Gyvenimas

2019.08.20 21:57

Šunų ir kačių kirpėja Marijui: yra veislių, kurios visiškai nesišeria

LRT RADIJO laida „Darbas – ne vilkas“, LRT.lt2019.08.20 21:57

Užmigdyto šuns nenukirpsi – jis turi stovėti, kad plaukas kristų natūraliai, LRT RADIJO laidoje „Darbas – ne vilkas“ savo darbo subtilybėmis dalijasi šunų ir kačių kirpėja Dovilė Kuzminskienė. Nuo vaikystės gyvūnija besidominčią moterį kartais nustebina augintinių šeimininkai, kurie, anot pašnekovės, apie savo mažąjį šeimos narį nelabai ką nutuokia.

D. Kuzminskienę kalbina LRT RADIJO laidos „Darbas – ne vilkas“ vedėjas Marijus Mikutavičius.

– Kokie gyvūnai, be šunų ir kačių, dar yra kerpami Lietuvoje?

– Teko girdėti, kad atneša iššukuoti dekoratyvinius triušius, ilgaplaukes jūrų kiaulytes. Dar yra toks dalykas, kaip žirgų kirpimas, bet mes [užsiimame] su smulkiais gyvūnais.

Kartais šeimininkai nustebina ir patys – nelabai nutuokia apie savo šunį.

– Kaip atsitiko, kad daugiau laiko praleidžiate su gyvūnais, o ne žmonėmis?

– Viskas prasidėjo nuo to, kad mano tėvai visada buvo su gyvūnais, su veisliniais šunimis dalyvaudavo parodose. Kilo idėja turėti savo kirpyklą, gražinti gyvūnus.

– Niekada nebuvote pavargusi nuo gyvūnų?

– Žinoma, būna. Ypač, kai turi labai plaukuotus šunis, juos reikia labai prižiūrėti, kirpti, maudyti ir t. t. Kartais pagalvoji – galbūt būtų geriau su draugėmis nueiti į kiną.

Pudelis tikrai nesišeria. Pati laikau ir garantuoju – niekur nerandu nė vieno plaukelio.

– Tai kuo šuo mažiau turi plaukų, tuo mažiau priežiūros?

– Taip. Trumpaplaukiai šunys šeriasi, bet užtenka pašukuoti specialia pirštine. Ilgaplaukiai šunys – kas kita.

– Ar yra veislė, kuri iš viso nesišeria?

– Taip, pudelis. Dėl to jis labai žmonių mylimas – nėra plaukų, kvapo. Šiaip pudelis išveistas medžioklei – jis paukštšunis, traukia nušautus paukščius iš vandens. Po to jie tapo dekoratyviniais šunimis.

– Niekada netikėjau, kad yra tokių gyvūnų, kurie nesišeria. Kažkada pirkau sau katiną – Kurilų bobteilą. Vienas iš pardavėjų reklaminių šūkių – šita katė nė trupučio nesišeria. Nusipirkau ir paaiškėjo, kad šeriasi.

– Pudelis tikrai nesišeria. Pati laikau ir garantuoju – niekur nerandu nė vieno plaukelio. O jis yra parodinis šuo su labai daug plaukų.

Nuo senų laikų išleistas šuns eksterjeras – kaip turi atrodyti pudelis. Pagal jį teisėjai iš skirtingų šalių vertina, kiek šuo atitinka eksterjerą.

– Kodėl pudeliai taip keistai apkirpti?

– Mados, standartai. Tai nelabai keičiasi, taip yra nuo labai seniai. Apskritai kai kurie žmonės nelabai supranta, kas yra paroda.

Nuo senų laikų išleistas šuns eksterjeras – kaip turi atrodyti pudelis. Pagal jį teisėjai iš skirtingų šalių vertina, kiek šuo atitinka eksterjerą: ar atitinka spalvą, ar yra kokių nors dėmių, ar užtenka dantų.

– Ar aš sugadinčiau pudelį, jei jo taip nekirpčiau?

– Svarbiausia yra šukavimas. Jūs labai sugadintumėte pudelį, jeigu jo nešukuotumėte. Jis tiesiog susiveltų. Kartą per savaitę būtų gerai, kad iššukuotumėte.

Jeigu nukerpate plikai, tai šuo namams. Dabar pudelių veislė ypač išpopuliarėjusi, bet žmonės kerpa kuo trumpiau, nes praktiška. Apskritai šunis namams žmonės kerpa kuo praktiškiau, nebūtinai pudelius – ir kitas veisles.

– Ar jūs pažįstate visas šunų veisles?

– Taip. Gal naujų, retesnių veislių ir nepasakyčiau tiksliai. Veislių yra apie 400.

Užmigdyto šuns nenukirpsite – jis tiesiog guli, o jums reikia, kad jis stovėtų, ir plaukas kristų natūraliai.

– Kiek šunų per dieną apkerpate?

– Iki penkių, jeigu neskubant. Priklausomai nuo šuns veislės ir dydžio [kerpama] apie 1,5–2 val.

– Jeigu kerpate cvergšnaucerį ir žinote, kad jis dalyvauja parodoje, turite žinoti, koks plauko ilgis iki milimetrų?

– Taip, turi žinoti specifiką, kaip paruošti tą veislę. Veislės parodoms ruošiamos labai skirtingai. Su šunimis namams – daug paprasčiau. Bet užmigdyto šuns nenukirpsite – jis tiesiog guli, o jums reikia, kad jis stovėtų, ir plaukas kristų natūraliai.

– Jums buvo kada nors įkandęs šuo?

– Taip, įkando cvergšnaucerių kalytė, bet veislė nėra agresyvi.

– Yra buvę taip, kad ateina šeimininkas su šunimi, ir šuo tąso šeimininką?

– Būna. Jeigu didelė veislė, paklausiame, ar nėra agresyvus. Bet kartais šeimininkai nustebina ir patys – nelabai nutuokia apie savo šunį.

– Bet daugiausia klientų [paprasti] – didžioji dalis žmonių neveda šunų į parodas.

– Mūsų kirpykla kerpa šunis namams, ne parodoms. Parodoms šunis dažniausiai ruošia patys veisėjai, šeimininkai, kurie juos laiko. Jie nepasitiki kirpyklomis.

Visas pokalbis – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt