Naujienų srautas

Gyvenimas2019.08.16 11:02

Daržus ant stogų įsirengę niujorkiečiai taip sprendžia ir svarbią miesto problemą

žiūrėkite reportažą

Miestuose gyvenančių žmonių skaičius dar 2007-aisiais viršijo 50 proc. visų planetos gyventojų ir dabar jau artėja prie 60 proc. Tad miestai – ypač patys didžiausi – užima vis daugiau ploto, o juose didžiąją dalį užima pastatai. Niujorko daržininkai turi idėjų, kaip galima išnaudoti pastatų stogus suteikiant jiems gamtinių funkcijų.

Viena prieš dešimt metų įkurta kompanija ką tik įrengė jau trečią – patį didžiausią savo stogą-daržą. Ant aštuonių aukštų biurų pastato augalams skirtas maždaug pusės hektaro plotas. Ten taip pat pavyko pastatyti ir nemažą šiltnamį.

„Čia ant stogo auginame daugybę įvairiausių augalų, turbūt 50, 60, 70 rūšių. Auginame pomidorus, morkas, pipirus, agurkus, cukinijas, įvairius virtuvės žalumynus, salotas – sąrašas tikrai ilgas“, – sako vienas iš šios kompanijos įkūrėjų Benas Flanner.

Originaliausia, kad daržovių ir kitos žaliosios produkcijos auginimas toli gražu nėra pagrindinė tokio žaliojo stogo paskirtis. Šie Niujorko daržininkai mėgina spręsti ir kitą, milijoniniam mietui labai svarbią problemą – vandens nuotekų.

„Niujorkas turi kombinuotą nuotekų sistemą ir per kiekvieną stipresnį lietų ji persipildo. Tada lietaus vanduo susimaišo su nuotekomis, perpildo nuotakų valymo centrus ir tas perteklius patenka į aplinkinius vandenis“, – teigia B. Flanner.

Lietingo klimato zonose pastatyti miestai, ypač senesni – tokie kaip Niujorkas turi nuotekų ir lietaus kanalizacijos sistemas neretai suprojektuotas prieš 100 metų ar net seniau.

Turint omenyje, kad tokiuose megapoliuose kaip Niujorkas pastatų stogai užima daugybę kvadratinių kilometrų jų apželdinimas radikaliai pagerintų nuotekų sistemą ir patį klimatą mieste.

„Rodydami pavyzdį mes nuoširdžiai norime įkvėpti ne tik šį miestą, bet ir visą pasaulį. Parodyti, kad tai įmanoma – ir dideli miestai galėtų taip susitvarkyti su liūčių vandeniu ir auginti daržoves“, – teigia B. Flanner.

Kita vertus, norint masiškai apželdinti namus miestuose visų pirma reikėtų keisti statybos normas, kad pastatai atlaikytų dirvožemį ir pačius augalus. Beje Niujorke tam pasitelktas specialus substratas su lengvos porėtos uolienos užpildu, kad stogas lengviau išlaikytų daržo svorį.

Išsamiau – Sauliaus Masalsko reportaže (nuo 4.17 min.):

Žinios. Daržininkystė ant miesto stogų: modernu, praktiška, ekologiška
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi