Gyvenimas

2019.08.24 21:35

Ausų, nosies, gerklės ligų gydytoja: kodėl instrumentus vadina gyvūnų vardais ir ką tenka traukti iš ertmių

LRT RADIJO laida „Darbas – ne vilkas“, LRT.lt2019.08.24 21:35

Jus 15 metų kankina sinusitas, o paaiškėja, kad dar mokykloje į nosį įtraukėte trintuką. Kai kuriems žmonėms traukti iš ausų ar nosies įvairius svetimkūnius – nieko neįprasto. LRT RADIJO laidoje „Darbas – ne vilkas“ savo darbo užkulisius atskleidė otorinolaringologė Donata Šukytė-Raubė, kuri teigia mylinti savo darbą ir netikinti niekuo, kas nepagrįsta mokslu.

D. Šukytę-Raubę kalbina LRT RADIJO laidos „Darbas – ne vilkas“ vedėjas Marijus Mikutavičius.

– Kodėl anksčiau jus vadindavo LOR?

– Laringootorinologija. Dabar – ANG: ausų, nosies, gerklės ligų gydytojas.

– Ar sunku tapti otorinolaringologu?

– Nėra labai lengva. Reikia baigti medicinos studijas – 6 metai. Tada – gana trumpa rezidentūra – 3 metai.

Kadangi myliu savo darbą, jis atrodo prestižinis.

– Tiek mokytis pakanka ir jau gali pjaustyti žmones?

– Taip, galima daryti operacijas, operuoti tonziles, adenoidus.

– Vadinasi, tos operacijos nėra labai sudėtingos?

– Techniškai tai nėra labai sudėtingos operacijos, bet komplikacijos kartais gali būti gana didelės.

– Kokios yra dažniausiai pasitaikančios ligos, susijusios su nosimi, gerkle, ausimis, Lietuvoje?

– Viršutinių kvėpavimo takų infekcijos: sloga, gerklės, ausų skausmas. Tai kasdienybė. Į gydytoją otorinolaringologą, kuris dirba stacionare, kreipiasi pacientai, kuriems yra suplanuotas operacinis gydymas.

Vienos dažniausių nosies operacijų – iškrypusios nosies pertvaros tiesinimas dėl apsunkinto kvėpavimo per nosį, apatinių nosies kriauklių plastika, tonzilektomija. Vaikams viena dažniausių operacijų – adenoidų šalinimas, anksčiau vadintų polipais.

Tai vienas dažniausių nesusikalbėjimų – adenoidai dažniausiai šalinami vaikams, o polipai dažniausiai būna dėl lėtinio sinusito.

Sakoma, gydoma ar negydoma sloga praeis per 7 dienas. Tai netiesa.

– Ar polipų operacija sudėtinga?

– Ganėtinai sudėtinga. Dabar daromos endoskopinės nosies ir sinusų operacijos. Visi sinusai būna atidaromi endoskopu – tai ilgas mikroskopas su šviesos šaltiniu, prijungtas prie videosistemos. Kai jį įkiši pacientui į nosį, matai visą jos vaizdą. Tada su specialiais instrumentais turi pašalinti išaugusius polipus.

– Sloga yra liga? Daugybė žmonių nelaiko jos liga.

– Kaip sakoma, gydoma ar negydoma sloga praeis per 7 dienas. Tai netiesa – negydoma sloga gali komplikuotis, sukelti padarinių.

– Ar kada nors susimąstėte, ar gydytojas – vis dar prestižinė profesija?

– Man mano specialybė labai patinka, manau, kad turiu ir pašaukimą. Kadangi myliu savo darbą, jis atrodo prestižinis. Aišku, apie materialinius dalykus būtų kita tema. Bet manau, kad gydytojo profesija visada išliks prestižinė. Tai didelis savirealizacijos jausmas.

Medicina – komandinis darbas. Nė vieno nėra mažiau svarbaus. Chirurgui užtenka išleisti garselį, ir sesutė žino, ką paduoti.

– Kiek truko ilgiausia jūsų operacija?

– 8 valandas. Buvo kaukolės pamato auglys, operuojamas endoskopu per nosį. Tai įtempta, techniškai sudėtinga operacija, bet pacientui tai gerai, nes invazija minimali.

– Kas daroma tas 8 valandas?

– Ilgas pasiruošimas, dirba visa komanda. Medicina – komandinis darbas. Nė vieno nėra mažiau svarbaus. Pasitaiko išlydžių, bet labai juokinga ir žavu, kai nueini operuoti su kitų sričių gydytojais, [matai, kaip] sesutė su chirurgu „susidirbę“ – chirurgui užtenka išleisti garselį, ir sesutė žino, ką paduoti.

Mes mėgstame instrumentus pavadintu gyvūnų vardais, kad būtų lengviau ir greičiau. Pavyzdžiui, yra žirafa, flamingas, šuo. Lenktas 45 laipsnių kaulinis iškandėjas – kol tai pasakai, operacijos metu gaištasi laikas.

– Ar pasitaikius komplikacijoms medikas išgyvena, kad jam nepavyko?

– Aišku, kad išgyvena. Kiekvienas normalus gydytojas išgyvena. Bet galvos pamesti negali, turi kontroliuoti situaciją.

– Ką jūs galvojate apie skiepus? Ar jie reikalingi? Ką galvojate apie netradicinę mediciną, kuri vertinama dviprasmiškai?

– Aišku, kad reikalingi. Kai pacientai paklausia apie netradicinę mediciną, pavyzdžiui, arbatas, sakau, svarbu, kad nepakenktų, bet kai žmonės sugalvoja visokius aliejukus, sultis lašintis į ausis, tai gali ir pakenkti. Netikiu tuo, kas nėra pagrįsta moksliniais įrodymais.

Prisimenu vieną pacientę, kuri ilgai kentėjo nuo vienos pusės sinusito. Paaiškėjo, kad nosyje yra trintukas.

– Ar jūs labai saugote savo sveikatą?

– Stengiuosi. Pavyzdžiui, visada gydau slogą: plaunu jūros vandeniu, lašinu vaistus nuo slogos.

– Jūsų profesinėje veikloje būna juokingų nutikimų?

– Žinoma. Prisimenu vieną pacientę, kuri ilgai kentėjo nuo vienos pusės sinusito. Ją tai vargino 15 metų. Paaiškėjo, kad nosyje yra trintukas.

Buvo pacientas, kuris spragino su tėčiu kukurūzus, kukurūzas lėkė iš keptuvės ir išsprogo ausies viduje. Ne kartą yra tekę traukti vorą, musę. Net turime kolekciją svetimkūnių, ištrauktų iš vaikų.

Visas pokalbis – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.