūralias substancijas ieškojo ne tik internete – lankėsi ir kitose kvapų dirbtuvėse, kur susipažino su ambrinių kvapų palete, pažintį tęsė gėlių ir kiti kvapai. Toma ieškojo, uostė, lygino įvairius kvapus ir atrado savyje kolekcininkės gyslelę.

„Man labai patiko tyrinėti tas substancijas, lyginti jų kvapus pagal augalo kilmės šalį ar jo atskiras dalis – žiedus, lapus ar šaknis. Pavyzdžiui, savaime Pietų Azijoje paplitusi vetiverija, iš kurios šaknų ir šakniastiebių gaminami parfumeriniai eteriniai aliejai. Kur auganti vetiverija man labiau patinka? Haičio, Šri Lankos ar indiškoji?

Taip ir pradėjau gilintis į įvairių kvapų grupes, ieškojau jų ir siunčiausi iš įvairių šalių. Niekuomet nepraleisdavau progos pauostyti naujo kvapo ir sukaupiau ne tik begalę informacijos, bet ir daugiau kaip šimto pavyzdžių kolekciją, kurios kvapų magija dabar dalinuosi su kitais“, – sako Toma, dabar į bet kokį susitikimą su draugėmis besinešanti ir keletą kvapų pavyzdžių.

„Pavyzdžius atrenku pagal žmogų, su kuriuo einu susitikti. Pagalvoju – kas jam galėtų tikti ir patikti? Paimu keletą kolekcinių buteliukų ir duodu pauostyti. Pati stebiu reakcijas – jas fiksuoti taip pat didelis džiaugsmas ir malonumas“, – šypsosi pašnekovė, teigdama, kad mūsų pojūčius lemia metų laikai, nuotaika ir dar daug kitų dalykų.

Tarkim, pavasarį ar vasarą visoms labiau patinka citrusų, žolės, šieno, gėlių kvapai. Rudenį jau priimtinesni balzaminiai, įvairių šaknų, vetiverijos, ajerų kvapai. Arba nardų, kurių gydomosios savybės ir kvapas garsėja jau nuo antikos laikų, kopaibų balzamas, kuris skatina odos ląsteles gaminti beta–endorfiną, vieną iš laimės hormonų.

Žiemą vilioja prieskonių, dervų, rytietiški, ambriniai aromatai, nes jie kelia įvairias asociacijas, susijusias su tuo laiku. Tomos kvapų kolekcija ne baigtinė, ji nuolat pildoma.

„Kaupiu tik substancijas iš šviežių augalų. Ir vis galvoju, koks augalas dar galėtų papildyti mano kolekciją? Liepžiedžiai, vingiorykštė, ajerų lapai ar šaknys? O gal iš baravykų ar konjako išgautas absoliutas? Esu tikra kolekcininkė, tyrinėtoja, krapštukė. Man patinka kolekcionuoti ne tik pavyzdžius, bet ir informaciją, ją sisteminti ir struktūrizuoti“, – prisipažįsta Toma.

Savo atradimais dalinasi su kitais

Jaunoji kolekcininkė sako, kad dabar atėjo laikas, kai kruopščiai sukauptomis žiniomis gali dalintis su kitais. Taip buvo žengtas kitas žingsnis – Tomos gyvenime atsirado kitiems rengiamos kvapų degustacijos, o jas rengti prikalbino draugės.

„Jos ėmė kviesti pristatyti savo kvapų kolekciją ir pasidalinti sukauptomis žiniomis. O aš norėjau dalintis savo tyrinėjimų rezultatais, norėjau pamatyti kitų reakciją į tuos nuostabius kvapus, kuriuos mums dovanoja augalai.

Mes dažniau gėrimės jų vaizdu, spalvingais žiedais, bet pamirštame, kad jie gali apdovanoti mūsų uoslę netikėtais aromatais, atradimais, pažadinti mumyse slypinčius įvairius pojūčius, nuraminti ar suaktyvinti.

Juk aromatai naudojami ir terapijos, sveikatinimo tikslais. Kai pradedi gilintis, supranti, koks įvairus ir begalinis tas kvapų pasaulis“, – savo atradimais dalinasi Toma, besidominti ir psichoaromaterapija. Kolekcininkės nuomone, kvapai veikia mūsų nuotaiką, suteikia mums žinių apie mus pačius, mūsų būsenas, todėl verta išnaudoti tą jų savybę.

Levanda saugo nuo piktos akies

Toma sako, kad, tarkim, labai visų mėgstama levanda tokio populiarumo sulaukė tikrai neatsitiktinai.

„Levanda jau nuo seno buvo naudojama apsaugai nuo blogų emocijų ar piktos akies, jų puokštelę anksčiau kišdavosi į kišenę – ir puošmena, ir apsauga. Tokias pat savybes galima priskirti rozmarinui, šalavijui, kadagiui, kuris smilkomas kaip apsauga nuo blogio.

Arba rožmedis, kuris, manoma, saugo nuo energetinių vampyrų. Jeigu jūsų aplinkoje tokių yra, tai labai gerai pasikvėpinti rožėmis. Taigi galima susiformuoti tikrą magijos vaistinėlę“, – juokauja pašnekovė.

Kuo anksčiau kvepėjo Prancūzijos karaliai?

Toma pastebi, kad į kvapų degustacijas ateina moterys, nors tai jokiu būdu nėra moteriška sritis.

„Manau, vyrams kvapų pasaulis toks pat aktualus, juk geriausi ir garsiausi pasaulio parfumeriai – vyrai, ypač anksčiau. Moterų parfumerių atsiranda tik dabar. Labai norėčiau stebėti, kurie kvapai šiuolaikiniams vyrams daro įspūdį.

Juk anksčiau dabar moteriškais laikomais kvapais kvėpindavosi vyrai. Tarkim, Prancūzijos karaliai kvepėdavo rožėmis, jazminaičiais, gėlėmis. Dabar vyrams labiau patinka medienos, citrusų kvapai, moterys, kiek pastebiu, labiau linksta rinktis įvairių dervų kvapus, rytietiškus, nors citrusams irgi neabejingos“, – teigia Toma.

Pašnekovė pastebi, kad būtent citrusų kvapai, ypač plačiai parfumerijoje naudojama bergamotė, faktiškai patinka beveik visiems. „Bergamotės kvapas ramina, suteikia saugumo jausmą, bet kartu kelia nuotaiką, subalansuoja. Tai nepretenzingas, lengvas, subtilus kvapas, todėl patinka beveik visiems“, – sako kvapų kolekcininkė.

Kvapų kompozicijas kuria tik sau

Į klausimą, ką Toma ketina daryti su visomis sukauptomis žiniomis ir kvapų kolekcija, ar neketina kurti kvepalų, pašnekovė atsakė, kad jos tikslas – ne tik kaupti kvapoteką, bet ir sudaryti substancijų kartoteką.

„Noriu aprašyti kiekvieną augalą, atsiduriantį mano kolekcijoje, jo kvapą, psichoemocines, sveikatinančias savybes, energetinę reikšmę. Svajoju kada nors išleisti tokią kvapų kartoteką, žinyną, kad žmogus, įsigijęs kurią nors substanciją, kartu turėtų ir išsamų jos aprašymą“, – prisipažįsta Toma.

Tuo tarpu kvepalų kurti kitiems neplanuoja, nors ketina šį mokslą studijuoti.

„Kompozicijas iš kvapų kuriu tik sau, jei kažkam patinka, puiku, bet labiau skatinu patiems tai daryti. Tai labai individualu, mes kiekvienas kitoks, todėl geriausiai patys pajuntame, kokių kvapų mums reikia.

Aš tik supažindinu su jais, su kvapų natomis, su tam tikra kvapų grupe ir leidžiu degustacijų dalyviams eksperimentuoti, patiems aprašyti uostomą kvapą, jo keliamas emocijas ir kurti iš viso to individualią kompoziciją“, – sako Toma, prisipažinusi ir apie kitą svajonę – sukurti aromatinį, holistinį sodą.

„Svajoju sukurti augalų sodą, į kurį norėtųsi grįžti dar ir dar kartą. Sodą, kuriame būtų ne tik gražu, kvapnu, bet ir kuris žmogų gydytų, ramintų ar įkvėptų.

Augalai turi daug dovanų, noriu parodyti, kokių ir kaip jomis mes galime pasinaudoti. Visą savo domėjimąsi natūralių kvapų pasauliu, parfumerijos mokslus ketinu derinti su želdynų dizainu“, – ateities planais dalinasi kvapų kolekcininkė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt