Gyvenimas

2019.08.20 10:41

Nenustebkite, jei Estijoje susipažinus nereiks spausti rankos, o pavėlavę būsite apkaltinti „vagyste“

LRT.lt2019.08.20 10:41

Estija – Šiaurės Europos valstybė, kurioje žmonės iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti santūrūs ir šalti, tačiau to teigti negalima. Čia kaitrios ne tik saunos, bet ir draugystės, užsimezgančios jose, o Estijos sostinėje kaitriai kūrenamas ir kultūros katilas, kuris traukiasi į naujas, neįprastas erdves.

Kaip elgtis, kad estas neatsuktų nugaros?

Estija tituluojama viena švariausių valstybių, nes čia daug miškų ir palyginti nedaug gyventojų, todėl oras šalyje švarus, sveikas ir nenuspėjamas. Oras permainingas kaip ir estai, nes iš pirmo žvilgsnio jie gali pasirodyti šiek tiek uždari, nenorintys bendrauti su nepažįstamais asmenimis.

Ar estai ramūs ir santūrūs, melancholikai, o gal priešingai? Bendro vardiklio nėra, yra tik keletas patarimų, kaip elgtis atvykus į Estiją.

„Vyrai Estijoje nespaudžia rankų. Jie spaudžia rankas, jei tai verslo susitikimas, bet draugai susitikę to nedarbo. Gali pasirodyti, kad draugai bendrauja per atstumą, santūriai, bet viskas pasikeičia, kai pirmą kartą nueini į sauną. Tada įvyksta stebuklas ir tu gali tada tapti geriausiu draugu“, – pasakoja Estijos lietuvių bendruomenės pirmininkas Vaidas Matulaitis.

Estams taip patinka kaitintis saunose, kad jie rengia pirčių maratonus. Mini pirčių tradicija šalyje skaičiuoja 800 metų.

Laikas Estijoje – neįkainojama vertybė.

„Laikas – turbūt švenčiausias dalykas. Estijoje pavėlavimas priimamas ne kaip nemandagumas, o kaip vagystė, vos ne kriminalinis nusikaltimas, nes taip pavagiama brangiausia, kas turima“, – tikina lietuvių bendruomenės pirmininkas.

Kūrybiškumo estams netrūksta

Taline kaista, ne pirtis, o kultūros katilas. Estijos sostinės centre įsikūrusi buvusi katilinė virto vietos gyventojų ir turistų traukos centru. Katilinė tuščia, tačiau ji užsipildo, kai čia vyksta koncertai ar kiti renginiai. Atgimstančios erdvės Talino vietos populiarumu nenusileidžia senamiesčiui.

„Paprasti, gana apleisti rajonai, dabar staiga patiria didelį augimą ir traukia didelį kūrybinių industrijų atstovų skaičių. Gyvenimas čia verda. Galima sakyti, kad gyvenimas iš centro traukiasi naujųjų erdvių kryptimi “, – sako V. Matulaitis.

Geru oru Taline galima pasižvalgyti uoste, tačiau daugiau laivų ir kitų eksponatų galima išvysti Vandens lėktuvų uosto muziejuje. Muziejus už 17 mln. įrengtas Talino uosto angaruose. Muziejuje yra interaktyvi ekspozicija ir eksponuojamas seniausias povandeninis laivas.

LRT kūrybinė komanda vyksta Baltijos keliu – nuo Talino per Rygą iki Vilniaus – ir visą savaitę pasakos apie tai, kuo šiandien gyvena estai, latviai ir lietuviai, ir kaip prieš 30 metų atrodė Baltijos kelias kiekvienoje iš šių šalių.

Tiesiogines transliacijas iš LRT kūrybinės komandos kelionės Baltijos keliu galima sekti LRT RADIJUJE, TELEVIZIJOJE, portale LRT.lt ir ekranuose sostinės Katedros aikštėje, kur veikia LRT studija.

Papuoškite savo profilio nuotrauką

Atnaujinkite savo „Facebook“ viršelį

Atsispausdinkite simbolinį kardelio žiedą