Naujienų srautas

Gyvenimas2019.08.21 12:20

Draudimo kilti Baltijos kelio dieną nepaisiusį lakūną nusileidus pasitiko kagėbistai, bet sprendimo jis nesigaili

Skrydis virš žmonių buvo rizikingas – kaip sako Baltijos keliu skridęs lakūnas Vytautas Tamošiūnas, technika gali bet kada sugesti, be to, ją lengva ir sugadinti. LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ reportaže – drąsaus lakūno pasakojimas ir prisiminimai iš dienos, pakeitusios istoriją.

Tik keli lakūnai išdrįso pakilti į dangų ir Baltijos kelią apipilti gėlėmis. Reportaže rodomuose prieš trisdešimt metų filmuotuose kadruose – paskutiniai nurodymai prieš kylant į Baltijos kelią. V. Tamošiūnas skrydį Baltijos keliu vadina didžiausia avantiūra.

Skrydis virš žmonių buvo didelė rizika – technika bet kada gali sugesti.

Signataro Algimanto Norvilo paprašytas dalyvauti Baltijos kelyje jis nedvejojo ir sovietų komandų neišsigando – rugpjūčio 23-iąją sovietų karinė valdžia išleido įsakymą, draudžiantį lėktuvams kilti.

„Trijų valstybių žmonės, kurie norėjo pakeisti pasaulį. Vienas iš sudėtingiausių dalykų priimant sprendimą – kas bus po to“, – sako pilotas.

Nusileidus Aleksoto aerodrome pasitiko ne tik sveikintojai, bet ir kagėbistai.

Lakūnas iš dangaus matė reginį, kurio daugiau niekas niekur nepakartojo. Žmonės keitė pasaulį atsukę nugaras Sovietų Sąjungai. Visgi skrydis virš žmonių buvo didelė rizika – kaip sako pašnekovas, technika bet kada gali sugesti, galų gale kas nors gali mesti į lėktuvą akmenį ir taip jį sugadinti.

Nusileidus Aleksoto aerodrome pasitiko ne tik sveikintojai, bet ir kagėbistai, tądien nesiryžę imtis veiksmų. Nepriklausomybės išvakarėse jį dar ilgai tampė KGB, atėmė lėktuvus. Nors kovą reikėjo laimėti dar kartą, V. Tamošiūnas tikina nė karto nepasigailėjęs, kad priėmė tokį sprendimą ir tądien pakilo į dangų.

Nemalonumai neužgožė laimės ir laisvės jausmo, o tardytojų veidai pasimiršo. Vaizdai, matyti Baltijos kelyje, įsirėžė atmintyje ir širdyje. Baltijos kelias didžiausia, bet ne vienintelė jo avantiūra. Tokiu pačiu lėktuvu AN2 V. Tamošiūnas vienas pats nuskrido į JAV, prieš tai išsistudijavęs penkerių metų Grenladijos orus.

Plačiau – reportaže (nuo 20.11 min.).

Parengė Indrė Česnauskaitė.

„Labas rytas, Lietuva“ I dalis. Aerodromą Kupiškio rajone įsirengęs Laurynas Griauzdė ūkininko ir piloto veiklas suderina kūrybingai

Reportažus ir tiesiogines transliacijas iš Estijos ir Latvijos bus galima girdėti LRT RADIJO laidose „Ryto garsai“, „10–12“, „Radijo popietė“, LRT TELEVIZIJOS laidose „Labas rytas, Lietuva“ ir „Laba diena, Lietuva“, portale LRT.lt ir LRT socialiniuose tinkluose.

Grįždama per Latviją, kūrybinė grupė finišuos Vilniuje penktadienį, rugpjūčio 23 d., kai bus minimos Baltijos kelio 30-osios metinės.

Kviečiame atšvęsti Baltijos kelio 30-metį kartu su LRT. Kviečiame papuošti kardeliais savo paskyras socialiniuose tinkluose arba simbolinį gėlės žiedą įsisegti į drabužius:

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi