Gyvenimas

2019.08.14 11:59

Partizanų uniformas atkuriantis Giedrius Paulauskas gailisi, kad to daryti nepradėjo anksčiau

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.08.14 11:59

Nors nuotraukų esame matę visi, daug kas nustemba, jog išlikusi autentiška pokario partizanų uniforma – didelė retenybė. Lietuvos nacionalinis ir Vytauto Didžiojo karo muziejai turi vos kelis išlikusius eksponatus. Partizanais besidomintis dizaineris Giedrius Paulauskas nusprendė uniformą atkurti.

Kepurių, švarkų ar kelnių Lietuvos muziejuose galima suskaičiuoti vienetais, dar keli ar keliolika egzempliorių priklauso privatiems kolekcininkams. „Eksponatai neįtikėtinai reti“, – sako dizaineris, kviesdamas prie stalo, ant kurio – tai, ką pavyko atkurti.

„Tai yra labai unikali medžiaga, negali padėti po lempa, nes kenkia audiniui. Daug neigiamų dalykų sukelia ekspozicijos, seniems daiktams tai kenksminga. Kitas dalykas, jų nėra daug, reikia sukaupti, kad galėtum parodyti. Jeigu šnekėtume apie galife kelnes, jos yra restauruotos. Jos originalios, išardęs supratau, kad galima sutvarkyti ir surinkti. Unikalu“, – sako G. Paulauskas.

Dizaineris sako, kad jam labai svarbu ne tik rasti tinkamas konstrukcijas, modelius bei audinius, bet ir viską padaryti autentiškai, anuometiniu siuvimo būdu. Žinoma, kiekviename gaminyje yra ir vadinamieji slapukai, kurie išduoda, kad tai – 21 amžiaus produktas.

„Vienoje ekspozicijoje pamačiau pirštines su vyčiu. Partizanų ryšininkė jas atkūrė. Aš jas pirmą kartą mačiau per tą laikotarpį, kol domiuosi partizanais. Niekad neateidavo į galvą pirštinės. Visada galvojam apie mundurą, ženklus, sagas, kepurę.

Smulkmeniškas darbas žmonių, kur įvesta lietuviška simbolika, išmegztas vytis, Lietuvos vėliavėlė. daug simbolių joje. Atkuriant tas pirštines buvo atkurta taip, kad net akys, kur to žmogaus suklysta ir čia buvo suklysta. Tiesiog palikti slapukai, pavyzdžiui, raidės išmegztos kurių nebuvo. Dar yra kitų dalykų, kurių neišduosiu“, – sako G. Paulauskas.

Pasak G. Paulausko, vyrauja neteisingas įsivaizdavimas, kad partizanai uniformų neturėjo arba jas nešiojo tik pavieniai asmenys. Turėti bent vieną paženklintą uniformos dalį buvo labai svarbu.

„Nemažai yra atvejų, kada partizanas žuvo eidamas į susitikimą, kad galėtų įsigyti uniformą“, – pasakoja G. Paulauskas.

Žinių jis sėmėsi iš knygų, nuotraukų, dokumentinių filmų, klausydamas uniformas kadaise siuvusių žmonių pasakojimų.

„Gailiuosi nepradėjęs anksčiau, kai dar buvo gyvas senelis, galėjęs papasakoti kur kas daugiau istorijų“, – sako dizaineris.

Nors iki visiškai atkurtos uniformos tetrūksta kelių detalių, Giedrius Paulauskas įsitikinęs, kad tai – ne pabaiga. Pasak dizainerio, uniformų buvo ne viena, tad progų prisiliesti prie praeities dar tikrai pasitaikys.

Išsamiau – Audros Avižiūtės reportaže (nuo 9.42 min.):

„Labas rytas, Lietuva“ I d. Europą išgąsdinę tymai: protrūkis sustabdytas, bet į ligos prevenciją negalima numoti ranka
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt