Naujienų srautas

Gyvenimas2019.08.23 06:31

Amerikoje pamatyta naujovė prigijo ir Lietuvoje: poilsiautojai pamėgo perregimas valtis

Agnė Kibildaitė, LRT.lt 2019.08.23 06:31

Ištikimi Platelių ežero poilsiautojai nustemba jo pakrantėje išvydę skaidrias valtis, kurios naktį dar ir nušvinta ryškiomis šviesomis. „Perregima valtis – lyg povandeninis laivas, kuris leidžia išvysti ir nuskendusį 15 a. Platelių pilies tiltą“, – LRT.lt portalui sako neįprastų valčių savininkė Aurelija Mikužytė ir patikino, kad į jas smalsuoliai lipa drąsiai.

Klaipėdiečiai Aurelija Mikužytė ir Artūras Beniušis pasakojo anksčiau dažnai atvykdavę prie Platelių ežero pailsėti, tad žinojo, kad jis ne tik didžiausias visoje Žemaitijoje, bet ir labai skaidrus. Vieno iš apsilankymų metu A. Mikužytei kilo klausimas, ar įmanoma, neiššokus iš valties ir nesušlapus, gėrėtis povandeniniu ežero pasauliu.

„Metai iš metų vykdami į Platelius, pastebėjome, kad šioje gamtos apsuptyje trūksta naujų pramogų. Taip galvoje gimė vizija pasiplaukiojimą su medine valtimi paversti patrauklesniu užsiėmimu 21 a. žmogui.

Platelių ežero vandens skaidrumas pamėtėjo mintį, kad, iškeitę medinius valties rėmus į perregimus plastikinius, galėsime nevaržomai gėrėtis net ir smulkiausiomis šio ežero žuvelėmis bei augalija“, – LRT.lt portalui pasakojo A. Mikužytė.

Klaipėdiečiai panašią perregimų valčių idėją pastebėjo JAV. Kadangi Lietuvoje skaidrių valčių niekas neparduoda ir negamina, jų teko parsigabenti iš užsienio.

„Įsigijome eksperimentinių valčių ir pristatėme jas Lietuvos žmonėms. Staiga sulaukėme didelio aplinkinių susidomėjimo – artimieji bei pažįstami sakė, kad nori išbandyti šią pramogą, nes dar nėra matę nieko panašaus.

Dabar poilsiautojams siūlome 10 valčių, su jomis jie nevaržomai apžiūrinėja ežero dugne esančias įdomybes ir tuo pat metu lieka sausi“, – teigė skaidrių valčių idėjos Lietuvoje autorė.

Platelių ežero vandens skaidrumas pamėtėjo mintį, kad iškeitę medinius valties rėmus į perregimus plastikinius, galėsime nevaržomai gėrėtis net ir smulkiausiomis šio ežero žuvelėmis bei augalija.

Klaipėdiečių pora norintiesiems paplaukioti po Platelių ežerą siūlo dieninio ir naktinio maršruto pramogas ten, kur geriausiai matomas ežero dugnas bei nuskendusio tilto poliai.

„Tiesa, įgyvendinti naktį šviečiančių valčių projektą pavyko tik iš kokio 5 karto. Tačiau dabar Platelių poilsiautojai gali pasiplaukioti skaidriomis valtimis iki pat vidurnakčio. Dienos ir nakties metu mes nurodome pagrindines kelionės valtimi gaires.

Papasakojame apie Platelių ežere esančias salas, šalia kurių ryškiausiai matomas dugnas. Pirmoji – Veršių sala, prie kurios priplaukę išvysime augaliją bei praplaukiančių žuvų įvairovę.

O plaukiant prie antrosios, istorinės Pilies salos, galima pamatyti ir nuskendusio 15 a. tilto polius. Tuo metu šis tiltas vedė iš salos į pačius Platelius. Norintieji gali palikti skaidrią valtį pakrantėje ir pasidairyti pačioje saloje, kurioje yra likusios ir ten stovėjusios pilies liekanos“, – patarimus dalijo A. Mikužytė.

Kai pirmą kartą išbandžiau šią valtį ir jos dugne išvydau ežero įdomybes, buvo šiek tiek baisu. Valties sienas apsupus vandens purslams rodėsi, kad ji tokia plonytė ir gali bet kada sulūžti.

Bėgant dešimtmečiams Platelių ežero dugne nugulė ir daugiau įdomybių. Pavyzdžiui, Lietuvos narų pastatytas kryžius ir per Kalėdas puošiamos povandeninės eglutės. Deja, pro skaidrų valties dugną galima išvysti ir ežero vandenyje atsidūrusias šiukšles, neatsakingų poilsiautojų palikimą.

„Tiesa, kai pirmą kartą pati išbandžiau šią valtį ir jos dugne išvydau ežero įdomybes, buvo šiek tiek baisu. Valties sienas apsupus vandens purslams rodėsi, kad ji tokia plonytė ir gali bet kada sulūžti, tačiau tai tik pirmųjų 10-ies minučių, praleistų skaidrioje valtyje, įspūdis.

Įsitikinęs jos saugumu, imi gėrėtis ežero dugno vaizdu. Tiesa, jis ne visada džiugina. Pasitaiko pamatyti ir keliautojų išmestų šiukšlių, sulčių pakelių ar skardinių, tačiau tai tik vienetiniai atvejai“, – patikino A. Mikužytė.

Perregima valtis – lyg povandeninis laivas, kuris leidžia išvysti ir nuskendusį 15 a. Platelių tiltą.

Dabar valtys išnuomojamos ir gimtadienius, sukaktuves ar kitas ypatingas progas švenčiantiems žmonėms.

Ne vienas lietuvis suskubo įsigyti tokias skaidrias ir naktyje šviečiančias valtis, tačiau parduoti šios unikalios idėjos klaipėdiečiai neketina. Nors perregimų valčių projektas privertė nemenkai pasukti galvą, tačiau dabar naktiniai pasiplaukiojimai Lietuvoje muša populiarumo rekordus.

„Šios idėjos tikrai nenorime paleisti. Atvirkščiai, siekiame patobulinti esamą skaidrios valties variantą, nes sulaukėme klientų siūlymo jose įrengti muzikos kolonėles, kad plūduriuojant viduryje ežero būtų galima klausytis mėgstamos muzikos skambesio“, – mintimis dalijosi skaidrių valčių idėjos Lietuvoje autorė A. Makužytė.

Kalnuose – perregimos keltuvų kabinos

Kalnuoto reljefo šalyse populiaria pramoga išlieka kelionės perregima kalnų keltuvo kabina, iš kurios atsiveria nepaprasto grožio vaizdai, o įspūdžiai lieka visam gyvenimui.

Kylant kalnų keltuvais, pro skaidrių kabinų sienas bei dugną galima grožėtis nepaprastomis panoramomis. Pavyzdžiui, auksinio smėlio paplūdimiais, aštriomis kalnų viršūnėmis ir didingais miesto pastatais bei apačioje zujančiais žmonėmis, kurie būdami keltuvo kabinoje atrodo lyg mažytės skruzdėlytės.

Naujienų portalas CNN rašo, kad vienas iš žinomiausių tokių kabinų pavyzdžių – Kinijoje, Hunano provincijos šiaurės vakaruose veikiantis Tianmeno kalno keltuvas. Jo maršrutas tęsiasi net 7 km. Tačiau kelias tikrai neprailgsta, nes pro stiklines kabinų sienas galima matyti uolas, slėnius, o taip pat ir kalne įrengtą stiklinį taką.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi