Gyvenimas

2019.08.19 12:19

Daugiau nei 2000 radijų atkeliauja į Katedros aikštę: instaliacija pirmiausia reikalauja matematinių žinių

atnaujinta 14.00
LRT.lt2019.08.19 12:19

Daugiau nei 2000 angare saugotų radijo imtuvų perkeliami į Katedros aikštę, kurioje bus sukurta viena daina skambanti instaliacija. „Konstrukcija reikalauja puikių matematinių žinių, o ne kūrybos“, – patikino menininkai Viačeslavas Mickevičius ir Ieva Makauskaitė, kartu su savanoriais radijo aparatus atrinkę pagal dydį bei unikalius jų modelius.

Radijo imtuvų bangomis prieš 3 dešimtmečius buvo teikiama svarbi informacija apie Baltijos kelią: spūstis magistralėje, kas vyksta kaimyninėje Latvijoje, Estijoje. Tada radijo aparatai buvo įjungti visur – automobiliuose, namuose, darbe.

„Aš dar nebuvau gimusi, kai vyko Baltijos kelio akcija. Todėl dabar noriu prisidėti prie šios instaliacijos kūrimo ir pamatyti, gal kažkas didingo įvyks ir šių metų rugpjūčio 23-ąją. Anksčiau tėtis pasakojo, kad su juo ir mama bei broliu tuo metu į Baltijos kelią vyko šeimos draugai, visur tvyrojo gera atmosfera. Žmonės tada jautė, kad Lietuvai daro gera“, – mintimis dalijosi Austėja Aleknaitė, savanorė iš Trakų.

Kad aukštalipiai galėtų montuoti didžiausią radijo imtuvų instaliaciją Katedros aikštėje, pasak jos kūrėjų V. Mickevičiaus ir I. Makauskaitės, reikėjo parengti kruopštumo reikalaujančius namų darbus.

„Atlikome generalinę repeticiją prieš perkeliant visus radijo imtuvus į Katedros aikštę. Dabar radijo aparatų instaliacijos koordinačių sistema jau sužymėta ir mes tiksliai žinome, kur kuris imtuvas turės atsidurti Katedros aikštėje esančioje konstrukcijoje.

Kartu su aukštalipiais 4 dienas kabinsime surinktas radijas į vieną konstrukciją. Taigi, ši instaliacija reikalauja daugiau matematinių žinių, nei kūrybos“, – sakė instaliacijos kūrėjas.

Apie 3 dešimtis savanorių Rūdiškėse esančiame angare vykusiuose pasiruošimo darbuose radijo imtuvus rūšiavo pagal spalvą, dydį, modelį.

„Atvykau į talką vedamas smalsumo. Kadaise iš tėvų gavau palikimą – „VEF -12“ radijo imtuvą, labai retas variantas. Norėjau pamatyti, kokius imtuvus pavyko surinkti instaliacijos kūrėjams. Pamenat to meto santvarką, gauti radijo imtuvus buvo sunkoka, todėl ilgus dešimtmečius mes tais pačiais radijo aparatais naudodavomės“, – pasakojo Tomas Dilys, savanoris iš Kauno.

Instaliacijos kūrėjai sakė, Lietuvoje nerasime tokios vietos, kurioje galima išvysti radijo imtuvo evoliuciją bei unikalias žmonių dedikacijas paliktas ant jų.

„Senieji radijo imtuvai sudarys pagrindą, ant kurio viskas statysis. Kadangi jie milžiniški, bus kaip stalas, nes juos pakabinti būtų labai sunku. Tačiau jie bus gerai matomi ir sudarys pačią instaliacijos pradžią.

Ant senųjų radijo imtuvų palikta ne viena jausminga dedikacija. Pavyzdžiui, moteris ant dovanoto radijo imtuvo parašė, kad šio aparato pagalba klausė kiekvieną smulkmeną, kas tuo metu vyko Baltijos kelyje ir dabar nori perduoti šeimos relikvija tapusį aparatą instaliacijos kūrėjams, kad jaunoji Lietuvos karta matytų, ką jų seneliai vertino tais laikais“, – sakė I. Makauskaitė, instaliacijos kūrėja.

Radijo imtuvų instaliacija Katedros aikštėje primins radijo reikšmę, buriant milijonus žmonių į gyvą grandinę.

Baltijos kelio simboliu tapusi daina „Bunda jau Baltija “ radijo imtuvuose suskambės penktadienį, rugpiūčio 23-iąją, 19 val.

Nespėjusiems padovanoti radijo imtuvų, juos galima pristatyti iki penktadienio tiesiai į Katedros aikštę. 2020 metais iš radijo imtuvų Europos parke bus kuriame kulptūrinė kompozicija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt