Gyvenimas

2019.08.20 12:47

Konditerija tapo vyro gyvenimo pašaukimu: pirmo deserto gamybą prisimena su skausmu

žiūrėkite reportažą

Konditeris Andrius Zubernis užtikrintai skina pergales tarptautiniuose konditerijos konkursuose. „Esu tikras smaližius, todėl dirbti kitokį darbą veikiausiai būtų sunku“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Labas rytas, Lietuva“ sako Andrius, neseniai laimėjęs Tortų turnyrą Druskininkuose.

Šiaurės Airijoje gyvenantis konditeris A. Zubernis virtuvėje sukasi nuo ryto iki vakaro. Kartais pirmyn atgal po virtuvę suvaikšto kone 10-imt kilometrų.

Noras dirbti su konditeriniais gaminiais buvo natūralus kelias, kuriuo ir pasuko, mat jo mama buvo virėja, todėl namuose visuomet tvyrojo pyragų kvapas.

„Pirmą savo bandymą gaminti, prisimenu ir labai skaudžiai prisimenu. Užsimaniau deserto su braškėmis, nes mama buvo padariusi šviežios braškių uogienės. O aš, būdamas kokių 6-7 metų, bandžiau ką nors iš to pagaminti ir nemenkai nusvilau“, – prisiminė konditeris.

Į Lietuvą Andrius sugrįžo, kad dalyvautų tortų kepimo turnyre, kurį, remiantis tarptautinės komisijos balsais, ir laimėjo. Dar lėktuve jis sugalvojo naują receptą ir turnyre laurus nuskynė su baltojo ir braškinio šokolado tortu, pagardintu uogomis.

„Prieš važiuojant į Druskininkus pamačiau, kad pakelėje bobutė stovi su žemuogėmis, tai va idėja – sezoniškumas, žemuogės, gerai. Žemuogės, miškas šalia – pušys. Taip ir pradėjo derintis skoniai, kvapai, torto pateikimas.

O kai užsukau į turgelį, žiūriu, vietinis medus, tas korys ėmė vilioti. Aš pradėjau ragauti – žemuogės, medus, miškas ir pušys – taip ir susidėliojo visas naujo torto receptas“, – gaminimo paslaptimis dalijosi A. Zubernis.

Ekspromtu gimę konditerio kūriniai, kurie, kaip pats sako, nebepakartojami. Tačiau Andrius visur keliauja su savo receptų knyga, kurią pildo jau beveik 13 metų. Joje pagrindiniai receptai, be kurių Andrius neišsiverstų.

„Ten surašyti pagrindiniai, patikimi receptai. Kai gamini ką nors naujo, tiesiog paimi bazinį receptą ir tada pradedi improvizuoti. Paprasta matematika. Pavyzdžiui, jeigu įdėsi skysčio, tau reikės ir daugiau miltų. Taip ir pradedi skaičiuoti, dėlioti proporcijas, kol gimsta nauji receptai“, – patikino A. Zubernis.

Šokoladas ir druska – du dalykai, kuriuos savo gaminiuose labiausiai mėgsta naudoti konditeris. Druska – suderina patiekalo skonį, o improvizacijoms su šokoladu nėra ribų, įsitikinęs Andrius.

„Šokoladą galima derinti su mėtos lapeliu, pušies spygliais ir panašiai. Užtenka paimti gamtos turtą ir įdėti į maišelį kartu su šokoladu. Uždarai mėnesiui ir šokoladas įtraukia to skonio, to kvapo ir išeina šokoladas su tam tikru skoniu“, – sakė A. Zubernis.

Vis dėlto įspūdingus tortus gaminantis konditeris įsitikinęs – skonis nėra pats svarbiausias patiekalo elementas.

„Svarbu – grožis, kvapas, po to ir skonis, kadangi skonio receptoriai yra burnos gale, arba po liežuviu. Tai pirma tu pamatai, antra – užuodi, trečia – pajauti maisto tekstūrą ir tada jau skonį“, – įsitikinęs konditeris.

Išsamiau – laidos įraše (nuo 4.28 min.):

„Labas rytas, Lietuva“ I dalis. Konditeris Andrius Zubernis apie saldžią pergalę tortų čempionate: gaminau pagal receptą, sukurtą pakeliui į konkursą