Gyvenimas

2019.08.05 21:14

LRT sieną kardeliu papuošęs ir įspūdingus meno kūrinius piešiantis grafitininkas: esu tik darbo įrankis

Agnė Kibildaitė, LRT.lt2019.08.05 21:14

Pro vilniečių akis nuo šiol nepraslys LRT pastato sieną papuošęs Žygimanto Amelyno kūrinys – kardelis. Lietuvos vėliavos spalvomis nusidažę kardelio žiedai tapo naujuoju LRT sezono simboliu.

Kaunietis grafitininkas Žygimantas Amelynas Vilniuje praleido ne vieną valandą, kol buvo sukurtas Lietuvos vėliavos spalvomis pražydęs kardelis. LRT pastato sieną papuošę kardelio žiedai simbolizuoja nacionalinio transliuotojo ryžtą ir vienybę. O tai puikiai atspindi ir naujasis LRT sezono šūkis – tegul žydi laisvė.

Grafičio meistras Žygimantas Amelynas, sukūręs šią kompoziciją, teigė, kad menininkas yra tik įrankis, perteikiantis svarbias idėjas ir įvykius.

„Menininkai įgyvendina laiko padiktuotas vizijas, žmonių išgyvenimus ir į istorijos puslapius įrašytus įvykius. Taip nutiko ir šį kartą – visuomeninio transliuotojo komanda turėjo aiškią idėją: grafičiu atskleisti ryžtingumą ir vienybę“, – sakė menininkas Ž. Amelynas.

Baltijos kelio 30-mečio simbolis – kardelis, naujojo LRT sezono šūkis – „Tegul žydi laisvė“

Grafitininko Ž. Amelyno kūrybos kelias prasidėjo prieš 10 metų. Nors tuo metu Žygimantas dar nebuvo susipažinęs su gatvės menu ir beribėmis piešinių ant sienų galimybėmis, tačiau savo mažais darbais jis siekė sukurti jaukumą namų erdvėse, įkvėpimą darbo vietoje, o versle – išskirtinumą.

Menininkai tik įgyvendina laiko padiktuotas vizijas, žmonių išgyvenimus ir į istorijos puslapius įrašytus įvykius.

„Pirmieji darbai buvo nežymūs, meninius darbus paišėme privačiuose interjeruose. Tiesa, laikui bėgant užsinorėjome didesnio kūrinių mastelio, kuris geba perteikti didesnes idėjas ir, žinoma, didesniam žmonių ratui. Tada atsigręžėme į gatvės meną ir startavome su dideliu sprogimu – ant „Fluxus ministerijos“ pastato sienos, esančios Kaune, nutapėme „Senelį išminčių“, kuriuo šiuo metu žavisi visa Lietuva“, – apie kūrybos pradžią pasakojo Ž. Amelynas.

Pasak Žygimanto, apgalvotai ir kokybiškai atliktas dekoras ant pastatų sienų – ne tik atgaivina, bet ir suteikia unikalumo vietoms, kur laisvė ir aktualios šių dienų idėjos yra itin svarbios.

Menininko teigimu, tarp žmogaus ir kiekvieno jo kūrinio turi egzistuoti tam tikras psichologinis santykis. Kūrėjas privalo įsigilinti į temą, kurią ketina įprasminti grafičiu. Tokiu atveju, pasiekiami kūrėją ir visuomenę džiuginantys rezultatai.

„Gatvės menas ant senų pastatų sienų – tarsi laikinas sprendimas, kuris ilgai neužsibūna vienoje erdvėje. Kartais grafičio idėja ir kūrinys mus džiugina ilgiau, kartais apleisti pastatai nugriaunami, kartu su savimi nusinešdami ir mūsų meną, tačiau šie darbai lieka užfiksuoti žmonių atmintyje“, – apie gatvės meno paskirtį mintimis dalijosi Žygimantas.

Kardelis – naujasis istorinio Baltijos kelio minėjimo simbolis

Grafitininkas, kurio kūriniai puošia didžiųjų Lietuvos miestų pastatus ir erdves, sako, kad svarbus yra ir pats piešimo procesas – naudojamos priemonės ir kūrinio įgyvendinimo galimybės.

„Menininkai privalo nuolankiai taikytis prie įvairiausių gamtos veiksnių ir oro sąlygų. Kartais, pradėjus darbus, ima pūsti stiprus vėjas, kuris į visas puses išnešioja skirtingų spalvų aerozolio dažus, taip apsunkindamas darbą. O kartais, tenka darbuotis ir naktį arba žvarbiame šaltyje. Labai kaitri saulė, lietus – neišvengiami gamtos veiksniai, kurių negalime pakeisti. Tačiau galime pakeisti savo požiūrį“, – sakė menininkas.

Dar vienas iš grafičio meistrų darbo ypatumų – aukštis. Menininkai drąsiai gali save vadinti ne tik grafitininkais, taip pat ir aukštalipiais. Tiesa, šios srities menininkai ne tik nesibaimina kurti daugiau nei 30 metrų aukštyje, o ir sakosi be to negalintys gyventi.

Kartais grafičio idėja ir kūrinys mus džiugina ilgiau, kartais apleisti pastatai nugriaunami, kartu nusinešdami ir mūsų meną, tačiau šie darbai lieka užfiksuotas žmonių atmintyje

Tačiau, tikriems grafitininkams už viską svarbiau – gatvės meno kultūra. Anot Žygimanto, jie niekada nepieš ir negadins kultūros paminklų, o stengsis naujam gyvenimui prikelti griūvančius pastatus ar ištisus kvartalus.

„Pirmojo darbo „Senelio išminčiaus“ idėją padiktavo pastato architektūra. Kartu su kolega T. Šimkumi laisvuose sienos plotuose įžiūrėjome įdomią figūrą. Taigi, ant 440 kvadratinių metrų pločio sienos įsikūrė senelis su pypke. Jei Kauno miesto gyventojai ir svečiai atidžiau įsižiūri į darbą, pastebi, kad senolis neturi batų. Argi ne paradoksas? Senelis be batų ant buvusio batų fabriko sienos“, – sakė pašnekovas.

Kitame populiariame menininko darbe vaizduojami du vaikai, džiaugsmingai besisupantys ant supynių – pakabintų padangų. Nuotaikingas gatvės menininko Ž. Amelyno kūrinys į Panemunės rajoną Kaune įnešė spalvų bei gyvybės, o tuo pat metu ir atkreipė visuomenės dėmesį į žaliavų perdirbimo problemą.

„Dabar žmonės mėgsta ir mažesnius grafitininkų darbus, kurie papuošia ne vieno miesto pastato sieną. Pavyzdžiui, „Padangos padangėje“, kuriame atvaizduoti besisupantys vaikai arba kolegos Tado „Dviratininkas su rože“.

Nors jie ir nėra tokio dydžio kaip „Senelis išminčius“, tačiau žmonėms jie patinka, nes įsipaišo į tam tikrą vietovę ir tokiu būdu pagyvina problemiškus pastatus, kurie yra apleisti ir neprižiūrimi“, – sakė gatvės meno atstovas.

Paklaustas, kurį savo darbą iš kitų išskirtų kaip geriausią, menininkas išliko kuklus.

„Aš mėgstu sakyti, kad toks darbas dar tik bus sukurtas. Šis požiūris skatina tobulėti ir kurti tik geresnius darbus“, – patikino pašnekovas.

Rugpjūčio 23 d., minint Baltijos kelio 30-metį, LRT pradės ir savo naują sezoną. Tą dieną Vilniaus Katedros aikštėje iškils radijo imtuvų instaliacija. Prie jos prisidėti gali kiekvienas. Iki rugpjūčio 10 d. LRT kviečia atnešti veikiantį arba neveikiantį radijo imtuvą į S. Konarskio g. 49, Vilniuje ir tuo pat metu užsukti pasigrožėti naujuoju pastato akcentu – Lietuvos vėliavos spalvomis pražydusiu kardeliu.

Visą Ž. Amelyno kūrybos procesą ir galutinį rezultatą galite pamatyti įraše:

Daugiau nei tik gėlė: Baltijos kelio 30-mečio proga ant LRT pastato sienos iškilo trispalvis kardelis
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt