Gyvenimas

2019.08.03 09:05

Pažinti meną pojūčiais: kaip vizualiuosius menus atranda žmonės, turintys regos negalią

LRT.lt2019.08.03 09:05

Kaip parodyti paveikslą žmogui, kuris niekada nematė spalvų ar daiktų? Projekto „Pažinti meną pojūčiais“ edukacinių užsiėmimų metu, paveikslą „išvysti“ galima ne tik akimis. Žmonės turintys regos negalią menu gali mėgautis ir jo nematydami, tik liesdami, girdėdami ar net užuosdami.

Pojūčių paveikslai žadina meninį pažinimą. Tai tam tikra kelionė į meno kūrinį, skatinama visų pojūčių, išskyrus regą. Šis inovatyvus meno pažinimo būdas itin vertingas regos negalią turintiems žmonėms. Taip pažindami meno pasaulį, jie taip praplečia savo nevizualaus pasaulio suvokimo ribas.

„Aklųjų sąjungoje kuruoju kultūros ir meno projektus, tad nuolat kirba įvairios naujos idėjos. Kaip pristatyti meną, vizualųjį šiuolaikinį ir modernų meną tam, kuris nuo gimimo nėra matęs daiktų, spalvų ar paveikslo? Vizualika to žmogaus gyvenime neegzistuoja“, – sako Lina Puodžiūnienė, LASS kultūros ir meno projektų vadovė.

Nacionalinė dailės galerija, Pojūčių teatras bei Aklųjų ir silpnaregių sąjunga įgyvendina projektą „Pažinti meną pojūčiais“. Edukacinės programos metu regos pojūtis apribojamas – užrišamos akys ir neregiams, ir regintiems.

„Įvairius paveikslus pabandėme perteikti nematančiam žmogui. Pojūčiai ir vizualusis menas neturi ribų.“, – pasakoja Karolina Žernytė, pojūčių teatro įkūrėja ir režisierė. Pojūčių paveikslai suteikia galimybę paliesti reprodukcijų kopijas, išgirsti interpretuojamus garsus, patirti kūrinio atmosferą.

Anot L. Puodžiūnienės, šie spektakliai ir patyrimai įdomūs ne tik žmonėms su regos negalia, bet ir tiems, kurie mato. „Patirti meną kitaip, per klausą, uoslę ar skonio receptorius pasidaro labai įdomu. Atidaromi tam tikri vaizduotės sraigteliai ir jie ima suktis“, – sako ji.

Išsamiau – „Auto Moto Group“ vaizdo įraše:

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt