Gyvenimas

2019.08.07 19:28

Lietuvoje populiarėja netradiciniai šokiai: angolietiškas kuduro, su aukštakulniais ir ant stulpo

žiūrėkite reportažą
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.08.07 19:28

Šokio pasaulis spalvingas ir stebinantis. Jis auga, plečiasi ir keičiasi. Galima pastebėti, kad ir Lietuvoje gausėja skirtingų, įdomių šokių stilių.

Šiuolaikiniam šokiui neatsispiria nei vaikinai, nei merginos. Anot šokėjos Ievos Balčiūnaitės, šis stilius paremtas natūraliais judesiais ir jausena.

„Šiuolaikinis šokis – labai stipriai laužantis baleto taisykles. Atsirado laisvumas, išraiška, savęs išraiška, emocinė išraiška. Tai tapo labai svarbu būtent šiuolaikiniam šokiui“, – sako šokėja Ieva Balčiūnaitė.

Daugiau nei dešimtmetį šokanti mergina pasakoja, kad šiuolaikinis šokis nuo modernaus skiriasi laisvumu. Jis neturi konkrečių reikalavimų, bet apima visus kitus stilius ir labiausiai skatina asmeninę saviraišką.

„Šiuolaikiniame šokyje galima įžvelgti ir baleto pradmenų, ir džiazo pradmenų, dabar jau pereina ir gatvės stiliai visokie įvairiausi, akrobatiniai triukai“, – teigia I. Balčiūnaitė.

Anot pašnekovės, Lietuva dar tik žengia šiuolaikinio šokio pažinimo keliu ir vis dar tobulėja. Tam pritartų ir šokėja Miglė Dudavičiūtė, kuri veda kito stiliaus – šokio su aukštakulniais pamokas.

„Čia susipina hiphopo energija, džiazo linijos, yra naudojami ir sportinių šokių elementai. Tu, kaip kūrėjas, turi labai didžiulę laisvę pasirinkti, pasireikšti“, – pasakoja M. Dudavičiūtė.

Aukštakulniai turi būti patogūs

M. Dudavičiūtė teigia, kad šį stilių dažniausiai renkasi moterys, pasiilgusios moteriškumo, užsimiršusios kasdieniuose darbuose.

„Mes sakome, kad būtent ten galima puoselėti meilę sau ir flirtuoti ne su kažkuo, o su savimi“, – kalba choreografė.

Susižavėjus galimybe šokti avint įmantrius aukštakulnius reikia nepamiršti ir vienos taisyklės.

„Labai svarbu – patogūs aukštakulniai. Reikėtų pasiimti tikrai patogius. Ne gražius kažkokius, ne tokius, kur tu mėgsti gatvėje apsirengti ir stilingai atrodyti, bet tokius, su kuriais jautiesi tvirtai. Sudėtinga aukštakulnius avėti, nes koordinacija kitokia, yra sukinių, koja gali pakrypti“, – kalba M. Dudavičiūtė.

Kuo mažiau drabužių – tuo šokti patogiau

Auga susidomėjimas ir kitu itin moterišku šokių stiliumi. Tai vadinamasis „pole dance“ – šokis ant stulpo. Šokių mokytoja Lolita Gataveckaitė pripažįsta, kad jį būtų galima prilyginti sportui.

„Dažniausiai tai yra sujungta – šokis ir akrobatika. Mes naudojame vertikalų stulpą ir sujungiame jėgos triukus su lankstumu, su paprasta choreografija, taip pat su kažkiek egzotiškesne, su modernaus stiliaus“, – pasakoja L. Gataveckaitė.

Šokama apsirengus kuo mažiau drabužių. Mergina demonstruoja, kad drabužiai metalu slysta, o oda – ne.

„Dažnai žmonės galvoja, kad nueis į sporto klubą, pakilnos svorius, sustiprės, tada ateis čia ir jiems seksis. Nieko bendro tai neturi. Nereikia jokio specialaus pasirengimo, visko galima išmokti“, – tvirtina L. Gataveckaitė.

Angolietiško šokio išmoko Portugalijoje

Ypatingas šokių stilius, atsiradęs devintajame dešimtmetyje Angoloje – Kuduru – Lietuvoje naujiena. Tam, kad jo išmoktų, šokių mokytoja Vaiga Stančikaitė net dvejus su puse metų gyveno Portugalijoje. Angola – buvusi Portugalijos kolonija.

„Tas šokis gimė visiškame underground‘e, kažkokiuose getuose ir tai prasidėjo nuo to, kad žmonės pradėjo skanduoti, lyg ir dainuoti apie laisvę, apie smurtą, kuris buvo aplinkui. Jiems tai buvo kaip šauksmas žmonėms, kad gyvenkime laimėje, gyvenkime pozityvai“, – sako V. Stančikaitė.

Pirmąkart stebint kuduru, jis gali šokiruoti. Tai šokiai pagal elektroninę muziką, turintys tradicinių angolietiškų judesių.

„Aš patyriau tą patį, ką matau dabar patiria visi, kurie ateina pas mane mokytis. Nes aš buvau suvaržyta tokia pat, mokytojas iš Angolos kažką rodo ir aš galvoju „Kokia gėda, kokia gėda...Kokia nesąmonė“. Bet paskui sugebėjau perlipti per save, sugebėjau išsilaisvinti iš tų visų pančių“, – prisimena V. Stančikaitė.

Išsamiau – reportaže (nuo 23.56 min.):

„Labas rytas, Lietuva“ I dalis. Pažintis su šokių stiliais: nuo angolietiško kuduro iki „pole dance“ ir šokių su aukštakulniais
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.