Naujienų srautas

Gyvenimas2019.08.07 15:16

Į geriausius pasaulio universitetus įstoję lietuviai prašo paramos svajonei išpildyti

Daugelis abiturientų svajoja studijuoti pačiuose geriausiuose pasaulio universitetuose, tačiau, į juos įstoti sudėtinga, o mokslai kainuoja dešimtis tūkstančių eurų. Gabiausi studentai tautiečių prašo padėti jiems įgyventi savo svajonę.

LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ viešėjo Gabrielė Makarevičiūtė ir Gailius Pravinskas, kurių nuo rudens laukia studijos užsienyje. Gabrielė įstojo į Oksfordo universitetą, Filosofijos ir kalbotyros bakalauro studijų programą. Šios studijos nėra finansuojamos valstybės, o jų kaina siekia apie 38 tūkst. eurų. Tam, kad jos svajonė išsipildytų, mergina ketina imti studijų paskolą, tačiau papildomų lėšų reikės ir pragyvenimui.

Gailius vyks į JAV, kur Masačusetso technologijų institute studijuos Besivystančių šalių ekonomiką. Jo studijų kaina dar įspūdingesnė – kainuos apie 40 tūkst. eurų. Gailiaus manymu, Masačusetso technologijų institute lietuvių daug studijavę nėra – galbūt apie 10.

Oksfordo ir Kembridžo universitetai Didžiojoje Britanijoje tarp būsimų studentų yra labai populiarūs, todėl ir lietuvių bendruomenė juose yra stipri. Tačiau, pasak Gabrielės, jaunimas retai renkasi humanitarinės krypties studijas.

„Mano kelionė į Oksfordą buvo labai ilga. Aš mokyklą baigiau 2016 metais ir vienerius metus savanoriavau Prancūzijoje. Grįžusi į Lietuvą, kurį laiką studijavau čia. Kaip 11 klasėje galvojau, kad mano svajonė yra Oksfordas ir būtent ta studijų programa, kurią studijuosiu, tai nuo to toli ir nepabėgau“, – šypsojosi mergina.

Anot jos, stojimo į Oksfordo universitetą procesas nėra sudėtingas, tačiau kiek komplikuotas, kadangi reikia laikyti stojamąjį ir anglų kalbos egzaminus. Tada nuvykti į patį universitetą, kur vyksta pokalbis.

„Interviu dalis kelia pakankamai daug streso, tačiau ir tie egzaminai, kuriuos laikiau Lietuvoje, nėra lengvi. Jiems reikia kiek kitokių įgūdžių nei mes įgyjame mokykloje, todėl jiems reikia papildomo pasiruošimo“, – kalbėjo Gabrielė.

Mergina nesutinka su daugumos lietuvių nuomone, kad humanitarinės studijos nėra prasmingos, nes neva nesuteikia apčiuopiamos materialios naudos. Pasak jos, daugybę humanitarines studijas baigusių žmonių dirba versle, IT srityje, įkuria savo įmones ir pan.

„Apskritai ši studijų kryptis suteikia svarbių kritinio mąstymo ir idėjų generavimo įgūdžių, kurių mūsų visuomenei labai trūksta. Tai yra labai svarbus bet kokio išsilavinimo pagrindas“, – patikino Gabrielė.

Gailius šiais metais stojo ne į vieną aukštąją mokyklą ir studijų programą ir į visas jas sėkmingai įstojo. Jis jau yra studijavęs Amsterdame, dėstė universitete. Tai, anot vaikino, yra svarbus indėlis ruošiantis stoti į užsienio šalių aukštąsias mokyklas.

Abu būsimi studentai neslepia minčių po studijų grįžti į Lietuvą ir savo žinias pritaikyti čia. Anot Gailiaus, klaidinga manyti, kad užsienyje atsiveria didesnės galimybės. Nepaisant to, kad jis jaučia padėką savo valstybei, kurią ateityje norėtų paremti, vaikinas norėtų pagyventi ir kitose pasaulio valstybėse.

„Aš manau, kad visos Europos valstybės turėtų pradėti eiti kartu ir žiūrėti į Europą kaip į vieną valstybę“, – sakė Gailius.

Tai, kad Gabrielės ateitis yra Lietuvoje, ji suprato po metų praleistų Prancūzijoje. Per tą laiką mergina spėjo pasiilgti šalies, šeimos ir ją supančių žmonių.

„Bendraudama su akademine bendruomene bei žmonėmis, su kuriais mokiausi anksčiau, supratau, kad turėdamas iniciatyvos Lietuvoje gali tikrai daug pasiekti. Čia yra daug spragų, neužpildytų vietų ir kai kurių specialybių žmonių čia labai trūksta.

Tokios programos Lietuvoje, kuri apimtų filosofiją ir kalbotyrą, nėra. Taigi manau, kad mano patirtis bus naudinga ir prasminga Lietuvos akademinei bendruomenei“, – tvirtino mergina.

Abu laidos svečiai dalyvauja programoje „Talentai Lietuvai Fondas“, kuri kviečia padėti gabiems studentams išvykti studijuoti į geriausius pasaulio universitetus.

„Kol kas lėšų rinkimas tik prasidėjo, todėl prisidėjusių finansiškai dar nėra daug. Tačiau tikimės geriausio“, – kalbėjo Gailius.

Apie tai – laidoje (nuo 43.34 min.):

„Labas rytas, Lietuva“ I dalis. Pažintis su šokių stiliais: nuo angolietiško kuduro iki „pole dance“ ir šokių su aukštakulniais
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą