Gyvenimas

2019.08.11 15:47

Psichologas Justinas Burokas: pavardė nėra tik raidžių kratinys, o savęs įprasminimas

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.08.11 15:47

LRT RADIJO laidų vedėja, modelis Gabrielė Martirosian, saugodama senelio ir tėčio palikimą, susigrąžino armėnišką pavardės variantą. Iš tiesų pasikeisti pavardę nėra sudėtinga, tačiau tam turi būti aiški priežastis.

Pasak Vilniaus civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos Ilonos Jurgutienės, vardo ir pavardės pakeitimo procedūrą reguliuoja Teisingumo ministro patvirtintos taisyklės. Egzistuoja 13 priežasčių, kurios nurodo, kokiu atveju žmogus gali pasikeisti pavardę. Šis sąrašas yra baigtinis.

Pavyzdžiui, galima pasirinkti vieno iš tėvų, senelių, prosenelių, sutuoktinio pavardę, susigrąžinti anksčiau turėtą. Taip pat – pavardę, kuri nenurodo šeimyninės padėties su galūne -ė.

I. Jurgutienės tikinimu, pasitaiko atvejų, kai žmonės pavardę nori pasikeisti į tiesiog pačių sugalvotą.

„Nors pavardę galima patrumpinti, tačiau kai kurie tą pageidauja padaryti labai smarkiai. Pavyzdžiui, vienas žmogus prašė palikti tik pirmą pavardės skiemenį. Jis norėjo, kad jo pavardė būtų Ma. Dažniausiai tokius norus išsako lietuvaičiai, kurie gyvena užsienyje“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ kalbėjo I. Jurgutienė.

Pasitaiko atvejų, kai vyras pasirenka žmonos pavardę vien dėl to, kad ji gražiau skamba.

„Esu girdėjusi, kad vyras pageidavo pasikeisti pavardę į žmonos, nes norėjo išsaugoti jos giminės tęstinumą“, – tvirtino I. Jurgutienė.

Anot jos, kartais keičiant pavardę pakanka su savimi turėti asmens tapatybės dokumentą, nes visi duomenys yra Gyventojų registro duomenų bazėje.

Pasikeisti vardą yra kur kas paprasčiau ir jį žmogus gali sugalvoti kokį tik nori. Svarbiausia, kad jis atitiktų žmogaus lytį, neprieštarautų gerai moralei ir viešajai tvarkai. Tai yra turi atitikti lietuvių kalbos taisykles.

Psichologas, psichoterapeutas Justinas Burokas sako, kad vardas ir pavardė yra svarbus žmogaus identiteto atspindys.

„Pavardė nėra tik raidžių kratinys. Ji atspindi vertybes, tradicijas. Pavyzdžiui, kaip sudėtinga moteriai, kuri išteka ir pasikeičia pavardę, nes tai reiškia, kad ji savo tapatybę tarsi priskiria prie vyro. Yra moterų, kurios nesikeičia pavardės dėl to, kad nenori atsisieti nuo savo šeimos istorijos ir tapatintis su kitos“, – kalbėjo J. Burokas.

Anot psichologo, yra žmonių, kurie suaugę nusprendžia pasikeisti vardą, nes ankstesnis jiems asocijavosi su neigiamais dalykais.

„Tapatybė yra tarsi stuburas. Mes negalime gyventi be tapatybės, nes norime su kažkuo save sieti. Vardas ir pavardė leidžia save identifikuoti. Jų keitimas nėra tik įrašo dokumente pakeitimas, o svarbus savęs įprasminimas“, – teigė J. Burokas.

Daugiau apie tai – laidos įraše:

Psichologas, psichoterapeutas Justinas Burokas apie vardus ir pavardes: tai – didelis mūsų identiteto atspindys
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.