Gyvenimas

2019.08.17 20:10

Insultas ištinka staiga, bet iš tiesų nėra netikėtas: išvengsite, jei atkreipsite dėmesį į keletą dalykų

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2019.08.17 20:10

Ant sveikų arterijų sienelių trombai nesusiformuoja, o nesveikomis jas padarome patys valgydami saldumynus, bloguosius angliavandenius ar rūkydami, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ pažymi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Tad insultas nėra kažkas netikėto, ir nors viskas mūsų rankose, nuo jo kasmet miršta apie 6 mln. žmonių.

Pasak mediko, pagal dažnumą insultas yra trečia mirties priežastis išsivysčiusiose šalyse. „Kasmet visame pasaulyje nuo jo miršta beveik 6 milijonai žmonių. Dar apie 5 milijonus žmonių jam smogus lieka neįgalūs“, – statistinius duomenis pateikia A. Unikauskas.

Klasikiniai insulto pažymiai yra raumenų silpnumas (paralyžius) vienoje pusėje (įvairios trukmės) ir dažnai sutrikusi kalba.

Žmogus medikų rankose turi atsidurti per tris valandas. Medicina jau sugeba atstatyti kraujo pratekėjimą užkimštose kraujagyslėse.

Jeigu kilo įtarimas, kad jūsų artimas žmogus patyrė insultą, reikia atlikti keturis veiksmus:

– paprašyti jo nusišypsoti – apie insultą praneš nusviręs vienas lūpų kampas,

– paprašyti pakelti rankas delnais į viršų ir palaikyti – insultą patyrusio žmogaus viena ranka ims svirti žemyn,

– paprašyti pakartoti sakinį – dėl insulto žmogus gali imti sunkiai tarti žodžius, taip pat galite pastebėti, kad žmogus žodžius painioja, net jei juos ir gerai ištaria; tiesa, kalba gali ir nesutrikti,

– pastebėjus insulto požymių kuo greičiau vykti į medicinos įstaigą.

„Žmogus medikų rankose turi atsidurti per tris valandas. Medicina jau sugeba atstatyti kraujo pratekėjimą užkimštose kraujagyslėse. Kelios valandos – tai laikas, per kurį atstačius kraujotaką dažnai nelieka jokių pasekmių. Jei tai buvo mikroinsultas, dažniausiai per savaitę ligonis visiškai pasveiksta“, – kalba gydytojas.

Jei žmogus į ligoninę pristatomas vėliau, dalis smegenų žūsta. Tačiau ištikti gali ne tik insultas – gali būti ir PSIP, vadinamasis PSIP`as (praeinantis smegenų išemijos (deguonies trūkumo) priepuolis) – staigus smegenų funkcijų praradimas, trunkantis kelias minutes arba net iki 24 valandų.

PSIP požymiai – ne visai tokie patys kaip insulto:

amaurosis fugax (staigus laikinas apakimas viena akimi),

– kalbos sutrikimas,

– vienos kūno pusės paralyžius,

– sumažėjęs akiplotis (nebematomas vaizdas šonuose),

– dvejinimasis,

– svaigimas,

– springimas,

– sutrikusi eisena,

– praeinanti amnezija (retai).

Ant sveikų arterijų sienelių trombai niekada nesusiformuoja, o arterijų sieneles saugo vitaminas C.

Kraujo stokos ar kraujavimo smegenyse priežastys gali būti trys.

1. Embolas – tai, kai kažkur susidaręs krešulys nutrūksta ir kaip laisvas darinys nukeliauja iki smegenų kraujagyslių, galiausiai pro kurią nors arteriją nebepralenda.

Ant sveikų arterijų sienelių trombai niekada nesusiformuoja, o arterijų sieneles saugo vitaminas C. Uždegimas organizme lengvai pažeidžia arterijų sieneles. O uždegimas gali kilti dėl per didelio insulino kiekio organizme, kuris dar ir išsekina vitamino C atsargas.

„Kai yra žaizda, ateina cholesterolis, kalcis, baltymas. Šie trys dalykai atlieka žaizdos tvarsčio vaidmenį. Toje vietoje susidaro krešulys, kuris gali atitrūkti“, – pažymi profesorius.

2. Trombas kairiajame prieširdyje esant prieširdžių virpėjimui. „Tam, kad per širdį tekėtų kraujas, turi susitraukinėti visos keturios širdies kameros. Jeigu skilveliai nustoja susitraukinėti, mes mirštame. Bet jeigu nustoja susitraukinėti prieširdžiai, gyvename toliau, tik prieširdžiuose kraujas užsistovi“, – aiškina medikas.

Ši aplinkybė labai palanki sulipti trombocitams. Pagrindinės prieširdžių virpėjimo priežastys:

– kalio ir magnio trūkumas, kai valgoma netinkamai,

– per daug insulino, kuris išsekina kalio ir magnio atsargas,

– atsparumas insulinui, trukdantis pasisavinti kalį.

Visas priklauso nuo mūsų elgesio – tai nėra kažkas stebuklingo ar netikėto.

3. Aneurizma (kraujagyslių išsiplėtimas). Trūkstant deguonies arterijų sienelė pažeidžiama dėl aukšto kraujo spaudimo – gali susidaryti aneurizma. Kita priežastis – atsparumas insulinui.

„Dėl jo gali pradėti didėti kraujo spaudimas, mažėja kalio, vystosi uždegimas sienelėje“, – tikina A. Unikauskas.

Viskas priklauso nuo mūsų elgesio – tai nėra kažkas stebuklingo ar netikėto, pažymi daktaras.

Vienas geriausių būdų vėl tapti atspariems insulinui – laikytis protarpinio badavimo.

Ištikus insultui visų svarbiausia kuo greičiau žmogų pristatyti į ligoninę, tačiau geriausia – stengtis, kad insultas visai neištiktų, o tai pirmiausia priklauso nuo tinkamos mitybos.

Svarbu užtikrinti pakankamą vitamino C kiekį organizme, nustoti valgyti vien saldumynus ir bloguosius angliavandenius ir mėginti vėl tapti atspariems insulinui, o vienas geriausių būdų tai padaryti – laikytis protarpinio badavimo, kuris didina jautrumą insulinui.

Jeigu po mikroinsulto žmogus ir toliau rūko, tikimybė, kad jį ištiks pakartotinis insultas, padidėja net 10 kartų.

Taip pat, anot profesorius, su maistu turime gauti pakankamai kalio, magnio, vitamino B3. Dar du neparastai svarbūs dalykai – mažinti kraujospūdį ir mesti rūkyti.

„Rūkymas silpnina arterijų sieneles, skatina uždegimą ir trombocitų sulipimą. Jis du kartus padidina išeminio insulto riziką, o hemoraginio – net 4 kartus. Jeigu po mikroinsulto žmogus ir toliau rūko, tikimybė, kad jį ištiks pakartotinis insultas, padidėja net 10 kartų“, – perspėja A. Unikauskas.

Tad svarbu nepamiršti, kad yra daugybė veiksnių, kuriuos valdome mes patys ir kurie turi įtakos šiai ligai atsirasti arba neatsirasti. „Siūlau pasirūpinti profilaktika, kad vėliau nesusidurtumėte su liūdnomis pasekmėmis“, – sako gydytojas.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro. Mikroinsulto prevencija ir mitai, supantys kepenų cirozę
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt