Gyvenimas

2019.08.17 15:37

Kiekvieną vasarą traumos vis sunkesnės: skaudžios nelaimės nutinka net dėl šlapios žolės

žiūrėkite reportažą
LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.17 15:37

Vasaros malonumai ir pramogos gali smarkiai apkarsti. Vis daugiau įsismarkavusių poilsiautojų atostogas baigia gydymo įstaigose. Medikai tikina, kad kiekvieną vasarą traumos vis sunkesnės.

Ketverių metų šiaulietis vasaros dienas leidžia ligoninės palatoje. Berniukas neseniai patyrė sunkią rankos traumą.

„Neatsargus elgesys žaidimų aikštelėje. Užtenka krentant atsitrenkti į laiptus, kaip šiuo atveju. Stipinkaulis su alkūnkauliu lūžę vienu metu. Tai yra pavojinga trauma, gydoma iki 8 mėnesių ir gali atsinaujinti nuo menkiausio pažeidimo“, – pasakoja susižalojusio vaiko mama.

Berniuko palatos draugui, iškritusiam iš medžio, lūžo ranka. Kitas smarkiai nukentėjo besivažinėdamas dviračiu. Medikai sako, kad jau nebesuskaičiuoja, kiek sykių teko gipsuoti rankas ir kojas.

Tačiau pasitaiko ir kur kas sudėtingesnių atvejų. Šiaulių ligoninės reanimacijoje gydomas berniukas, kuris nukritęs nuo batuto smarkiai susižalojo stuburą. Nepaisant gydytojų įspėjimų, ant batutų traumas patiriančių vaikų vis dar daugėja.

Pasak ortopedo-traumatologo Algirdo Basijoko, paaugliai neretai susižaloja važiuodami motoroleriais, pasitaiko traumų netaisyklingai važiuojant dviračiais, elektriniais paspirtukais, riedžiais.

Vaikų gydytojai pastebi, kad daugiausia nukentėjusiųjų į gydymo įstaigas plūsta vakarais.

„Vaikas per dieną būdamas fiziškai aktyvus vakare pavargsta. Dažniausiai traumos įvyksta, kai yra nuovargio elementas. Padaro kažkokią koordinacijos klaidą“, – sako A. Basijokas.

Numatyti gresiančius pavojus ne visada geba ir suaugusieji. Ortopedas-traumatologas sako, kad traumos sudėtingėja. Vasarą dažniau nei kitais metų laikais tenka gelbėti eismo avarijose nukentėjusius asmenis.

Neretai susižalojama ir dirbant su elektriniais buitiniais prietaisais. Dėl to ne vienam teko amputuoti pirštus.

Pasak ortopedo-traumatologo Alfonso Šapalo, pastaruoju metu daugėja žmonių, kurie susižaloja naudodami žoliapjoves. Dažniausiai nelaimė ištinka, kai bando neišjungtą žoliapjovę nuvalyti ranka ar koja.

Traumatologijos skyriuose netrūksta ir senyvo amžiaus pacientų. Jie į ligoninę atvyksta dėl sudėtingų kaulų lūžių, labiau būdingų žiemai. Vasarą senjorai traumų patiria paslydę ant šlapio šaligatvio ar žolės.

Išsamiau – Ainos Mizgirdės reportaže:

Žinios. Vis daugiau įsismarkavusių poilsiautojų atostogas baigia gydymo įstaigose
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.