Gyvenimas

2019.08.15 09:36

Vudstoko festivaliui – 50: jo simboliu tapusi pora iki šiol kasdien apsikabina

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.15 09:36

Rugpjūčio 15 d. sukanka lygiai 50 metų, kai Jungtinėse Valstijose, netoli Vudstoko, įvyko pirmasis masinis tuometės pasipriešinimo kultūros muzikos ir menų festivalis. Nors jo organizatoriai beveik bankrutavo, festivaliui skirtas filmas ir trijų dalių albumas padengė visus nuostolius. Beje, jauna pora albumo viršelyje tebegyvena netoli 1969-ųjų Vudstoko lauko.

Bobbi ir Nickas Ercoline‘ai prisipažįsta, kad per 50 bendro gyvenimo metų apsikabina ir pasibučiuoja kiekvieną rytą ir vakarą. Jų apsikabinimo tuščiame lauke netoli Betel Vudso, kur 1969-ųjų rugpjūčio 15-ąją prasidėjo neregėto masto populiarios muzikos festivalis, nuotrauka papuošė po to išleistas legendines Vudstoko vinilines plokšteles.

„Neturiu jokio supratimo, kas tada fotografavo. Tiesiog neprisimenu. Tik prisimenu minią aplink. Prisimenu antklodę. Iš tos dienos prisimenu tik nuotrupas“, – sako B. Ercoline.

Ercoline‘ai susipažino prieš tris mėnesius iki Vudstoko. Norint patekti į šį festivalį reikėjo pakloti mūsų laikų pinigais mažiausiai 120 dolerių. Bet festivalio organizatoriai, dėl vietos gyventojų pasipriešinimo tokiam hipių renginiui ir kitų biurokratinių problemų taip ir nespėjo gerai aptverti šio pieno ūkio teritorijos, todėl bilietų buvo parduota mažiau nei 190 tūkstančių – kiti 260 tūkstančių žiūrovų pateko pro plyšius tvorose ir festivalį stebėjo už dyką.

„Nepaisant organizatorių pastangų, vandens tai būdavo, tai nebūdavo, o maistas buvo išparduotas dar penktadienį. Oras buvo siaubingas, bet ten susirinko 450 tūkstančių žmonių – ir nė vieno smurtinio incidento. Tikrai nuostabu. Šiam pasauliui reikia daugiau Vudstokų“, – sako B. Ercoline.

Nepaisant gana lietingų orų šioje natūralioje dubumoje, jos apačioje pastatytoje scenoje pasirodė daugiau kaip 30 geriausių tų laikų muzikantų – nuo Creedence Clearwater Revival iki Jimi Hendrix. Filmas apie Vudstoką tapo kultiniu šeštojo-septintojo dešimtmečio pasipriešinimo kultūros simboliu, o Bobbi ir Nickas liko įamžinti nuotraukoje ant plokštelės viršelio.

„Ji iš tikrųjų atspindi festivalį, simbolizuoja meilę ir bendrumo jausmą. Berko Uzzlo fotografija įamžino šį momentą ir mums tikrai pasisekė, kad Nickas ir Bobbi tebėra su mumis ir gali pasidalyti šia istorija“, – pasakojo Vudstoko muziejaus kuratorius Wade Lawrence.

Beje, tais laikas niekas nemanė, kad Vudstokas bus kuo nors ypatingas. Tik praėjus metams susituokusi pora pirmą kartą su draugais pasiklausė tada ką tik išleisto įrašo.

„Galiausiai kažkas apvertė albumo dėklą ir paklausė: O jūs matėt viršelį? Tada visi labai nustebo. Čia juk Herbės drugelis, nes tai buvo labai išskirtinis daiktas su plastikiniu drugeliu viršuje. Jie vardijo toliau: ne tik drugelis, čia jūsų antklodė. O čia jūs nuotraukoje apsikabinę. Tik pažiūrėkite, tikrai. Patys negalėjome patikėti“, – prisimena N. Ercoline.

69-ųjų Vudstoko festivalio organizatoriai dar turėjo vilčių šį savaitgalį surengti Vudstoko 50-metį, bet problemos dėl finansavimo, bei vietos gyventojų ir valdžios pasipriešinimas, deja, sužlugdė planus.

Išsamiau – Sauliaus Masalsko reportaže:

Vudstoko festivaliui – 50: ant jo vinilinės plokštelės atsidūrusi pora vis dar gyvena netoli renginio vietos
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.