Gyvenimas

2019.08.13 14:42

Anglijoje vykstančiose Džentelmenų žaidynėse pagrindinis renginys – kautynės su skėčiais

žiūrėkite reportažą
LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.13 14:42

Britų džentelmenas nuo viduramžių iki dabartinio postmodernizmo eros pergyveno nemažai pokyčių, bet šis dažniausiai visai neturtingas, bet kilminga gimine galintis pasigirti žmogus tapo neatskiriama britų kultūros dalimi. Džentelmeno sugebėjimams įrodyti anglai net surengė originalias žaidynes, nors jos panašesnės į cirko pasirodymą.

Kadaise džentelmenais buvo visi britai, kilmingesni už laisvuosius valstiečius. Tai reiškė, kad šiai klasei priklausė dauguma jaunesniųjų žemvaldžių sūnų, neretai jie paveldėdavo tik kilmingumą įrodančius popierius.

Taigi džentelmenams teko suktis iš padėties ir atsverti turtų trūkumą geromis manieromis ir tuo, kad jie vis vien galėjo dalyvauti diduomenės gyvenime. Sunku pasakyti, ar kiekvienas britų viduramžių džentelmenas galėjo sau leisti karo žirgą ir šarvus dvikovai.

„Kautynės su skėčiais – pagrindinis renginys. Būtent jis parodo tikrus džentelmeno sugebėjimus. Laikydamas suskleistą skėtį ir portfelį, jis turi atremti kito panašiai ginkluoto džentelmeno ant dviračio išpuolį. Tai nelengva ir tai ne tiek sportas, kiek gebėjimas naudotis džentelmeno įgūdžiais“, – sako Džentelmenų žaidynių organizatorius Gustav Temple.

Arbatos gėrimas ir kitos džentelmeniško gyvenimo plonybės taip pat įtrauktos į žaidynių programą.
Nemaža dalis rungčių skirtos ir džinui su toniku – kitam džentelmeno atributui. Reikia pademonstruoti, kaip tikras džentelmenas su savo dama gali atlikti įvairius veiksmus nepraliedami nė lašo. Kita vertus, kaip tvirtina šių žaidynių sumanytojas – džentelmenams privalo rūpėti ir visos valstybės šlovė, visų pirma sportinė.

„Iš esmės tai mūsų sportinio fiasko šventė. Kai pradėjome, Anglijai tarptautinio sporto renginiuose sekėsi labai prastai. Žinau, kad dabar jai sekasi neblogai. Bet tada mums niekas nesisekė. Taigi prigalvojome varžybų, kurios pabrėžtų bufonadą ir Anglijos sportininkų nesugebėjimą laimėti“, – sako Džentelmenų žaidynių organizatorius Gustav Temple.

Po kelis šimtus metų trukusių pokyčių, dabar džentelmenas – tai ne tik kilmingojo, bet ir skurdžiaus titulas, nes daugiau vertinamos žmogaus moralinės normos ir elgesys viešumoje, net jei tam reikia pademonstruoti nemažą porciją britiško humoro.

Išsamiau – Sauliaus Masalsko reportaže (nuo 03.41 min.):

Žinios. Anglijoje vykstančiose Džentelmenų žaidynėse – ir skėčių kautynės, ir arbatos gėrimo rungtys
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt