Gyvenimas

2019.08.12 12:23

Pristatytas pirmas toks pasaulyje „Ypatingas būrys“: ginti tėvynę gali kiekvienas

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2019.08.12 12:23

„Tėvynė ginama valia ir širdimi, o ne raumenimis, kojomis ar rankomis“, – sako žurnalistas Edmundas Jakilaitis pristatydamas naują LRT TELEVIZIJOS projektą „Ypatingas būrys“. Tai pirmasis pasaulyje toks projektas, kuriame ypatingą būrį suformuoja negalią turintys žmonės.

Sostinėje, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje, pristatytas pirmasis pasaulyje televizijos projektas, kuriame negalią turintys žmonės suformuoja „Ypatingą būrį“.

Pristatymo metu sužeisti kariai, paralimpiečiai, pasaulio ir Europos neįgaliųjų čempionatų dalyviai bei prizininkai, dalyvaujantys nuo rudens LRT eterį pasieksiančiame realybės dokumentikos projekte, įveikė karo akademijos kiemelyje esantį kliūčių ruožą.

„Nacionalinis transliuotojas turi skatinti visų visuomenės grupių dialogą. Lietuvoje yra beveik 250 tūkst. su skirtinga negalia gyvenančių žmonių ir dažniausiai žiniasklaidoje jie matomi dviem aspektais – pasakojama apie jų problemas, kas yra reikalinga, arba jie yra parodomi per dramatizmo ir liūdesio akinius.

Norėtųsi tą požiūrį pakeisti. Turintieji negalią apskritai nėra dažni televizijos laidų dalyviai, nors jie aktyviai gyvena – keliauja, sportuoja, myli, planuoja atostogas, lankosi renginiuose. Jie – mūsų visuomenės nariai“, – sako LRT generalinės direktorės pavaduotojas Gytis Oganauskas.

Jo teigimu,„Ypatingame būryje“ susitinka du stereotipiškai skirtingi pasauliai – kariuomenė, kuri, rodos, prieinama tik fiziškai stipriausiems ir ištvermingiausiems, taip pat žmonės su negalia, kurie stereotipiškai įsivaizduojami kaip namuose užsidarę, niekur neišeinantys ir nieko neveikiantys, tik gyvenantys savo negalios rėmuose.

„Žmogaus ribos ir galimybės yra beribės ir projekto dalyviai savo ryžtu bei drąsa tai įrodinėja kasdien. Net ir tie, kuriuos esame įpratę vadinti sveikaisiais, ne visada ryžtasi ir ne visada peržengia savo galimybių ribą, tad norisi tikėti, kad tas projektas visuomenę ir turinčiuosius negalią suartins“, – sako G. Oganauskas.

Idėja kurti projektą, kuriame sudėtingiausius iššūkius įveikia žmonės su negalia, kilo ieškant naujų formų, kaip pristatyti ne tik Lietuvos kariuomenę, bet ir kaip parodyti pavyzdį visuomenei, kad tėvynės gynimas – kiekvieno piliečio pareiga, sako žurnalistas ir vienas iš projekto sumanytojų E. Jakilaitis.

Kaip jis sakė portalui LRT.lt, šis projektas siunčia kelias svarbias žinias: „Pirmoji yra ta, kad visi mūsų valstybės piliečiai yra lygūs ar bent jau turėtų būti lygūs, nepriklausomai nuo jų kilmės, socialinės padėties, fizinės būklės.

Svarbu kurti darnesnę visuomenę be atstumtųjų, visuomenę, kurioje sugyvena skirtingų požiūrių ar skirtingų fizinių gebėjimų žmonės. Antra, tėvynė yra ginama valia ir širdimi, o ne raumenimis, kojomis ar rankomis.“

Agresijos akivaizdoje, anot E. Jakilaičio, valstybei reikės kiekvieno piliečio, ne tik to, kuris yra profesionalus karys. Beje, kai kurie projekto dalyviai visą gyvenimą svajojo tarnauti kariuomenėje, bet vien todėl, kad turi specifinių fizinių ypatybių, tarnauti negalėjo.

„Tikriausiai visi prisimename, kas buvo su tais verkiančiais jaunuoliais, kurie buvo kviečiami į privalomą karo tarnybą, tačiau skundėsi, kad tai fiziškai per sunku.

Tie, kurie šešiolika savaičių žiūrės šį projektą, įsitikins, kad net ir žmogus, neturintis kojos ar rankos, gali praeiti ulonų taką, gali šokti su virve nuo aukščiausio Lietuvoje tilto per Nemuną, gali daryti kitokius dalykus“, – patikina žurnalistas.

Kai kurios rungtys ir iššūkiai, kuriuos turi įveikti dalyviai, tampa sudėtingu iššūkiu net ir kai kuriems nariams, vienas tokių – „Ulonų takas“.

Nepaisydami to, dalyviai pasakoja ryžto tikrai nestokoję ir ilgai negalvodami sutiko dalyvauti bei išbandyti savo jėgas. Nors paralimpietis, legvaatletis Egidijus Valčiukas, atstovaudamas mūsų šaliai ne kartą tapo tarptautinių varžybų prizininku ir fizinis krūvis jam ne naujiena, jis prisipažįsta, kad pirmieji filmavimai tikrai nebuvo lengvi.

„Tikrai sunku, o būna ir taip, kad po poros rungčių jautiesi išsunktas, tačiau sukaupi paskutines jėgas ir stengiesi pasiekti finišą. Patikėkite, kai pavyksta, užlieja nepakartojamai geros emocijos“, – sako E. Valčiukas.

Lietuvos kariuomenės ir paralimpiečių bendradarbiavimo svarbą projekte akcentuoja ir Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas Mindaugas Bilius.

„Teko bendrauti su Lenkijos ar Latvijos paralimpinio komiteto prezidentais ir sportininkais. Sužinoję, kad projekte vyksta Lietuvos kariuomenės ir neįgaliųjų sportininkų bendradarbiavimas, jie buvo labai nustebinti. Tai, iš tiesų, pirmasis toks projektas ir tai jau daug pasako. Tikimės, kad mūsų sportininkai parodys visuomenei, kad visi žmonės yra lygūs, visi pasiruošę ginti tėvynę, ir tai skatina patriotiškumo jausmą“, – priduria M. Bilius.

Projekto pristatymo akimirkos – nuotraukų galerijoje:

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.