Naujienų srautas

Gyvenimas2019.08.15 10:24

Kad kelionė lėktuvu nesugadintų atostogų: atkimšti vaikų ausis padės žaismingas metodas

Vieni prieš skrydį jaudinasi dėl to, kad lėktuvas gali sugesti ir nukristi, o kiti bijo nepakeliamo ausų skausmo. LRT RADIJO laidoje „Sveikata“ Santaros klinikų vaikų ligoninės gydytojas Marius Polianskis pasidalijo žaismingu metodu, kaip palengvinti kelionę lėktuvu mažiesiems, kurie šiam ausų skausmui patys jautriausi.

Pasak gydytojo, mūsų vidurinė ausis yra uždara struktūra, ją su aplinka jungia kanalas, vadinamas Eustachijaus vamzdžiu. Šis kanalas išlygina slėgį – taip slėgis vidurinėje ausyje ir atmosferoje tampa vienodas.

Kylant ir leidžiantis lėktuvui slėgis staigiai pakyla. Jeigu Eustachijaus vamzdis nefunkcionuoja taip, kaip turėtų, slėgio pokytis sukelia skausmą, nes dirgina būgnelį.

Skausmas gali būti dar aštresnis, jei esate peršalę, sergate sloga arba kokia nors lėtina nosies liga.

„Jei skrydžio metu miegame, pamirštame jį [Eustachijaus vamzdį] nevalingai atidarinėti. Jis atsidarinėja ryjant seiles arba žiovaujant“, – aiškina M. Polianskis.

Daugelis žmonių tai yra patyrę ir žino – ausies skausmas itin nemalonus ir stiprus. Specialisto tikinimu, šis skausmas gali būti dar aštresnis, jei esate peršalę, sergate sloga arba kokia nors lėtina nosies liga, dėl kurios sunkiau kvėpuojate.

„Jeigu paburksta nosies gleivinė, oro keliavimas iš nosiaryklės į vidurinę ausį tampa apsunkintas, dėl to sunkiau išsilygina ir slėgis“, – pažymi gydytojas.

Tačiau galime padėti tiek sau, tiek vaikams, kurie šiam skrydžio metu atsirandančiam skausmui ypač jautrūs. Kaip teigia M. Polianskis, svarbiausia – palaikyti atvirą Eustachijaus vamzdį, skatinti oro patekimą.

Jeigu sergate sloga, šie patarimai gali ir nepadėti.

Suaugusiesiems jis pataria dažniau ryti seiles, gerti skysčių arba atlikti specialius veiksmus. Pavyzdžiui, pirštais užsikimšti nosį ir uždarius burną bandyti pūsti orą tol, kol jo pateks į vidurinę ausį.

Mažiesiems papasakoti, kaip atlikti šį manevrą, daug sunkiau, tačiau yra keletas būdų, kaip jiems padėti lėktuve pasijusti geriau.

„Reikia stengtis, kad jie kuo daugiau rytų. Kūdikiui duokime buteliuką, vaikui – gerti skysčių arba pūsti burbulus per šiaudelį į vandens stiklinę“, – patarimais dalijasi M. Polianskis.

Tokiais žaidimo metodais per Eustachijaus vamzdį oras pateks į vidurinę ausį ir taip slėgis išsilygins.

Yra žmonių, kurie skrisdami lėktuvu ką bedarytų jaus skausmą.

Jeigu sergate sloga, šie patarimai gali ir nepadėti, nes tuo metu nosies gleivinė būna ypač paburkusi. Tokiu atveju gali padėti vaistiniai preparatai, kurių reikia pavartoti pusvalandį ar valandą iki kylant lėktuvui.

„Jeigu atliksime prapūtimo manevrus, nosis turi būti laisva. Neturi būti jokio sekreto. Jo nepašalinus galime į vidurinę ausį nunešti infekciją“, – perspėja gydytojas.

Vis dėlto yra žmonių, kurie skrisdami lėktuvu ką bedarytų jaus skausmą. Anot M. Polianskio, tai pacientai, turintys galvos ir veido vystymosi sutrikimų, pavyzdžiui, minkštojo gomurio patologiją.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi