Gyvenimas

2019.08.17 13:37

Itin reti didieji apuokai apsigyvens Kelmės rajone

Kelerius metus bandoma didinti ant išnykimo ribos atsidūrusių didžiųjų apuokų populiaciją. Tai bandoma daryti jaunus paukščius auginant specialiuose voljeruose, mokant juos medžioti grobį ir prisitaikyti prie gamtos sąlygų. Į laisvę po kelių savaičių ketinama paleisti du Kelmės rajono miškuose auginamus didžiųjų apuokų patinus.

Vainagių miškuose Kelmės rajone šiuo metu apgyvendinti keli Lietuvoje itin reti didieji apuokai. Įspūdingos išvaizdos plėšrūnai yra didžiausi pelėdinių paukščių atstovai.

Aplinką akylai stebi didelėmis ryškiomis oranžinės spalvos akimis, visas sparnų ilgis siekia du metrus, pagrindinis jų ginklas – aštrūs riesti nagai, kuriais medžioja grobį. Vos kelis kilogramus sveriantis paukštis gali užpulti kiškį, lapę, net stirniuką.

„Labai didelis, plėšriųjų paukščių patelės būna didesnės. Patinėlis gali būti iki 2 kg, patelė iki 4 kg. Didysis apuokas netgi gali plaukti. Jo, jis įkritęs į vandenį gali žuvį gaudyti. Įkritęs į vandenį jis labai gražiai išsiiria su sparnais iš vandens“, – sako reintrodukcijos specialistas Petras Adeikis.

Gamtos specialistas paneigia mitą, kad didieji apuokai yra sengirių ar miškų paukščiai. Jie esą dažniausiai gyvena pamiškėse, netoli vandens telkinių.

Todėl taip pat klaidinga manyti, kad jų populiacijai įtakos turi miškų kirtimai. Specialistas įsitikinęs, kad didžiausią žalą apuokams padarė smarkiai išaugęs šernų skaičius. Mat šie gyvūnai maitindavosi ant žemės perinčių paukščių kiaušiniais.

Didysis apuokas gamtoje sutinkamas itin retai. Jis 1976 metais buvo įtrauktas į Lietuvos Raudonąją knygą. Šiuo metu, manoma, mūsų šalyje laisvėje gyvena iki 20-ties porų.

Panaši situacija ir kaimyninėse valstybėse. Pasak mokslininkų, didžiųjų apuokų populiacija laisvėje yra tiek sumažėjusi, kad tapo nebegyvybinga. Todėl, norint išsaugoti šią rūšį, būtina reintrodukcija – grąžinimas į gamtą.

Vainagių miškuose įrengtame voljere apsiprasti su natūralia gamta mokomi du iš Lietuvos zoologijos sodo prieš mėnesį atvežti, pavasarį išsiritę patinai. Jie į laisvę bus paleisti, kai tik patys sugebės susimedžioti grobį. Pasak gamtininko, didieji apuokai puikiausiai pritaptų šioje teritorijoje.

Nors ši vieta būtų ideali apsigyventi čia auginamiems didiesiems apuokams, juos prižiūrintis P. Adeikis sako, kad šie patinai greičiausiai bus it kokie meilės emigrantai ir išskris toliau, kur galės susirasti patelių.

Kai paukščiai išskris, voljere apsigyvens dar du didieji apuokai. Jie čia gyvens per žiemą. Per metus į laisvę Lietuvoje paleidžiami keli didieji apuokai.

Ar toks populiacijos didinimo būdas pasiteisins – parodys laikas. Tačiau tikimasi, kad pasiseks taip pat , kaip ir su lūšimis, kurios irgi buvo auginamos ir veisiamos nelaisvėje. Dabar šių žvėrių populiacija gerokai pagausėjusi.

Išsamiau – Ainos Mizgirdės reportaže:

Apuokai – įspūdingos išvaizdos plėšrūnai, didžiausi pelėdinių paukščių atstovai