Gyvenimas

2019.08.11 07:00

Advokato prisiminimai iš Baltijos kelio: būdamas 12-os, iš Valdo Adamkaus rankų gavo kriaušę

Audinga Satkūnaitė, LRT.lt2019.08.11 07:00

Baltijos kelio dieną vilnietis advokatas Adomas Kunčius prisimena labai ryškiai, nors tada jam buvo dvylika. Ypač stiprius jausmus iki šiol kelia netikėtas susitikimas su Valdu Adamkumi, kuris berniukui, kaip ir kitiems Baltijos kelio dalyviams, įteikė kriaušių.

Dvylikametis A. Kunčius į Baltijos kelią vyko kartu su teta Lina ir jos bendradarbiais. Praėjus 30 metų nuo istorinės dienos, pašnekovas jau nebeprisimena, kurioje Lietuvos vietoje jis tą kartą stovėjo susikibęs rankomis.

„Aš labai gerai suvokiau, kodėl ir kas vyksta. Mums viską paaiškino mokykloje. Tikrai nesijaučiau, lyg būčiau iškritęs iš dangaus. Atsimenu, kad per pirmąjį Sąjūdžio suvažiavimą nevyko pamokos, nes visi žiūrėjome jo transliaciją per televiziją“, – portalui LRT.lt sakė A. Kunčius.

Iki šiol Baltijos kelio diena jam siejasi su prezidentu Valdu Adamkumi, nes tąkart teko garbė jį susitikti.

„Jis prie mūsų priėjo, kai stovėjome Baltijos kelyje. Mes jį puikiai žinojome, nes tuo metu jis kartais vis lankydavosi Lietuvoje. Visi jį matė kaip būsimą politiką. V. Adamkus priėjo prie mūsų, pasisveikino, pakalbino.

Jau nebepamenu, apie ką mes tąkart kalbėjome. Po kiek laiko jis nuėjo ir vėl grįžo su pilna pintine kriaušių, jas visi pasidalijome. Tai buvo labai netikėtas V. Adamkaus gestas. Šį šiltą susitikimą atmintyje saugau iki šiol“, – prisipažino A. Kunčius.

A. Kunčius Baltijos kelio prisiminimais dažnai dalijasi su savo vaikais ir primena tos dienos svarbą. Beje, kartu su atžalomis vyras filmavosi Baltijos kelio trisdešimtmečiui skirtame LRT vaizdo klipe.

Baltijos kelio 30-mečio simbolis – kardelis, naujojo LRT sezono šūkis – „Tegul žydi laisvė“

„Ar šiuolaikiniai vaikai supranta Baltijos kelio prasmę? Viskas priklauso nuo auklėjimo šeimoje ir mokykloje, tai yra kiek jiems apie tai yra pasakojama ir aiškinama. Mano manymu, tokius dalykus žinoti yra būtina. Žinoma, to jausmo, kurį patyrė stovėjusieji Baltijos kelyje, šiuolaikiniai vaikai niekada neturės. Tačiau tai nereiškia, kad jiems nereikia apie tai žinoti“, – kalbėjo A. Kunčius.

Su mama augusiam vyrui nuo mažens buvo pasakojama apie laisvę ir jos svarbą.

„Mes nebuvome rezistentai, tačiau mūsų giminėje buvo į Sibirą ištremtų žmonių. Pavyzdžiui, močiutės brolio šeima. Taigi artimoje aplinkoje nuolat kalbėdavome apie lietuvybę, tremtį. Šios temos man nebuvo svetimos“, – patikino pašnekovas.

Kviečiame atšvęsti Baltijos kelio 30-metį kartu su LRT. Kviečiame papuošti kardeliais savo paskyras socialiniuose tinkluose arba simbolinį gėlės žiedą įsisegti į drabužius:

Papuoškite savo profilio nuotrauką

Atnaujinkite savo „Facebook“ viršelį

Atsispausdinkite simbolinį kardelio žiedą

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt