Naujienų srautas

Gyvenimas2019.08.19 18:59

Jelgavoje gyvenantis Latvijos lietuvis: Lietuvos himnas – įaugęs į mano kraują

žiūrėkite reportažą

Vos už 30 kilometrų nuo Lietuvos sienos, Jelgavoje gyvena keli šimtai lietuvių, tarp kurių ir lietuviškai kalbantis Arvidas Tareila. Dar prieš 60 metų Latvijos pilietybę įgijęs vyras tikina save vadinantis Lietuvos patriotu.

Iš Kauno kilęs Arvidas Tareila Jelgavoje gyvena jau 60 metų. Nors tik atkūrus nepriklausomybę tapo Latvijos piliečiu, sako, kad dėl to mažesniu Lietuvos patriotu nesijaučia. Vyras mano, nors latviai ir lietuviai vieni kitus kartais ir pašiepia, tačiau jie visada išliks kaip broliai.

„Aš dar norėčiau sulaukti dienos, kai gausiu Lietuvos pilietybę. Latviai sako – imk kokią tu nori, o lietuviai tikina atsisakyti Latvijos. Bet aš negaliu taip paprastai Latvijos pamesti“, – mintimis dalijosi A. Tareila, Latvijos lietuvis.

Rygoje baigęs mokslus, jis dirbo muzikos mokytoju, vadovavo Jelgavos konservatorijai. Lietuvių ir latvių liaudies muzika, pasak Tareilos, labai panaši.

Tradiciškai, lietuviškos dainos skamba prie kadaise buvusios Mintaujos gimnazijos, kurioje mokėsi ir Lietuvos prezidentas Antanas Smetona. Čia buvo pagerbtas ir Lietuvos poetas Maironis.

„Kai Maironis sulaukė 60 metų, jo nenorėjo pripažinti jauni Lietuvos poetai: ką čia jis jau pasenęs, nemodernus, reikia kitaip eilėraščius rašyti. Tada Juozas Tumas-Vaižgantas jį atvežė į Latviją, Jelgavą. Ir čia Maironį priėmė, ir čia jam uždėjo laurų vainiką“, – pasakojo Latvijos lietuvis.

Prisimindamas lietuvius, latvius ir estus prieš 3 dešimmečius sujungusį Baltijos kelią, vyras sako norėjęs stovėti Latvijos ir Lietuvos pasienyje. Tačiau įstrigęs kamščiuose, „Lietuva brangi“ giedojęs netoli Panevėžio.

„Ketinau atsistoti ant rubežiaus tarp dviejų šalių ir viena ranka laikyti Latvijos piliečius, o kita Lietuvos. Tačiau pusiaukelėje papuolus į kamštį, staiga iššokau iš mašinos ir pribėgau prie susikibusios žmonių grandinės.

Paprašiau, kad žmonės priimtų mane į savo gretas, atsistojau ir giedojau kartu su jais. Išties, jaudinanti akimirka“, – mintimis dalijosi Latvijos lietuvis.

Vienas aktyviausių Jelgavos bendruomenės narių tikino, kad Lietuvos himnas jo lūpose skamba kitaip nei kitų latvių.

„Giedant latvių ir lietuvių himną, jaučiu skirtumą. Atrodo, kad lietuvių himnas yra mano kraujyje“, – sakė A. Tareila.

Kviečiame atšvęsti Baltijos kelio 30-metį kartu su LRT. Kviečiame papuošti kardeliais savo paskyras socialiniuose tinkluose arba simbolinį gėlės žiedą įsisegti į drabužius:

Papuoškite savo profilio nuotrauką

Atnaujinkite savo „Facebook“ viršelį

Atsispausdinkite simbolinį kardelio žiedą

Išsamiau – įraše (nuo 30.10 min.):

Jelgavoje gyvenantis Arvidas Tareila – Latvijos pilietis, tačiau sako, kad Lietuvos himnas – jo kraujyje
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi