Gyvenimas

2019.08.25 14:51

Taikumo įsikūnijimas: vaikams šildyti veisti Aliaskos malamutai nėra nė karto įkandę žmogui

LRT RADIJO laida „Vasaros popietė“, LRT.lt2019.08.25 14:51

Žvitrių akių, minkšti, bet labai dideli šiauriniai šunys kai kam gali pasirodyti pikti ar net agresyvūs, tačiau iš tiesų yra nepaprastai draugiški ir taikūs. „Kartais pajuokaujame – būtų gerai turėti kitą šunį, kuris saugotų malamutus, kad jų nepavogtų“, – sako LRT RADIJO laidos „Vasaros popietė“ pašnekovas Arūnas Mark, auginantis du Aliaskos malamutus.

Europos Sąjungos politikos konsultantas-analitikas A. Mark teigia, jog prieš įsigydamas augintinius apie šią veislę žinojo ne itin daug.

„Nebuvome iš tų atsakingų žmonių, kurie gerai pasidomi veisle“, – prisipažįsta pašnekovas.

Tačiau prieš įsigyjant Aliaskos malamutą tai padaryti būtina. Šie, kaip ir kiti šiauriniai, šunys turi tam tikrų sportinių poreikių, kuriuos būtina patenkinti, tad reikia įsivertinti, ar šeimininkai galės tai padaryti.

„Genetiškai šie šunys turi tempti, tįsti, veikti kažką sunkaus. Jeigu jie to poreikio nepatenkina, kenčia grindjuostės ar parketas, durys. Būna ir siena nugriaužta iki monolito“, – pasakojo Aliaskos malamutų Taigos ir Juki šeimininkas.

Kiek pamena rašytinė ir nerašytinė istorija, normaliai išveistas, psichiškai sveikas Aliaskos malamutas nė karto nėra įkandęs žmogui.

Šie augintiniai A. Mark šeimos gyvenimą apvertė aukštyn kojomis. Sėdėjimą prie kompiuterio pakeitė išėjimai į mišką, buvimas gamtoje. Viena seniausių šunų veislių pasaulyje – be galo taiki. Tai taip pat lemia Aliaskos malamutų genetika.

„Kiek pamena rašytinė ir nerašytinė istorija, normaliai išveistas, psichiškai sveikas Aliaskos malamutas nė karto nėra įkandęs žmogui. Genetika daro savo – inuitai juos veisdavo tam, kad prižiūrėtų ir šildytų jų vaikus itin atšiauriomis sąlygomis“, – pasakoja A. Mark.

Tačiau Taigą ir Juki auginantis vyras pažymi, jog Aliaskos malamutai nėra sarginiai šunys, tad, jei ieškote sargo, tokio šuns rinktis nereikėtų.

Kartais pajuokaujame – būtų gerai turėti kitą šunį, kuris saugotų malamutus, kad jų nepavogtų.

Kaip pasakoja A. Mark, Antrojo pasaulinio karo metais Amerikos kariuomenė Aliaskos malamutus naudojo artilerijai tampyti. Buvo nuspręsta vykdyti gausiai finansuojamą projektą, kuriuo siekta malamutų kinkinį paversti ir sarginiais šunimis, kad jie galėtų leistis ir į puolamąsias misijas.

Po dvejų metų projekto vykdytojai suprato, kad išleido labai daug pinigų be reikalo, nes tai padaryti – neįmanoma, pažymi pašnekovas.

„Kartais pajuokaujame, kad būtų gerai turėti kokį kitą šunį, kuris galėtų apsaugoti malamutus, kad jų netyčia nepavogtų“, – juokauja du Aliaskos malamutus auginantis A. Mark.

Visas pokalbis – laidos įraše (nuo 56.29 min.). Vedėjai – Gerūta Griniūtė ir Darius Užkuraitis.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt