Gyvenimas

2019.08.18 08:28

LRT komanda išvyko Baltijos keliu: kasdien pasakos, kuo gyvena estai ir latviai

atnaujinta 9.39
Gintarė Micevičiūtė, LRT.lt2019.08.18 08:28

Sekmadienio rytą kelionę istoriniu Baltijos keliu pradėjo gausi LRT kūrybinė komanda. Visą ateinančią savaitę ji pasakos apie tai, kuo šiandien gyvena latviai ir estai bei primins milijonus rankų ir širdžių visose trijose valstybėse sujungusį 1989 m. rugpjūčio 23 d. nutiestą Baltijos kelią.

Šūkiais ŽydiLaisvė ir kardeliais papuoštas autobusas Baltijos keliu išvyko iš LRT kiemo. Čia surengtose išlydėtuvėse skambėjo Baltijos kelią primenančios dainos, iš kaimyninių daugiabučių balkonų mojavo gyventojai.

Pasak Baltijos keliu vykstančios LRT žurnalistės Eglės Bučelytės, nesitiki, jog prabėgo jau 30 metų.

„Iškyla patys gražiausi ir šilčiausi prisiminimai. Tai gerumo, nuoširdumo ir visuotinio džiaugsmo diena. Stovėjimas Baltijos kelyje – vienybė, atrodo, kad kraujas visiems teka vienas ir tas pats“, – portalui LRT.lt sakė E. Bučelytė ir pridurė, kad per ateinančią savaitę bus įdomu pamatyti, kaip pasikeitė Baltijos kelyje stovėję žmonės.

Baltijos keliu vykstančio portalo LRT.lt žurnalisto Jono Deveikio nuotaika prieš kelionę taip pat buvo pakili.

„Susikabinę į gyvą, kone 700 kilometrų žmonių grandinę, Baltijos valstybių gyventojai parodė vienybės simbolį. Vienybės, kuri tapo istorinių įvykių perversmo pradžia.

Džiaugiuosi galėdamas retrospektyviai prisidėti prie šios vienybės atkūrimo ir išsaugojimo bei kartu skleisti žinią mūsų portalo skaitytojams apie tai, kaip šiandien gyvename mes ir mūsų kaimynai“, – portalui LRT.lt sakė J. Deveikis.

Išlydėtuvėse LRT generalinės direktorės pavaduotojas Gytis Oganauskas sakė, kad prieš 30 metų Lietuva, Latvija ir Estija buvo kaip niekada vieningos, tad Baltijos keliu vykstanti LRT komanda aiškinsis, kur per šiuos metus nuėjo kiekviena iš šių valstybių, kas jas iki šiol sieja ar skiria.

„Žiniasklaidoje naujienos iš Estijos ir Latvijos nėra dažnos, paprastai pranešama tik apie parlemento ar prezidento rinkimus, tad bus įdomu pažiūrėti ir LRT auditorijai parodyti, kaip šiose šalyse gyvena paprasti žmonės, kokia ekonominė, socialinė situacija“, – kalbėjo G. Oganauskas.

Išlydėdama ekspedicijos dalyvius Estijos ambasadorė Jana Vanaveski priminė, kad Baltijos kelias yra iki šiol didžiausias dalykas, kurį trys šalys padarė kartu.

„Pasaulis tai pamatė ir pajautė mūsų vienybę bei valią, kurią išreiškė trijų šalių gyventojai. Tada viskas buvo įmanoma, viskas buvo mūsų rankose, viską galėjome pasiekti“, – kalbėjo J. Vanevski ir linkėjo LRT komandai dar sykį pajusti istorinę vienybę.

Nors daugeliui gali atrodyti priešingai, buvęs Latvijos liaudies fronto pirmininkas ir vienas iš Baltijos kelio organizatorių Romualdas Ražukas pasakojo, kad prieš 30 metų suorganizuoti beveik 700 km ilgio gyvą žmonių grandinę buvo visai paprasta.

„Tuo metu atsikratėme paskutinių baimės likučių, kai mokykloje kalbėjome vieną, namie kitą, darbe šventėme vienas šventes, o namie – kitas. Žmonių laisvės troškimas sutapo ir niekas to nebegalėjo sustabdyti“, – pabrėžė R. Ražukas.

Vilnius–Ukmergė–Panevėžys–Pasvalys–Bauskė–Ryga–Cėsys–Valmiera–Rūjiena–Viljandis–Tiūris–Rapla–Talinas. LRT komanda vyks šiuo maršrutu ir kasdien rengs tiesiogines transliacijas visose LRT platformose: LRT RADIJO, LRT TELEVIZIJOS ir portale LRT.lt.

LRT ekspedicijoje Baltijos keliu dalyvauja televizijos žurnalistai Eglė Bučelytė, Deividas Jursevičius, radijo žurnalistai Lukas Kivita ir Simona Vasiliauskaitė, portalui atstovauja Jonas Deveikis, Justinas Stacevičius ir Martina Račkauskaitė.

Rengdamiesi projektui, žurnalistai atliko namų darbus – kūrė reportažus Estijoje ir Latvijoje. Jie bus transliuojami nuo pirmadienio iki penktadienio specialiose Baltijos kelio 30-mečiui skirtose laidose ne tik eteryje, bet ir ekranuose sostinės Katedros aikštėje, kur rugpjūčio 19-22 dienomis veiks LRT studija.

Reportažus ir tiesiogines transliacijas iš Estijos ir Latvijos bus galima girdėti LRT RADIJO laidose „Ryto garsai“, „10-12“, „Radijo popietė“, LRT TELEVIZIJOS laidose „Labas rytas, Lietuva“ ir „Laba diena, Lietuva“, portale LRT.lt ir LRT socialiniuose tinkluose.

Grįždama per Latviją, kūrybinė grupė finišuos Vilniuje penktadienį, rugpjūčio 23 d., kai bus minimos Baltijos kelio 30-osios metinės.

Kviečiame atšvęsti Baltijos kelio 30-metį kartu su LRT. Kviečiame papuošti kardeliais savo paskyras socialiniuose tinkluose arba simbolinį gėlės žiedą įsisegti į drabužius:

Papuoškite savo profilio nuotrauką

Atnaujinkite savo „Facebook“ viršelį

Atsispausdinkite simbolinį kardelio žiedą

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.