Gyvenimas

2019.08.16 19:21

Baltijos keliui skirta radijo imtuvų instaliacija išaugo trigubai: dirba ir aukštalipių komanda

Agnė Kibildaitė, LRT.lt2019.08.16 19:21

LRT akcijos, kvietusios prisidėti prie unikalios radijo imtuvų instaliacijos, metu surinkta daugiau nei 2000 aparatų. Padovanotais veikiančiais ar šeimynine relikvija tapusiais aparatais stebisi ne tik instaliacijos kūrėjai, bet ir svečiai iš užsienio, o prie išaugusios imtuvų konstrukcijos Katedros aikštėje ėmėsi darbuotis ir aukštalipių komanda.

Radijo imtuvų surinkta net trigubai daugiau, nei planuota, tad instaliacijos kūrėjams Viačeslavui Mickevičiui ir Ievai Makauskaitei prireikė ir daugiau geros valios žmonių pagalbos.

„Kaip ir lemtingą Baltijos kelio dieną, šiandien žmonės skuba prisijungti prie LRT vykdomos akcijos. Ši radijo imtuvų instaliacija, skirta Baltijos kelio 30-mečio minėjimui, virsta tikru visuomenės suartėjimo ir bendradarbiavimo simboliu.

Šiuo atveju viena dalis žmonių noriai dovanojo senus radijo imtuvus, o kita skyrė laiko ir jėgų, kad imtuvai taptų viena daina skambančia instaliacija“, – su portalu LRT.lt mintimis dalijosi V. Mickevičius.

Padėti V. Mickevičiui bei I. Makauskaitei suskubo jaunoji Lietuvos karta. Pagalbininkai nuoširdžiai stebisi kiekvienu radijo imtuvu bei jo raidos ir gyvavimo istorija.

„Kai į mūsų kiemą atvažiavo pirmosios mašinos su šimtais surinktų radijo imtuvų, žmonės puolė į paniką, kad laiku nespėsime baigti išaugusios instaliacijos darbų. Nesitikėjome, kad ši akcija sulauks tokio visuomenės susidomėjimo ir įsitraukimo. Tačiau, savanoriams paskirsčius darbus, viskas greit stojo į vėžes ir jau netrukus projektas nudžiugins visų lietuvių akis ir širdis.

Smagu, kad prie šios idėjos įgyvendinimo noriai prisideda ir Lietuvos jaunimas. Angare, kuriame šiuo metu yra saugomi surinkti radijo aparatai, besidarbuojantys vaikai stebisi senų imtuvų įvairove bei įdėmiai skaito prieš daugelį metų ant jų užrašytas žmonių dedikacijas. Jie pastebi ir besikeičiantį radijo imtuvo modelį, iš didelių dėžių virtųsi kišeniniu aparačiuku“, – pasakojo menininkas.

Radijo imtuvų instaliacija, skirta Baltijos kelio 30-mečio minėjimui, virsta tikru visuomenės suartėjimo ir bendradarbiavimo simboliu.

Baltijos kelio 30-mečio minėjimui skirta radijo imtuvų instaliacija stebisi ir svečiai iš užsienio.

„Mano sesers vyras prancūzas kaip tik viešėjo svečiuose, kai gavome didžiąją radijo aparatų siuntą – net 1200 imtuvų. Artimiesiems puolus padėti iškrauti juos iš mašinos ir išrūšiuoti, sesers vyras ėmė klausinėti, kam tie seni radijo imtuvai yra skirti, dėl ko mes juos taip vertiname.

Papasakojus Baltijos kelio istoriją, prancūzas su dideliu atsargumu bei pagarba į rankas ėmė kiekvieną radijo imtuvą ir smulkmeniškai jį apžiūrinėjo“, – patikino V. Mickevičius.

Daugiau nei 2000 viename angare saugomų radijo imtuvų aplinkinių dėmesį traukia ne tik savo dydžiu, tarp jų yra ir vienetinių modelių, vertų atskiros muziejaus ekspozicijos.

„Daugelis iš jų – lempiniai radijo imtuvai, kuriuose buvo įmontuotas radijas ir patefonas. Tikiuosi, kad vėliau šios relikvijos bus perkeltos į gražų kampelį LRT muziejuje“, – tikino menininkas.

Papasakojus Baltijos kelio istoriją, prancūzas su dideliu atsargumu bei pagarba į rankas ėmė kiekvieną radijo imtuvą ir smulkmeniškai jį apžiūrinėjo.

Išskirtiniai modeliai papuošti ir nuoširdžiomis bei to meto realijas atspindinčiomis tautiečių dedikacijomis.

„Ranka užrašytos istorijos, vertos knygos. Vienas iš pavyzdžių – paliktas priminimas, kad radijo aparatas tarnavo armijoje 1982–1984 metais. Tačiau kad ir kaip spindėjo to meto karo vadų ir generolų žvaigždės, įsegtos uniformų atlapuose, lietuvių laisvės troškimas buvo stipresnis. Ant daugelio kitų imtuvų įrašyta, kad radijo aparatai buvo ir Baltijos kelyje“, – įspūdžiais apie surinktus radijo imtuvus dalijosi V. Mickevičius.

Dirbame ir dienomis, ir naktimis, o miegui randame vos po kelias valandas. Siekiame, kad instaliacija pateisintų mūsų lūkesčius ir suskambėtų viena Lietuvos tautą vienijančia daina.

Katedros aikštėje iškilsianti radijo imtuvų konstrukcija bus trigubai didesnė, nei planuota, ir paremta ne tik menine išmone, bet ir tiksliais matematiniais skaičiavimais.

„Reikalingus 650 radijo imtuvų surinkome per pirmas 5 akcijos dienas. O dabar džiaugiamės turėdami virš 2000. Dėl šios priežasties radijo imtuvų instaliacijos konstrukcija ėmė į visas puses plėstis. Pirminiame projekte buvo numatyta, kad radijo imtuvų instaliacija bus 12 m ilgio ir 9 m aukščio.

Tačiau dabar planuojama, kad ji pasieks 20 m ilgį ir 17 m aukštį. Taigi, mūsų kūrybinis darbas praskiestas matematika – tiksliai skaičiuojamas kiekvienas metras, o prie konstrukcijos įrengimo Katedros aikštėje dirba apie 15 aukštalipių. Konstrukciją taip pat prilaikys net 4 tonas sveriantys blokai, inžinieriai viską sudėliojo iki smulkmenų“, – teigė instaliacijos kūrėjas.

Instaliacija bus atidengta penktadienį, rugpjūčio 23 d., liko vos savaitė, tad menininkams tenka darbuotis ir iki paryčių.

„Dirbame ir dienomis, ir naktimis, o miegui randame vos po kelias valandas. Siekiame, kad instaliacija pateisintų mūsų lūkesčius ir suskambėtų viena Lietuvos tautą vienijančia daina“, – sakė V. Mickevičius.

Iškilmingame koncerte Katedros aikštėje rugpjūčio 23 d. visi surinkti radijo imtuvai bus nustatyti viena banga transliuoti legendinį kūrinį „Bunda jau Baltija“.

Kūrybinis darbas praskiestas matematika – tiksliai skaičiuojamas kiekvienas radijo imtuvų instaliacijos metras, o prie konstrukcijos įrengimo Katedros aikštėje dirba apie 15 aukštalipių.

Lietuvai ir visai Europai svarbų įvykį įamžinanti instaliacija gyvuos ir po rugpjūčio 23-osios – kitąmet iš jos bus kuriama skulptūrinė kompozicija Europos parke.

Kviečiame atšvęsti Baltijos kelio 30-metį kartu su LRT. Kviečiame papuošti kardeliais savo paskyras socialiniuose tinkluose arba simbolinį gėlės žiedą įsisegti į drabužius:

Papuoškite savo profilio nuotrauką

Atnaujinkite savo „Facebook“ viršelį

Atsispausdinkite simbolinį kardelio žiedą

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.