Gyvenimas

2019.08.22 11:57

Reportažas „Panoramai“ Baltijos kelio dieną iš įvykio vietos skriejo 140 km/val. greičiu

žiūrėkite reportažą
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.08.22 11:57

Žurnalistų darbas Baltijos kelio dieną buvo kupinas nuoširdžių emocijų ir greičio. Vienas iš žurnalistų, tos dienos „Panoramai“ kūrusių reportažą, prisimena, kad visi jo kalbinti žmonės buvo pasiilgę laisvės, o darbas tą dieną buvo itin įtemptas – reportažas iš Baltijos kelio buvo vežamas 140 km/h greičiu ir studiją pasiekė likus vos 5 minutėms iki laidos pradžios.

1989-ųjų rugpjūčio 23 d. „Panoramos“ pradžią skelbė Maironio „Lietuva, brangi“ ir Katedros varpai. Tie patys, kurie skambėjo prieš prasidedant Baltijos keliui.

Reportažą kūrė tuometis LRT TELEVIZIJOS laidos „Panorama“ žurnalistas Ričardas Sartatavičius. Katedros aikštėje jis nefilmavo, o leidosi į kelią, kur filmavo gyvą grandinę žmonių, su jais kalbėjosi.

„Mano tekstai gimdavo įvykio vietoje, nes ką jauti, ką išmąstai, tą pasakai iš širdies. Žmonės jaučia, girdi ir supranta tai. Aš taip visą laiką dirbau dirbdamas „Panoramoje“.

Turi perduoti emociją, kurią pats jauti. Tik pabuvus toje vietoje, šiuo atveju filmuojant visą kelią, žmones, jaučiant atmosferą, galvoje jau sukosi tekstas ir važiuodamas atgal, lėkdamas 140 km/val. greičiu su žiguliu, jau kūri teksą“, – prisimena R. Sartatavičius.

Istorine tapusioje „Panoramoje“ žurnalistas apklausė kelis Baltijos kelyje dalyvavusius žmones.

– Ką jūs jaučiate čia stovėdama?

– Jaučiu didelį pakilimą.

– Kaip man gera, jūs nežinote, aš atsivežiau visus anūkus. Kokia aš dėkinga Sąjūdžiui, Lietuvos vyriausybei dabartinei.

– Jausmas toks, kad iki šiol buvusi dvasinė erdvė, staiga pildosi tokių jausmų, nacionalinės tvirtybės, kurie iki šiol nebuvo pažįstami.

„Tada žmonės buvo tikrai nuoširdūs, jų nervas buvo atviras. Visi kartu ėjome į nepriklausomybę, mes visi norėjome laisvės“, – sako R. Sartatavičius.

Nemontuota šio reportažo medžiaga studiją, pasak žurnalisto, pasiekė vos penkios minutės iki eterio ir buvo skubiai montuojama. Dabar šis dokumentu tapęs laidos įrašas saugomas centriniame archyve. Jis taip pat yra UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ dalis.

Į tarptautinį registrą taip pat įrašytos „Baltijos kelią“ liudijančios nuotraukos, kino ir garso įrašai. Programos tikslas – kuo plačiau informuoti žmones apie įvairių šalių archyvuose, muziejuose ar bibliotekose saugomas vertingas dokumentų kolekcijas.

„Pripažinta pati akcija, pats Baltijos kelias, jo svarba, ne patys dokumentai. Tai daugiausia yra moralinis įvertinimas, visi dokumentai ar kolekcijos yra viešai apkalbamos, daugiau prieinamos, žmonės visame pasaulyje daugiau sužinojo apie Baltijos kelią.

Sužinojo, kodėl jis suorganizuotas, kokia jo prasmė, ką norėjome paminėti, slaptuosius protokolus, kodėl mums to reikėjo, kad norėjome išeiti taikiu būdu iš Sovietų Sąjungos. Tai buvo politinė žinutė, ji ir 2009-aisiais, ir dabar yra labai aktuali, tai moralinis pripažinimas, kad tai, kas vyko, buvo svarbu visam pasauliui“, – sako Nacionalinės UNESCO komisijos generalinė sekretorė Asta Junevičienė.

Išsamiau – Izabelės Pukėnaitės reportaže (nuo 14.06 min.):

„Labas rytas, Lietuva“ I d. „Panoramos“ reportažas apie Baltijos kelią: buvo vežamas 140 km/val. greičiu, laidą pasiekė prieš pat eterį

Kviečiame atšvęsti Baltijos kelio 30-metį kartu su LRT. Tai padaryti galite pasipuošdami socialinių tinklų paskyras arba įsisegdami į drabužius simbolinį gėlės žiedą:

Papuoškite profilio nuotrauką kardelio simbolika

Atnaujinkite „Facebook“ viršelį

Atsispausdinkite simbolinį kardelio žiedą

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.