Naujienų srautas

Gyvenimas2019.08.12 20:30

Erkiniu encefalitu persirgęs Ramūnas Grumbinas: nereikia manęs gailėti ar duoti mažiau darbų

„Paskaičiavau mintyse, kad teorinė tikimybė tokia menka, jog man neturėtų taip nepasisekti“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ teigia neseniai erkiniu encefalitu užsikrėtęs LRT sporto skyriaus prodiuseris Ramūnas Grumbinas. Ir dabar jis sako nenorintis būti skiepų ambasadoriumi, tačiau ragina visus savęs paklausti – ar tikrai norite dalyvauti tokioje loterijoje?

Kad bėgiodamas miške susirgo erkiniu encefalitu, R. Grumbinas sužinojo vasaros pradžioje. Dabar jis jaučiasi gerai: kaip pats sako, psichologiškai ir dvasiškai yra sveikas, tačiau fiziškai dar yra silpnas, negali padaryti tiek, kiek galėjo prieš susirgdamas šia baisia liga.

„Atsigauti reikės laiko, bet džiaugiuosi gyvenimu ir tikrai nereikia manęs nei gailėti, nei duoti mažiau darbų. Esu pasiruošęs dirbti taip, kaip buvo ir prieš ligą“, – kalba jis.

Per 3 savaites netekau daugiau nei 10 kilogramų. Svoris krenta, net jei valgai.

Susirgus erkiniu encefalitu būna dvi ligos fazės. Per pirmąją fazę pakyla temperatūra, imama prastai jaustis, tačiau atrodo, jog tai tiesiog paprastas virusas.

„Pirmą kartą kreipiausi į medikus Joninių naktį, kelias dienas jaučiausi prastai ir nežinojau, kas yra. Po tyrimų nustatė kažkokį virusą, sulašino lašelinę, paleido namo. Temperatūra praėjo, 3–4 dienas vaikščiojau į darbą“, – pirmąją ligos fazę prisimena pašnekovas.

Užplūdus antrai erkinio encefalito bangai, temperatūra vėl ėmė kilti, R. Grumbinui ėmė svaigti galva. „Aplankydavo toks jausmas, kad negali paeiti. Pastovi, pasilaikai už sienos, susikaupi, praeina blogumas ir eini“, – pasakoja jis.

Kitiems, norint išgyti, reikia ne vieno mėnesio arba netgi išgyti ir tapti visaverčiu visuomenės dalyviu nebepavyksta.

Kad tai ne paprastas virusas, o erkinis encefalitas, taip pat pavyko sužinoti ne iš karto. Ši liga nustatoma tik darant nugaros smegenų punkciją, o toks tyrimas užtrunka. Vaistų nuo erkinio encefalito nėra – kaip sako LRT sporto skyriaus prodiuseris R. Grumbinas, medikai tik stengiasi padėti žmogaus organizmui dar labiau nenusilpti ir stebi; gali valgyti, gerti, o svoris vis tiek krenta.

„Man jis krito labai stipriai, per 3 savaites netekau daugiau nei 10 kilogramų. Svoris krenta, net jei valgai. Matyt, liga ėda iš vidaus“, – pažymi pašnekovas.

Nors dėl ligos R. Grumbinas neteko fizinių jėgų, jis džiaugiasi – kai kuriems žmonėms būna žymiai blogiau: „Kitiems, norint išgyti, reikia ne vieno mėnesio arba netgi išgyti ir tapti visaverčiu visuomenės dalyviu, eiti į darbą ir nebepavyksta.“

Galbūt yra žmonių, kurie negali sau to leisti, bet didžioji dalis turbūt kaip ir aš – galėjau sau leisti pasiskiepyti, bet apie tai negalvojau.

Anot pašnekovo, garantuoti, kad viskas bus gerai, medikai negali – jie tik prognozuoja, kad jauno vyro fizinės jėgos atsistatys.

„Mano darbas – padaryti viską, kad būčiau dar stipresnis. Viskas labai iš lėto – nėra taip, kad nusilpau, pradėsiu daryti fizinius pratimus ir viskas bus gerai. Dar visko nežinau, su neurologais iki galo neišsiaiškinau“, – teigia jis.

Kaip pasakoja R. Grumbinas, kadangi daug sportuodavo, prieš ligą turėjo labai daug jėgų, buvo ištvermingas. Erkinis encefalitas – nervų liga, tad pasikeičia nerviniai impulsai, ir, kad jie susitvarkytų, reikia laiko.

„Kaip paprastas vidutinis žmogus turiu tiek energijos ir jėgų. Bet kai sportavau, prieš ligą jų turėjau žymiai daugiau“, – sako laidos svečias.

Jis nebuvo pasiskiepijęs – ir dabar, kaip pats sako, nenori būti skiepų ambasadorius, tačiau ragina visus pagalvoti, ar norite dalyvauti tokioje loterijoje. Jis teigia prieš šį įvykį vengdavęs informacijos apie erkes – juk šie padarai atgrasūs, o perskaitęs, jog užsikrėtusių erkių – vos procentas, ir paskaičiavęs, kokia tikimybė susirgti erkiniu encefalitu, nusprendė nesiskiepyti.

Koks pakilsi iš ligos patalo ir ar iš viso pakilsi, tai priklauso nuo kiekvieno atskirai.

„Esu asfalto vaikas, gyvenu mieste, neuogauju, negrybauju, nežvejoju, į mišką eidavau tik pasportuoti, pabėgioti. Paskaičiavau mintyse, kad teorinė tikimybė tokia menka, jog man neturėtų taip nepasisekti, bet pasirodo, aš klydau“, – patirtimi dalijasi LRT sporto skyriaus prodiuseris.

Paklaustas, ar, jo nuomone, valstybė turėtų susirūpinti ir pradėti skiepyti žmones nuo erkinio encefalito, jis teigia – jeigu būtų galima išvengti nors 10 atvejų, valstybei jau apsimokėtų. Ir, be abejo, tuo rūpintis turėtų ir patys žmonės, priduria jis.

„Galbūt yra žmonių, kurie negali sau to leisti, bet didžioji dalis turbūt kaip ir aš – galėjau sau leisti pasiskiepyti, bet apie tai negalvojau. Nenoriu būti skiepų ambasadorius, bet kiekvienas turi pagalvoti, ar nori dalyvauti tokioje loterijoje“, – kalba pašnekovas.

Liga įkvėpė daug jo artimųjų pasiskiepyti – juk šia liga tikrai sergama sunkiai. R. Grumbinas teigia, jog kone tris dienas atsimena tik iš aplinkinių pasakojimų. „Koks pakilsi iš ligos patalo ir ar iš viso pakilsi, tai priklauso nuo kiekvieno atskirai“, – pokalbį baigia neseniai erkiniu encefalitu persirgęs LRT sporto skyriaus prodiuseris.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Erkinį encefalitą įveikęs Ramūnas Grumbinas: nenoriu būti skiepų ambasadoriumi, bet pagalvokite, ar norite žaisti loterijoje
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi