Gyvenimas

2019.08.23 19:00

Baltijos kelio 30-mečio kulminacija Katedros aikštėje: nuaidėjo rekordinė radijo imtuvų instaliacija

Agnė Kibildaitė, LRT.lt2019.08.23 19:00

Vilniaus Katedros aikštėje nuaidėjo šventinis Baltijos kelio 30-mečiui skirtas koncertas, o vakaro kulminacija tapo daina „Bunda jau Baltija“, kuri skambėjo per Lietuvos žmonių padovanotus radijo imtuvus, sujungtus į rekordinę instaliaciją.

LRT savaitės renginių ciklą penktadienio vakarą vainikavo Lietuvos žmonių padovanoti unikalūs radijo imtuvai, kurie vienu metu suskambėjo šventinio koncerto „Vienybės banga“ metu.

Į Baltijos kelio 30-mečio koncertą atvyko Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja šalies ponia Diana. Jo Ekscelencija susirinkusiems šventės dalyviams atskleidė savo sužadėtuvių istoriją.

„Ir aš prisimenu, kaip prieš 30 metų kartu su tėvais ir dar vienu žmogumi sėdome į seną žiguliuką ir pasileidome iš Klaipėdos į Latviją. Simboliška, ir šiandien sutikau Baltijos kelio jubiliejų su Latvijos prezidentu.

Tačiau, kitas svarbus žmogus, kuris tą dieną kartu su manimi keliavo į Latviją ir stovėjo Baltijos kelyje – mano žmona Diana. Tą lemtingą dieną mes apsikeitėme sužadėtuvių žiedais“, – sakė Lietuvos prezidentas G. Nausėda.

Gitanas Nausėda pasidalijo savo sužadėtuvių istorija – rugpjūčio 23 – ne tik laisvės, bet ir meilės diena

Taip pat, susirinkusiems šventės dalyviams instaliacijos kūrėjai Viačeslavas Mickevičius ir Ieva Makauskaitė pademonstravo, kaip veikia rekordinė radijo imtuvų instaliacija.

Ne vienas su trispalve rankoje į Katedros aikštę atvykęs vilnietis ir miesto svečias nubraukė jaudulio kupiną ašarą.

Renginio atidarymo fanfaros skelbė, kada Baltijos kelyje žmonės susikibo į gyvą grandinę, o nuo Karaliaus Mindaugo tilto pusės link Katedros aikštės atvažiavo „Jeep Club Lithuania“ automobilių kolona, kuri atkartojo Baltijos kelio maršrutą ir į Katedros aikštę įvežė „Baltijos kelio“ vėliavas iš Talino ir Rygos.

Prie šios kolonos prisijungė ir LRT autobusiukas su televizijos ir radijo vedėjais, kurie visą savaitę keliavo Baltijos keliu ir ruošė tiesioginius reportažus LRT žiūrovams.

Virš Katedros aikštėje susirinkusių vilniečių ir miesto svečių praskriejo lėktuvas, nešinas Lietuvos vėliava.

Taip pat, į Baltijos kelio 30-mečio renginį atvyko buvusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė. Jos rankose – radijo imtuvas, kuris tapo rekordinės radijo imtuvų instaliacijos dalimi.

Renginio „Vienybės banga“ vedėjai Edita Mildažytė ir Giedrius Masalskis LRT scenoje pristatė Jeronimo Miliaus atliekamą dainą „Mes jėga“ ir kitus žinomų atlikėjų muzikinius pasirodymus.

Katedros aikštėje tvyrojo pakyli nuotaika. Žmonės mojo trispalvėmis, o LRT scenoje pasirodęs Vytautas Landsbergis stebėjosi, kiek daug vilniečių ir miesto svečių sugūžėjo į šią aikštę.

„Galbūt ant scenos ir per ilgai kalbu. Tačiau šią gražią dieną norėjau pateikti tikrų faktų apie to meto Lietuvos tikrovę, kiek jūsų seneliams ir artimiesiems teko Baltijos kelyje nuveikti, kad laisvės troškimas taptų tikrove“, – sakė V. Landsbergis.

Netikėtai, renginio vedėjas G. Masalskis prie rekordinės radijo imtuvų instaliacijos su gimtadieniu pasveikino į Baltijos kelio 30-mečio šventę atvykusį atlikėją Andrių Mamontovą.

Tai, kad Baltijos keliui skirta LRT radijo imtuvų instaliacija tapo rekordine, penktadienio ryte patvirtino LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ apsilankęs ir kūrinį išmatavęs rekordų agentūros „Factum“ vadovas Vytautas Navaitis.

Pasak jo, ir pačiame Baltijos kelyje, vykusiame 1989-ųjų rugpjūčio 23 d. užfiksuota nemažai rekordų, iš kurių svarbiausias – ilgiausios žmonių grandinės.

Rekordų agentūros vadovui antrina ir vienas iš instaliacijos kūrėjų Viačeslavas Mickevičius. Jo teigimu, tik dėl visuomenės bendradarbiavimo, pavyko užfiksuoti radijo imtuvų rekordą.

„Reikalingus 650 radijo imtuvų surinkome per pirmas 5 akcijos dienas. O dabar džiaugiamės turėdami virš 2000, kurie pelnė Lietuvos rekordą. Kaip ir lemtingą Baltijos kelio dieną, žmonės skubėjo prisijungti prie LRT vykdomos akcijos. Ši radijo imtuvų instaliacija virto tikru visuomenės suartėjimo ir bendradarbiavimo simboliu“, – sakė idėjos autorius.

Jau nuo pirmadienio sostinės širdyje, Katedros aikštėje įsikūrė LRT studija: iki ketvirtadienio čia buvo kuriama rekordinė beveik 20 m ilgio ir 17 m aukščio radijo imtuvų instaliacija, vyko tiesioginės radijo ir televizijos transliacijos. Taip pat, pristatytos ir naujo LRT sezono laidos.

Taip pat nuo pirmadienio iki ketvirtadienio vakaro vilniečius ir miesto svečius pasitiko nemokami lietuviško kino seansai. Katedros aikštėje buvo galima išvysti tokius filmus, kaip „Senekos diena“, „Vaikai iš Amerikos viešbučio“, „Kai apkabinsiu tave“, „Skrydis per Atlantą“.

Visą savaitę žmonės galėjo stebėti tiesiogines radijo laidas „60 minučių“ bei „Vasaros popietė“. Kiekvieną dieną iš miesto širdies transliuotas ir Baltijos kelio dienoraštis, pristatęs Baltijos keliu per Estiją ir Latviją vykstančios LRT komandos reportažus.

Reportažus Baltijos kelio dienoraščiui rengusi LRT RADIJO, TELEVIZIJOS ir portalo žurnalistų komanda atkartojo 30-metį mininčio Baltijos kelio maršrutą ir dalijosi įspūdžiais, kaip šiandien gyvena Estija, Latvija ir Lietuva. LRT kūrybinės komandos ekspedicija finišuoja jau šį penktadienį 19 val., Katedros aikštėje.

Kviečiame atšvęsti Baltijos kelio 30-metį kartu su LRT. Kviečiame papuošti kardeliais savo paskyras socialiniuose tinkluose arba simbolinį gėlės žiedą įsisegti į drabužius:

Papuoškite savo profilio nuotrauką

Atnaujinkite savo „Facebook“ viršelį

Atsispausdinkite simbolinį kardelio žiedą

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt